یکی از دغدغه‌های والدین صحبت کردن در مورد مراقبت از اندام های خصوصی با کودکان است ما به روش‌های گوناگون به کودکانمان یاد می‌دهیم تا از خود در مقابل خطرات مختلف محافظت کنند، ما به آن‌ها یاد می‌دهیم تا مراقب ظرف غذای داغ باشند یا هنگام عبور از خیابان به هر دو سمت خیابان نگاه کنند. در حالی که فکر می‌کنیم همه‌ی آموزش‌ها را به کودک خود داده‌ایم تا او را در مقابل خطرات محافظت کنیم تحقیقات نشان می‌دهد یک مسئله مهم را فراموش کرده‌ایم.

تحقیقات نشان می‌دهد به طور تقریبی از هر ۶ پسر یک نفر و از هر ۴ دختر یک نفر در جهان تا قبل از سن ۱۸ سالگی تحت آزارهای جنسی قرار می‌گیرد. خبر وحشتناک‌تر اینکه تنها ۱۰ درصد متجاوزان برای کودکان غریبه بودند و ۲۳ درصد متجاوزان از خود کودکان بودند.

مقاله مرتبط: چگونه با کودک در مورد خشونت و ترس صحبت کنیم؟

بسیاری از والدینی که کودکانشان مورد تجاوز یا آزار جنسی قرار گرفتند می‌گویند به خوبی از کودکان خود مراقبت می‌کردند و حتی فکرش را هم نمی‌کردند که این اتفاق برای کودک آن‌ها رخ دهد. اما مسئله مهمی که وجود دارد این است ما هرگز نمی‌توانیم دائما کودکان خود را در جلو چشم خود نگه داریم، آن‌ها به مدرسه می‌روند به پارک می‌روند به خانه‌ی دوست یا آشنایان می‌روند. بسیاری از کودکانی که مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند و کمتر از ۵ سال سن داشتند می‌گویند متجاوزان خود را می‌شناختند، با توجه به این موضوع حتی به آشنایان هم نمی‌توان کاملا اطمینان کرد. پس بهترین راهی که می‌توانیم کودکان خود را در مقابل خطر آزار و اذیت جنسی محافظت کنیم آموزش دادن به آن‌ها در مورد مراقبت از اندام‌های خصوصی است.

کودکان قربانی آزار جنسی

گزارش‌ها نشان می‌دهد اغلب والدین به دلیل مسائل فرهنگی و تربیتی به اندازه‌ی کافی با کودک خود در مورد محافظت از بدن خود صحبت نمی‌کنند و بسیاری از کودکان در این مورد آموزش ندیده‌اند و متجاوزان از همین موضوع استفاده کرده و کودکان را به شکل‌های گوناگون فریب می‌دهند.

در این مقاله قصد داریم به مواردی اشاره کنیم که والدین چگونه می‌توانند با کودک خود بدون ترس در مورد مراقبت از اندام های خصوصی صحبت کنند.

چگونه در مورد مراقبت از اندام های خصوصی با کودکان خود صحبت کنیم؟

صحبت کردن در مورد مراقبت از اندام های خصوصی

در مورد قسمت‌های بدن به کودکان آموزش دهید

از زمانی که کودکان به سنی رسیده‌اند که می‌توانند مکالمه کنند و منظور شما را بفهمند می‌توانید این کا ر را شروع کنید و اسامی قسمت‌های بدن را به آن‌ها آموزش دهید و کمی در مورد آن قسمت‌ها به کودک خود توضیح دهید. از نام‌های مناسب برای قسمت‌های بدن استفاده کنید یا حداقل به کودک خود بیاموزید که کلمات واقعی برای آن قسمت بدن چیست. از گفتن این حرف‌ها به کودک خود نترسید و بدانید که اگر اتفاق بدی برای آن‌ها بیفتد آن‌ها می‌توانند با استفاده از این کلمات توضیح دهند چه اتفاقی برایشان افتاده است.

به کودک یاد دهید بعضی از قسمت‌های بدن اندام‌های خصوصی است

مقاله مرتبط: کودک آزاری در خانواده

به کودک خود بگویید بعضی از قسمت‌های بدن او کاملا خصوصی است و هیچ کسی حق دیدن آن را ندارد. به آن‌ها توضیح دهید که فقط پدر و مادر می‌توانند قسمت‌های خصوصی بدن آن‌ها را ببینند و افراد غریبه و بیرون از خانه حق دیدن آن‌ها بدون لباس را ندارند. همچنین در مورد دکتر رفتن و معاینه هم توضیح دهید که در حضور پدر و مادر اشکالی ندارد دکتر اندام‌های خصوصی او را ببیند چون پدر و مادر آنجا حضور دارند.

آزار جنسی کودکان

به کودک یاد دهید کسی حق دست زدن به اندام خصوصی آن‌ها را ندارد

به کودک خود توضیح دهید که همانطور که کسی حق دیدن اندام خصوصی آن‌ها را ندارد آن‌ها هم نباید اندام خصوصی کسی را ببینند، حتی نباید به اندام خصوصی کسی دست بزنند و اجازه بدهند کسی به اندام خصوصی آن‌ها دست بزند. بسیاری از والدین از گفتن بخش دوم پرهیز می‌کنند و متجاوزان از همین موضوع استفاده کرده و از کودک می‌خواهند تا به اندام او دست بزند.

به کودک خود یاد دهید نباید چیزی را در مورد این موضوع مخفی کنند

اغلب متجاوزان کودک را تهدید می‌کنند یا فریب می‌دهند تا اتفاقی که افتاده را به کسی نگویند. مثلا می‌گویند این یک رازه، نباید به کسی بگی اگه بگی یه بلایی سرت میارم یا من به شرطی باهات بازی می‌کنیم که به کسی نگی من و تو باهم بازی کردیم.

به کودک خود توضیح دهید که مهم نیست کسی چه می‌گوید نباید این مسائل را مخفی کند و اگر کسی از آن‌ها خواست چیزی را مخفی کند خیلی زود به والدین خود بگوید.

مراقبت از اندام های خصوصی در کودکان

به کودک یاد دهید کسی حق ندارد از اندام‌های خصوصی آن‌ها عکس بگیرد

مقاله مرتبط: چگونه با فرزندمان درباره نژادپرستی و خشونت صحبت کنیم؟

مراقبت از اندام های خصوصی فقط جلوگیری از لمس آن توسط افراد دیگر نیست ولی این موضوع معمولا از طرف والدین نادیده گرفته می‌شود. متاسفانه افراد بیماری در جامعه وجود دارند که به کودکان گرایش جنسی دارند و اصطلاحا به آن‌ها پدوفیل (pedophiles) گفته می‌شود این افراد علاقه زیادی به گرفتن عکس برهنه از کودکان و منتشر کردن آن در فضای مجازی دارند که می‌تواند کودک شما را به مخاطره بیندازد. به کودکان خود تاکید کنید هیچ کسی حق گرفتن عکس از اندام‌ها خصوصی آن‌ها را ندارد.

به کودک خود توانایی نه گفتن را بیاموزید

بسیاری از کودکان با «نه» گفتن مشکل دارند. به کودکان خود یاد دهید که هیچ اشکالی ندارد هرگاه در موقعیت نامناسبی قرار گرفتند یا از آن‌ها کار نامناسبی خواسته شد نه بگویند. به آن‌ها آموزش دهید در چنین موقعیت‌هایی چه کاری انجام دهند برای مثال اگر کسی خواست اندام خصوصی او را ببیند یا لمس کند بگویند باید به دستشویی بروند و از موقعیت فرار کنند.

توانایی نه گفتن

به کودک خود بیاموزید اگر حقیقت را بگویند مشکلی برای آن‌ها پیش نمی‌آید

اغلب کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفتند می‌گویند چیزی در این مورد به کسی نگفته‌اند چرا که می‌ترسند برای آن‌ها مشکلی پیش بیاید. به کودک خود آموزش دهید مهم نیست چه اتفاقی افتاده است اگر حقیقت را بگویند هرگز برای آن‌ها مشکلی به وجود نخواهد آمد.

در مورد رفتارهای فریب دهنده به کودک خود آموزش دهید

بعضی از متجاوزان با نوازش و لمس‌های مهربانانه به کودکان تعرض می‌کنند و ممکن است کودک متوجه نشود که مورد آزار جنسی قرار گرفته است به کودک خود در این مورد اینگونه نوازش‌ها و رفتارها توضیح دهید و تاکید کنید کسی حق ندارد اندام‌های خصوصی آن‌ها را لمس کند حتی اگر مهربان باشد.

مراقبت کودکان در مقابل آزار جنسی

به کودک خود یاد دهید این قوانین حتی برای افراد آشنا و کودکان دیگر هم وجود دارد

این موضوع مهمی است، بسیاری از کودکان توسط افراد آشنا و بچه‌های دیگر مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند. پس لازم است به کودکان خود توضیح دهید افراد بد لزوما شبیه کارتون‌ها نیستند و می‌توانند از دوستان و آشنایان ما باشند. به کودک خود تاکیید کنید که پدر و مادر می‌توانند برای تمیز کردن یا کرم زدن به اندام خصوصی آن‌ها دست بزند اما هیچ فرد دیگری حق این کار را ندارد حتی دوستان و آشنایان، عمه، دایی، خاله، عمو یا معلم و مربی. به کودک خود آموزش دهید حتی اگر آن‌ها را دوست داشته باشند باز هم نباید اجازه دهند به اندام خصوصی آن‌ها دست بزنند.

مقاله مرتبط: چرا پسرها نسبت به دخترها به حمایت عاطفی بیشتری نیاز دارند؟

در پایان به این نکته توجه کنید که نمی‌توانیم کاملا مطمئن باشیم که با صحبت کردن در مورد مراقبت از اندام های خصوصی بتوانیم از هر گونه سواستفاده جنسی جلوگیری کنیم. اما آگاهی همیشه یک مانع قدرتمند محسوب می‌شود به خصوص در مورد کودکان که اغلب به علت عدم آگاهی مورد آزارهای جنسی قرار می‌گیرند پس بحث آموزش‌ در مورد مراقبت از اندام های خصوصی را جدی بگیرید ضمن مطالعه این مطلب در این زمینه کتاب‌ها و مقالات متعددی منتشر شده که شما می‌توانید از آن استفاده کنید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید