کتابخوانی برای کودک یکی از بهترین روش‌های ایجاد علاقه به کتابخوانی است. اما در مطالعه اخیر ما بیش از یک چهارم دانش‌آموزان ابتدایی شرکت‌کننده در یک نظرسنجی ادعا کرده‌اند که هرگز در خانه برای ‌آن‌ها کتاب خوانده نشده است. کودکان به طور معمول از خواندن کتاب لذت می‌برند و پیشرفت آموزشی، اجتماعی و عاطفی آن‌ها به تمرین و تکرار کتابخوانی مرتبط است. امروزه خانواده‌ها اغلب شاغل هستند و نیازهای روزمره زندگی زمانی برای کتابخوانی باقی نمی‌گذارد. همه‌ی والدین در زمان کودکی برایشان کتاب خوانده نمی‌شود به همین دلیل ممکن است هیچ تجربه‌ای در این رابطه نداشته باشند که بتوانند همان روش را برای کودکان خود دنبال کنند. بسیاری از بزرگسالان ممکن است که خود هنوز در آغاز راه کتابخوانی و مطالعه باشند.

کتابخوانی برای کودک

در ادامه این مقاله از کودکت ۵ راهکار پیشنهاد می‌شود که تجربه کتابخوانی را برای فرزندان شما سرگرم‌کننده، آرامش‌بخش و آموزشی می‌کند.

۱. تمام توجه خود را به او اختصاص دهید

تمام توجه خود را به او اختصاص دهیدبرای بسیاری از افراد، بهترین زمان کتابخوانی برای فرزندان‌ هنگام شب است زمانی که کودک در رختخواب است. اما اگر فرزند شما در این زمان بداخلاق و بی‌علاقه است یا شما احساس خستگی می‌کنید، می‌توانید در زمان‌های دیگری برای او کتاب بخوانید.

در زمان کتابخوانی مهم است تا تمام توجه خود را به کتاب و فرزندتان اختصاص دهید. موبایل و دیگر وسایل را خاموش کنید. همه باید راحت باشند و کودکان باید از زمان کتابخوانی خود لذت ببرند.

ما پیشنهاد می‌کنیم، در صورت امکان کتابخوانی برای کودک را به عنوان بخشی از کارهای روزانه خود در نظر بگیرید. هر چه بیشتر برای کودکان کتاب بخوانید، مزایای بیشتری کسب می‌کنید. کتابخوانی برای کودک فرصتی ایجاد می‌کند تا با کلمات، آواها و نوشته‌ها آشنا ‌شود و در عین حال کتاب‌خوانی موجب پیوند و وابستگی بیشتر در خانواده می‌شود.

۲. با داستان درگیر شوید

کتابخوانی برای کودکگفت‌وگو در مورد کتاب و بیان خلاصه‌ای از کتاب در روند خواندن داستان می‌تواند مفید باشد. کودک را به مشارکت در خواندن دعوت کنید، در مورد قسمت‌های مختلف داستان پرسش مطرح کنید و از این راه به طور غیرمستقیم ادراک کودک را بسط دهید. با این روش، فرصت‌ پیش‌بینی داستان نیز برای کودک امکان‌پذیر می‌شود مثلا از او بپرسید فکر می‌کنی ممکن است بعدا چه اتفاقی بیافتد؟

بیشتر بخوانید: کتابخوانی با کودکان چه تاثیری بر رفتار آن‌ها دارد؟

با به اشتراک گذاشتن نظرات خود در مورد داستان و تشویق کودکان به پاسخگویی و مشارکت، تفکر انتقادی را در آن‌ها را به وجود می‌آورید و تحریک می‌کنید اما نباید تغییرات داستان در آن‌ها ناراحتی یا اضطراب ایجاد کند یا این کار را به یک امتحان یا تست برای آن‌ها تبدیل کنید. اگر فرزندتان علاقمند است، می‌توانید وظیفه کتابخوانی را با او تقسیم کنید. این کار برای تقویت مهارت‌های خواندن او همانند درک مطلب، شناخت کلمات و ساخت واژگان مفید است.

۳. در کتابخوانی محدودیت سنی وجود ندارد

در کتابخوانی محدودیت سنی وجود نداردشما می‌توانید کتابخوانی برای کودک را از زمان نوزادی آغاز کنید تا مهارت‌های یادگیری زبان را در او پرورش دهید. بنابراین برای شروع هیچ وقت زود نیست. پرورش مهارت‌های نوزدان و کودکان از طریق تجارب کتابخوانی می‌تواند زیربنای موفقیت آن‌ها در زمینه سوادآموزی در سال‌های آتی تحصیلی‌شان باشد.

کتابخوانی برای کودکان تنها محدود به سال‌های کودکی نیست و همچنین مزایای آن پایه‌گذار یادگیری سوادآموزی و مهارت‌های شناختی در فرزندان است. ما باید برای کودکان تا آنجا که ممکن است کتاب بخوانیم. هیچ سنی وجود ندارد که مطالعه و کتابخوانی در آن زمان بی‌فایده باشد. تحقیقات اخیر در بریتانیا نشان می‌دهد که کتابخوانی در نوجوانی می‌تواند مزایای قابل توجهی در درک مطالب کتاب‌های درسی در زمان مدرسه به همراه داشته باشد. این فرصتی است برای دانش‌آموزان که از خواندن کتاب‌هایی لذت ببرند که خواندن‌شان به تنهایی برای آن‌ها بسیار سخت است.

۴. کتابی را انتخاب کنید که هر دو از آن لذت می‌برید

کتابی را انتخاب کنید که هر دو از آن لذت می‌برید

ما پیشنهاد می‌کنیم کتابی را انتخاب کنید که هم شما و هم فرزندتان به آن علاقمند هستید. کتابخوانی در کنار هم یک فرصت عالی برای به اشتراک گذاشتن احساسات است، هنگامی‌که افق‌های دید فرزندان‌تان را از طریق انتخاب کتاب‌های متنوع گسترش می‌دهید.

هنگام خواندن فصل‌های کتاب به این موضوع فکر نکنید که آن‌ها هنوز خیلی کم سن وسال هستند. هیچ زمانی برای آغاز کتاب خواندن زود نیست.

کودکان علاقه‌مند هستند از خواندن کتاب‌هایی که امکان مطالعه آن‌ها به تنهایی برایشان امکان‌پذیر نیست لذت ببرند. این کار مزایای زیادی از جمله توسعه دایره لغات کودک را به همراه دارد.

بیشتر بخوانید: ۵ مزیت مهم کتاب خواندن با کودک خود را بدانید و انجام دهید

ایده خوبی است که فرزندان‌تان را به کتابخانه ببرید و به آن‌ها بیاموزید که چگونه کتاب‌های جالب را برای کتابخوانی مشترک انتخاب کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از دانش‌آموزان ابتدایی و دبیرستان در هنگام انتخاب کتاب برای خواندن به صورت مستقل، دچار دست‌پاچگی و تردید می‌شوند بنابراین کمک به آ‌ن‌ها در یادگیری نحوه انتخاب کتاب، مهارت ارزشمندی برای آینده کودک خواهد بود.

۵. در مورد سبک خود نگران نباشید

کتابخوانی برای کودکبرای همه ما مقدر نشده است تا صدایی همچون بازیگران داشته باشیم اما این فرصت را از خود دریغ نکنید که از بیان و صداهای مختلفی برای شخصیت‌های یک کتاب استفاده کنید البته شاید همه افراد نمی‌توانند این کار را انجام بدهند.

در هنگام تحقیقات، والدینی مشاهده شده‌اند که اعتماد به نفس پایینی برای کتابخوانی داشتند اما توانستند بر این موضوع غلبه کنند. به عنوان مثال، در مقاله اخیر ما یکی از پاسخ‌دهندگان توضیح می‌دهد که مادرش با وجود اختلال در توانایی خواندن، برایش کتاب می‌خواند. این مادر و بسیاری از دیگر والدین، از طریق تداوم و ایستادگی، عشق به کتابخوانی را به فرزندان خود الهام می‌بخشند.

درگیر شدن با واقعیت مجازی داستان، تجربه به یادماندنی و لذت‌بخشی است که تا همیشه در خاطر ما باقی می‌ماند. کتابخوانی برای کودک با صدای بلند، فرصت ارزشمندی برای والدین فراهم می‌کند تا سرعت زندگی را کم کنند، آرامش داشته باشند و در دنیای شگفت‌انگیز کتاب‌ها با کودکان خود سهیم شوند.

شما می‌توانید فایل صوتی این مقاله را از اینجا بشنوید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید