اگر در دوران بارداری به سر می ‌برید و نمی‌توانید بخوابید، نگران نباشید. بی خوابی بارداری چیزی نیست که فقط شما تجربه می‌کنید، بسیاری از زنان باردار در طول این دوران با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می‌کنند. مشکل بی خوابی بارداری به شکل‌های متنوعی خود را نشان می‌دهد.

مثلا بعضی از زنان باردار در نیمه‌های شب از جا بلند می‌شوند و دیگر به سختی به خواب می‌روند، برخی با افکار و خیال‌های نگران‌کننده مواجه می‌شوند و … . اما موضوع از این قرار است که با شناخت چند ترفند به راحتی می‌توان مشکل بی خوابی را حل کرد. یادتان باشد که هیچ مشکلی بدون راه حل نیست. اگر دچار مشکل هستید، هیچ ایرادی ندارد فقط باید کمی آگاهی خود را برای حل مساله افزایش بدهید. همین! پس با ما همراه باشید.

خواب‌آلود به رختخواب بروید

بی خوابی بارداری

برای اینکه وقتی به رختخواب می‌روید به راحتی بخوابید باید کاملا خسته باشید. پس اگر بدنتان احساس خستگی نمی‌کند، نباید به رختخواب بروید. این کار باعث می‌شود تا در تخت خود در افکار مختلف و بعضا نگران‌کننده غوطه‌ور شوید. بارداری، فصلی کاملا تازه در مسیر زندگی‌تان است. طبیعتا، شکل زندگی‌تان دچار تغییراتی می‌شود و این موضوع ظرفیت ایجاد نگرانی‌هایی در وجودتان دارد. این کاملا طبیعی است. اما باید بدانید که شما مدیریت زندگی خود را به دست دارید و می‌توانید با کنترل استرس‌ها، احساسات و برنامه‌ریزی صحیح بر هر مشکل و نگرانی فائق آیید.

بیشتر بخوانید: رابطه بین کم خوابی و ناباروری در مردان و زنان چگونه است؟

برای اینکه کاملا خواب‌آلود شوید و به رختخواب بروید باید از خوردن نوشیدنی‌ها و مواد کافئین‌دار پرهیز کنید. بعد از ظهرها هم ورزش شدید و سنگین انجام ندهید و شب‌ها به بحث درباره موضوعات جدی و مهم نپردازید. همه اینها باعث می‌شود تا بدنتان برای خواب آماده‌تر شود. اجازه ندهید که هیچ چیز و هیچ‌کس، آرامشتان را برهم بزند. شما لایق گذراندن این دوران در بهترین شرایط روحی و جسمی هستید و فراهم آوردن چنین شرایطی تا حد زیادی در دستان خودتان است.

خوردنی‌های خواب‌آور را امتحان کنید

بی خوابی بارداری

بعضی از افراد با خوردن مواد غذایی خاصی دچار حس خواب‌آلودگی می‌شوند. مثلا خوردن یک لیوان شیر گرم می‌تواند به آرام شدن بدن و آمادگی آن برای به خواب رفتن کمک شایانی کند. علاوه بر شیر گرم، مواد دیگری مانند موز، بادام و پنیر هم می‌توانند چنین اثراتی داشته باشند. فقط یادتان باشد که دوران بارداری، دوران حساسی است و روی دستگاه‌های مختلف بدن اثرات زیادی می‌گذارد.

مثلا سوزش معده یکی از عوارض متداول این دوران است. پس در انتخاب مواد غذایی که به خواب راحت‌تر کمک می‌کنند، دقت داشته باشید و صرفا پیشنهادات دیگران در این مورد را نپذیرید. بلکه بررسی کنید و ببینید که ماده‌ای که خوردن آن برای رفع بی خوابی بارداری توصیه می‌شود با بدنتان هماهنگی دارد یا خیر.

تمرینات آرامش‌بخش را فراموش نکنید

بی خوابی بارداری

تمرینات ورزشی آرامش‌بخش، ریلکسیشن، مدیتیشن، کار کردن روی تنفس و … به تنهایی یا به همراه همسر و دیگران هم می‌تواند در رفع مشکل بی خوابی بارداری موثر باشد. باید یاد بگیرید که با ترفندهای آرام‌کننده، به روح و جسمتان آرامش و رهایی وارد کنید. این آرامش باعث می‌شود که اعصاب بدنتان آسوده‌تر شود و اجازه خوابی راحت و شیرین را به شما بدهد.

بعضی از بازی‌ها و اپلیکیشن‌های تلفن‌های همراه هم چنین ویژگی‌هایی دارند و می‌توانید از آنها به عنوان راهی برای کسب آرامش بیشتر فکری و متعاقبا جسمی استفاده کنید. وقتی فکرتان راحت و آسوده باشد، بدنتان هم آرام و راحت خواهد بود. پس بهتر است روی آرامش روانتان کار کنید و اجازه ندهید که افکار پوچ و نگرانی‌های بی‌مورد، باعث تشویش روحتان شوند.

دوش آب گرم بگیرید

بی خوابی بارداری

دوش آب گرم می‌تواند بدن را به آرامشی ایده‌آل برساند. در دوران بارداری، وقوع دردهایی مانند گرفتگی‌های عضلانی بسیار شایع است. با دوش آب گرم می‌توانید، این گرفتگی‌ها و مشکلات را از بین ببرید. اگر نیمه‌های شب هم از خواب بیدار می‌شوید و امکان بازگشت به خواب شیرین برایتان وجود دارد، از دوش آب گرم استفاده کنید. فقط یادتان باشد که دمای آب را روی درجه مناسبی تنظیم کنید تا دمای بدنتان بالا نرود.

دوش آب گرم یا نشستن در وان آب گرمی که به آب آن نمک هم اضافه شده می‌تواند به رفع دردها و گرفتگی‌های بدنتان در دوران بارداری کمک شایانی کند. البته شاید حوصله نداشته باشید قبل از خواب یا در نیمه‌های شب، وقتی از خواب بیدار می‌شوید به حمام بروید. در هر حال، این هم گزینه‌ای است که می‌توانید به آن فکر کنید. اما اگر از عشاق آب و آب‌بازی باشید قطعا از این پیشنهاد برای مبارزه با بی خوابی بارداری استقبال خواهید کرد.

کتاب بخوانید

بی خوابی بارداری

مطالعه کردن قبل از خواب هم ایده خوبی است و به شما کمک می‌کند از شرِ بی خوابی بارداری خلاص شوید. وقتی کتاب می‌خوانید، فرصت هجوم افکار نگران‌کننده را از بین خواهید برد. با کتاب خواندن، چشمتان هم سنگین می‌شود و راحت‌تر به خواب خواهید رفت. البته یادتان باشد که منظور از کتاب خواندن، کتاب‌های چالش‌برانگیز فلسفی، داستان‌های تراژیک یا هر چیزی که فکرتان را درگیر کند، نیست. بلکه منظور کتاب‌های ساده، سرگرم‌کننده و مفرحی است که برای ساعتی، حواستان را پرت می‌کنند.

مثلا مطالعه کتاب‌هایی که در آن نام برای فرزند در راهتان پیشنهاد می‌شود هم گزینه بسیار خوبی است. از خواندن کتاب‌های جدی و مهم پرهیز کنید چون با خواندن آنها نه تنها برای به خواب رفتن آماده نمی‌شوید بلکه فکرتان مشغول‌تر هم خواهد شد. کتاب‌های ساده و شاد یا مثلا مرور لطیفه‌های بامزه‌ای که لبخند به لبتان می‌آورد هم ایده خوبی است که می‌توانید در نظر داشته باشید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته مهم درباره خوابیدن در دوران بارداری که باید بدانید

در آخر

در آخر یادتان باشد که دوران بارداری موقتی است. یعنی قرار نیست چند سال، کودک را در شکمتان نگه دارید. این کوچولوی دوست‌داشتنی فقط ۹ ماه یا شاید کمی زودتر مهمان شماست پس باید کاری کنید که این دوران برای خودتان و او به بهترین شکل ممکن سپری شود. مادری که در دوران بارداری به راحتی نمی‌خوابد از آرامش کافی برخوردار نخواهد بود. مادری هم که آرامش کافی نداشته باشد به راحتی نمی‌خوابد.

پس سعی کنید این جاده دوسویه را به خوبی مدیریت کنید و اجازه ندهید که جسمتان مریض و ناراحت شود و خواب را از چشمتان بگیرد. از سوی دیگر، با ترفندهایی که باعث ایجاد آرامش در وجودتان می‌شوند هم می‌توانید جسمتان را راحت‌تر و سالم‌تر نگه دارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید