اگر در هفته چهل و دوم بارداری هستید، به این معنا است که شما رسما در هفته‌های نهایی بارداری هستید. برای دیدن فرزندتان لحظه‌شماری می‌کنید. عصبی، شاد و مضطرب هستید. این حالت‌های روانی، ویژه هفته‌های آخر بارداری است. این طور نیست؟ به زودی کودکتان به دنیا خواهد آمد و قادر خواهید بود دست و پای کوچک او را ببینید. در این هفته، کودک اندازه هندوانه یا کدو تنبل است. اگر تاریخ زایمان شما کمی نسبت به سایر مادر‌ها عقب افتاده است، جای نگرانی وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: گزارش هایی از تجربه درد زایمان در خانم های باردار

قد و وزن نوزاد در هفته چهل و دوم بارداری

تغییرات شایع در بارداری

در هفته چهل و دوم بارداری وزن کودک حدود ۲/۵ تا ۳ کیلوگرم است. طول او حدود ۲۰ اینچ است. کودک همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد. از آنجایی که کودک هنوز به دنیا نیامده است، پزشک برای القای زایمان دست به کار می‌شود.

بیشتر بخوانید: علائم و باید و نبایدهای هفته چهل و یکم بارداری

وضعیت شکم در هفته چهل و دوم بارداری

شکمتان در هفته چهل و دوم به اندازه کافی رشد کرده است و با وجود بزرگ شدن کودکتان، اندازه شکم گسترش پیدا کرده است.

تغییرات بدنی شایع

واقعا تحمل هفته چهل و دوم بارداری بسیار سخت و توان‌فرسا است. شما در اوج دوره بارداری هستید؛ به همین دلیل ممکن است احساس آشفتگی و اضطراب کنید. احساس خستگی می‌کنید، حتی انجام کار‌های ساده برایتان بسیار سخت خواهد شد. در این هفته با ورم، نفخ و انقباض‌های غیر‌واقعی رحم مواجه خواهید شد. اما باید احساس مثبتی داشته باشید؛ زیرا قرار است به زودی کودک خود را در آغوش بگیرید.

بیشتر بخوانید: بی حسی اپیدورال در هنگام زایمان چگونه انجام می‌شود؟

نشانه‌های بارداری

هفته چهل و دوم یعنی شما حدود نه ماه و دو هفته باردار هستید. بله زمان زیادی است؛ اما بالاخره گذشته است. تمام نشانه‌هایی که قبل از این هفته تجربه کرده‌اید، در این هفته سراغتان را خواهد گرفت. بی‌خوابی، گرفتگی عضلات، درد پشت، درد لگن و ادرار مکرر. همه این علائم بارداری همچنان باقی خواهد ماند. با این وجود، در این هفته انقباض‌ها شدید‌تر خواهد بود و احساس ضعف و خستگی بیشتری خواهید کرد. حتی انجام کار‌های عادی روزانه بسیار طاقت‌فرسا برایتان شده است. البته همیشه هوشیار باشید. به محض شروع علائم، خودتان را به بیمارستان برسانید.

سونوگرافی در هفته چهل و دوم بارداری

سونوگرافی در دوران بارداری

اگر در این هفته سونوگرافی دهید، بسیار هیجان‌زده خواهید شد، زیرا می‌توانید کودکتان را ببینید. اکنون کودکتان به طور کامل رشد پیدا کرده است. در این هفته متوجه خشکی پوست کودک نسبت به قبل خواهید شد؛ زیرا مقداری زیادی از ورنیکس ( لایه‌ای از چربی که در طول بارداری پوست جنین را می‌پوشاند) از بین رفته است. در این هفته چنین تغییراتی را مشاهده خواهید کرد:

۱. انقباض

ممکن است در این هفته به درستی تشخیص ندهید که انقباض‌ها واقعی هستند یا نه. اگر انقباض‌های شما شدت پیدا کرد و بسیار دردناک شده‌اند، وقت زایمان رسیده است. اگر زایمان دوم شما است، خبر خوب اینکه وضع حمل شما راحت‌تر از قبل است.

۲. پاره شدن کیسه آب

اگر کیسه آب شما پاره شود و مایع آمنیوتیک شروع به نشت کند، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. این علائم نشان می‌دهد که شما به زودی وضع حمل خواهید کرد.

۳. پلاگ موکوس

اگر دچار تخلیه موکوس ضخیم و خونی رنگ شده‌اید، یعنی زایمان شما نزدیک است و باید خودتان را برای وضع حمل آماده کنید.

القای زایمان

اگر در هفته چهل و دوم بارداری هستید و هنوز زایمان نکرده‌اید، پزشک سعی می‌کند به کمک روش‌هایی به روند زایمان سرعت ببخشد.

بیشتر بخوانید: هفته چهلم بارداری را چگونه پشت سر می‌ گذارید؟

شکستن کیسه آب

پزشک برای پاره کردن کیسه آب از یک دستگاه پلاستیکی استفاده می‌کند. این دستگاه قلابی دارد که از آن برای جلو و عقب بردن کیسه آمنیوتیک استفاده می‌شود.

نرم کردن دهانه رحم

در این زمان پزشک از داروی پروستاگالاندین برای اتساع گردن رحم استفاده می‌کند و از این طریق روند زایمان را سرعت می‌بخشد.

تحریک انقباض

دکتر با ضربه زدن به اطراف کیسه آمنیوتیک باعث آزاد شدن هورمون اکسی‌توسین خواهد شد. این کار باعث می‌شود که مادر ظرف ۴۸ ساعت آینده زایمان کند.

رژیم غذایی هفته چهل و دوم بارداری

رژیم غذایی هفته چهل و دوم بارداری

اطمینان حاصل کنید در این دوره یک رژیم غذایی سالم و فاقد چربی‌های ناسالم انتخاب کرده‌اید. رژیم غذایی مناسب باعث جلوگیری از نفخ و یبوست خواهد شد. ماهی ساردین و قزل‌آلا به دلیل DHA باعث افزایش سطح شیر مادر خواهد شد. از مصرف غذا‌های آماده خودداری و به جای آن سبزیجات و میوه‌های تازه استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: منتظر شروع درد زایمان در هفته سی و نهم بارداری باشید

باید‌ها

  • آرام و شاد باشید
  • با پزشک خود صحبت کنید
  • یوگا کنید
  • پیاده‌روی کنید

نباید‌ها

  • از مصرف غذا‌های تند و ناخواسته خودداری کنید ؛ زیرا میزان نفخ و یبوست را افزایش می‌دهد
  • هرگز از روش‌های طبیعی برای القای زایمان استفاده نکنید؛ زیرا سلامتی شما و فرزندتان را به خطر می‌اندازد.
  • برای به دنیا آمدن بچه اصرار نکنید و تصمیمات بخش القا را تحت فشار قرار ندهید.

بیشتر بخوانید: نوسانات خلقی بارداری را چگونه می توان کنترل کرد؟

سوالات متداول

آیا راهی وجود دارد که به شکستن کیسه آب من کمک کند؟

  • ممکن است در هفته چهل و دوم بارداری باشید و هیچ علائمی برای زایمان نداشته باشید. می‌توانید به کمک راه‌هایی مانند رابطه جنسی، پیاده‌روی طولانی و تمرین‌هایی مثل اسکات ـ لانگز برای القای زایمان بسیار مفید است.
  • ماساژ نوک پستان یک راه خوب برای القای زایمان است؛ زیرا با آزاد کردن هورمون اکسی‌توسین باعث انقباض‌های رحم می‌شود.

البته نظرات مختلفی برای القای زایمان وجود دارد، اما باید برای هر کدام از آنها به طور جداگانه با پزشک مشورت کنید. زیرا ممکن است به سلامت شما و فرزندتان آسیب بزند. لطفا دیدگاه‌ها و تجربه‌های خودتان را در این مورد از طریق بخش نظرات این مقاله یا سایر شبکه‌های اجتماعی کودکت با سایر مادر‌ها در میان بگذارید.

 

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید