افسردگی نوجوانان یکی از شایع‌ترین انواع افسردگی است که در بسیاری افراد بدون رسیدگی و حتی بدون تشخیص باقی می‌ماند. بسیاری از دختران یا پسران نوجوان احساسات مشابهی را تجربه می‌کنند. بلوغ برای بسیاری از افراد ناخوشایند است. بلوغ برای برخی نوجوانان مساوی با «افزایش درد و رنج» است. صدایی در ذهن به آن‌ها می‌گوید که آدم چندان خوب و باهوشی نیستند، هیچ‌کس آن‌ها را دوست ندارد و به آن‌ها اهمیتی نمی‌دهند. نوجوانان احساس می‌کنند زندگی آن قدر تیره و تار شده که تلاش کردن دیگر فایده‌ای ندارد.

به این چند جمله یک نوجوان دچار افسردگی توجه کنید:

من در سن ۵ سالگی، یک کودک شاد بودم. روی میز آشپزخانه نقاشی می‌کشیدم و دور میز غذاخوری بازی می‌کردم. با صدای بلند شعر می‌خواندم و برای خودم داستان‌های ترسناک تعریف می‌کردم. دائم مشغول بازی بودم و بارها و بارها با عروسک خود بازی می‌کردم. اما بعدها همه چیز تغییر کرد. دختری آسوده خاطر مانند من، نمی‌توانست از تبدیل شدن به زنی که اکنون هستم جلوگیری کند.

البته، به طور دقیق نمی‌دانم که این تغییر چه زمانی و چگونه اتفاق افتاد، اما این را می‌دانم که در سال‌های بین مدرسه راهنمایی و دوران دبیرستان، تمام هیجانات من تبدیل به خشم و لذت‌ها تبدیل به نگرانی شدند و من تبدیل به شخصی خجالتی، غمگین و مضطرب شدم.

در آن روزهای تاریک، تلاش می‌کردم تا کار مفیدی انجام دهم، اما هیچ‌کس از این تلاش‌های من آگاهی نداشت؛ زیرا این کشمکش را با هیچ‌کس در میان نمی‌گذاشتم. نمرات من افت نداشتند و خستگی و کمبود خود را بروز نمی‌دادم و به جای عملکردی تحصیلی ضعیف، بسیار در این زمینه موفق بودم. کلاس درس تنها راه نجات من بود و تنها مکانی بود که در آنجا احساس می‌کردم خودم را تحت کنترل دارم و درگیر رفتارهای پرخطر هم نمی‌شدم.

علائم افسردگی نوجوانان

این حال و روز یک نوجوان افسرده است که سعی می‌کند افسردگی خود را پنهان نگه دارد. پس از کجا بدانیم که فرزند نوجوان ما دچار افسردگی شده است؟ برای این منظور، به علائم افسردگی نوجوانان که در ادامه مرور می‌کنیم توجه کنید.

بیشتر بخوانید: چرا کودک والدین خود را کتک می زند؟

رفتار خصمانه، کج خلقی و خشم

تعجبی ندارد که نوجوانان اغلب عصبانی هستند یا حداقل با کمترین تحریک حالت تهاجمی به خود می‌گیرند. سنین رشد سال‌های دشواری هستند و اکثر نوجوانان برای یافتن جایگاه خود نه تنها در میان همسالانشان، بلکه در جهان پیرامون تقلا می‌کنند. اما اگر فرزند نوجوان شما بیش از حد تندخو به نظر می‎رسد، مایه نگرانی خواهد بود. از نشانه‌های متداول افسردگی نوجوانان، بهانه‌گیری، تخاصم، به احتمال زیاد ناامیدی و مستعد طغیان بودن است.

دوری کردن از خانواده و دوستان

افسردگی نوجوانان

یکی دیگر از علائم رایج افسردگی نوجوانان ، دوری کردن از خانواده و دوستان است. اگرچه نوجوانان متفاوت‌تر از همتایان بزرگسال خود، از دیگران دوری می‌کنند. به بیان دیگر، در حالی که بزرگسالان در زمان افسردگی، به انزوا از دیگران تمایل دارند، نوجوانان به طور معمول به ارتباط با برخی دوستانشان ادامه می‌دهند. هرچند، نوجوانان مبتلا به افسردگی ممکن است کمتر از قبل در اجتماع حاضر شوند، از والدین خود دوری کنند یا وقت خود را با افراد دیگری سپری کنند.

تغییر عادات غذایی یا خواب

کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری‌های روحی و روانی هم مانند بزرگسالان ممکن است کاهش یا افزایش شدید اشتها را تجربه کنند. ممکن است خوابیدن برایشان دشوار شود یا آن قدر احساس خستگی و کوفتگی کنند که ساده‌ترین کارها از نظر آن‌ها کاری طاقت‌فرسا باشد.

تغییر در عملکرد تحصیلی

بسیاری از نوجوانان درگیر بیماری‌های روحی و روانی، در مدرسه هم دچار مشکل می‌شوند. در حقیقت، یکی از رایج‌ترین «نشانه اخطار» افسردگی نوجوانان ، افت شدید و ناگهانی نمرات درسی است؛ اما آیا می‌دانستید که پیشرفت شدید نمرات هم می‌تواند نشانه‌ای برای افسردگی باشد؟ بله، نوجوان افسرده زمان خود را به طور کامل وقف درس خواندن می‌کند، زیرا این کار تنها راهی است که می‌تواند احساس کند که کار مفیدی انجام می‌دهد و همه چیز را تحت کنترل خود دارد. بدین ترتیب، والدین باید مراقب هرگونه تغییر شدید در عملکرد تحصیلی یا رفتار فرزند خود باشند.

از دست دادن علاقه به فعالیت‌های روزمره یا بیش‌فعالی

افسردگی نوجوانان

نشانه رایج دیگر بیماری روحی و روانی نوجوانان، علاقه ناگهانی به فعالیت‌های خاص یا از دست دادن اشتیاق و انگیزه خود به انجام فعالیت‌های روزمره است. اگرچه، نشانه بیماری روحی و روانی در کودکان، بر حسب سن و نوع بیماری متفاوت است. در حالی که از دست دادن اشتیاق نشانه‌ای اخطاری از طرف یک کودک باشد و هرگونه «زیاده‌روی یا عادات عجیب و غریب» از جانب وی موجب نگرانی است، گاهی اوقات بیش‌فعالی هم می‌تواند به اندازه عدم فعالیت نگران‌کننده باشد.

بیشتر بخوانید: خودکشی در کودکان؛ والدین به نشانه های هشدار دهنده توجه کنند

صحبت کردن در مورد مرگ یا خودکشی

یکی از بدیهی‌ترین نشانه‌های نگران کننده در افسردگی نوجوانان ، صحبت کردن او در مورد مرگ، میل او به مرگ یا صحبت درباره خودکشی است. البته، بسیاری بر این باور هستند که افرادی که درباره خودکشی صحبت می‌کنند، احتمال کمی وجود دارد که دست به این کار بزنند؛ آن‌ها بر این باور هستند که این گونه افراد به دنبال جلب توجه هستند، اما بر اساس گزارش دفتر پیشگیری از خودکشی در آمریکا، این صحبت غیرواقعی است و «صحبت درباره خودکشی می‌تواند یکی از آخرین نشانه‌های پیشروی به سمت اقدام به خودکشی باشد». بدین ترتیب، هرگونه خطری باید جدی گرفته شود.

نشانه‌های نگران کننده دیگری هم وجود دارند که نشان دهنده افسردگی فرزند نوجوان شما هستند؛ برای مثال نوجوانان اغلب ناراحتی شدید یا حسی مانند ناامیدی را از خود بروز می‌دهند. این دسته از نوجوانان فاقد انگیزه هستند، یا نشانه‌هایی از بی‌قراری یا آشفتگی را از خود نشان می‌دهند. این افراد به مواد مخدر یا مشروبات الکلی روی می‌آورند که گاهی اوقات دارای نشانه‌های فیزیکی مربوط به این گونه مسائل هم هستند و همواره از گرفتگی عضلات، دردهای مداوم و درد اعضای مختلف بدن خود شکایت می‌کنند.

برای درک بهتر و کمک به افسردگی نوجوانان با آن‌ها صحبت کنید، آن‌ها را هم در کارها شریک کنید و گهگاه به دل خود اعتماد کنید. افسردگی نوجوانان بسیار شایع است و درمان آن هم به راحتی امکان‌پذیر است به شرطی که آن را درست درک کنید و واکنش درستی نشان دهید.