چرا نوزاد این شکلی است؟ این اداها چیست که نوزاد از خودش در می‌آورد؟ چرا همیشه خواب است؟ و خیلی سوالات دیگر که ذهن شما را در خصوص نوزاد و مراقبت از نوزاد تازه متولد شده مشغول کرده است.

سوالاتی که اکثر افراد با این پاسخ از آن رد می شوند: «نوزاد است دیگر»؛ اما ما در این مقاله قصد داریم تا به شما ۱۰ نکته و سوال مهم در خصوص مراقبت از نوزاد تازه متولد شده به شما پاسخ دهیم، با کودکت همراه شوید.

۱. انتظارات از چهره نوزاد تازه متولد شده

درباره چهره کودک

شکل جمجمه کودک ممکن است کمی تخت به نظر بیاید و این به علت مسیری (واژن مادر) است که برای تولد طی می‌کند.

به علاوه ممکن است بدن نوزاد از موی نازک کرک مانندی (لانگو) پوشیده شده باشد. یا صورتی پف کرده با چشمانی که معمولا بسته هستند داشته باشد.

در نظر داشته باشید که نوزاد تازه متولد شده شما ۹ ماه در رحم مادر بوده است. پس اندکی عجیب بودن ظاهر کودک طبیعی است. اما خیلی زود به کودک زیبایی که انتظارش را داشتید، تبدیل خواهد شد.

۲. خندیدن و حرف زدن کودک

تا ۶ هفتگی تصور کنید که کودک شما مانند رییسی است که فقط غر می‌زند و شکایت می‌کند. برای تحمل احساس خستگی و انقلاب‌های احساسی که در درون شما شکل می‌گیرد، به خودتان یادآوری کنید که زحمات شما در روزهای اول برای کودک از بین نمی‌رود.

دکتر کریستوفر تالچر، متخصص اطفال در لس آنجلس می گوید: نوزاد در این مدت با والدینش احساس آرامش می‌کند، دلبسته می‌شود و دوست دارد که در آغوش گرفته شود.

۳. حمام کردن نوزاد تازه متولد شده

ناف نوزاد تازه متولد شده اگر خشک نگه داشته شود خیلی زودتر می‌افتد و معمولا تنها دو هفته زمان لازم دارد. ضمن اینکه نوزاد تازه متولد شده زیاد کثیف نمی‌شود که نیاز به حمام داشته باشد.

اگر ناف ناخواسته خیس شد فورا آن را خشک کنید. همچنین اگر وقتی که بند ناف می‌افتد، ریشه‌ی آن خونریزی کند طبیعی است. آلیسون براکن از ماساچوست می‌گوید: «من ابتدا با دیدن خون ترسیدم؛ ولی بعد فهمیدم که کمی خونریزی از زخم کاملا طبیعی است.»

بیشتر بخوانید: حمام کردن کودک؛ خطرات و توصیه هایی که والدین باید به آن توجه کنند

۴. مراقبت از منطقه‌ی نرم روی جمجمه نوزاد

بخش نرم جمجه در نوزاد تازه متولد شده

این ناحیه‌ی نرم سر باعث می‌شود که به جمجمه نوزاد در حین خروج از واژن مادر فشار زیادی وار نشود. ایپریلهاردویک از نیویورک سیتی با اشاره به ناحیه نرم جمجه می‌گوید: «من اولین بار از نقطه‌ی نرم وحشت کردم. «جم» وقتی که به دنیا آمد سری پر از مو داشت و من از شانه کردن نقطه‌ی نرم سر او می‌ترسیدم.»

تانیا رمر آلتمن متخصص اطفال و نویسنده‌ی کتاب فریادهای مامان می‌گوید: «اصلا جای نگرانی نیست شما می‌توانی به منطقه‌ی نرم و موی اطراف آن دست بزنید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که منطقه‌ی نرم ممکن است به علت رگ‌های خونی که دقیقا زیر آن قرار دارد ضربان داشته باشد.»

۵. شیر خوردن نوزاد تازه متولد شده

نوزاد تازه متولد شده باید هر دو تا سه ساعت شیر بخورد اما فهمیدن مقدار شیری که می‌خورد کمی سخت است. دکتر تالچر می‌گوید: «وزن کودک بهترین راه تشخیص کافی بودن میزان تغذیه‌ی نوزاد در روزهای اول است.»

یک نوزاد در طی هفته اول ۵ تا ۸ درصد وزن تولد خود را از دست می دهد؛ اما باید در هفته دوم آن را دوباره به دست آورد. میزان پوشک استفاده شده نیز می‌تواند به عنوان یک راه خوب برای فهمیدن میزان مناسب شیر دریافتی توسط نوزاد در نظر گرفته شود.

برنامه دفع او در پنج روز اول به طور تصادفی است؛ اما بعد از آن، ۵ تا ۶ پوشک مرطوب در روز و حداقل یک یا دو بار مدفوع نشان دهنده‌ی تغذیه‌ی مناسب کودک است.

بیشتر بخوانید: چگونه بفهمیم نوزاد به اندازه کافی شیر خورده است؟

۶. مراقبت از پوست نوزاد تازه متولد شده

در ابتدای تولد پوست نوزاد ممکن است نرم و ابریشمی باشد، اما این وضعیت تغییر می‌کند. لورا جانا متخصص اطفال در مورد مراقبت از پوست نوزاد می‌گوید: «اگر شما ۹ ماه در مایع باشید و بعد از آن در معرض هوا قرار بگیرید، طبیعی است که پوست شما نیز خشک شود. »

نیازی نیست برای این موضوع نگران باشید یا برای برطرف کردن خشکی پوست کودکان کاری انجام ندهید. پوست کودک معمولا پوسته پوسته می‌شود؛ اما اگر علاقمندید که کاری انجام دهید از لوسیونهای فاقد بوی خوش که مخصوص کودکان است، استفاده کنید. همچنین زگیل های ریز صورتی رنگ پوستی، جوش‌های ناشی از پوشک و حتی آکنه نیز ممکن است روی پوست کودک ظاهر شود.

دکتر جانا می گوید: « آکنه معمولا چند ماه طول می‌کشد. پس عکس های ناز از نوزادتان را قبل از یک ماهگی بگیرید.»

۷. بیرون بردن نوزاد تازه متولد شده

دکتر تاچلر می‌گوید: «زندگی عادیتان را ادامه دهید ولی در مکان‌های عمومی مراقبت‌های لازم را به عمل آورید. به عنوان مثال کودک را از نور خورشید دور نگه دارید و از نزدیک شدن به افراد بیمار در مکان‌های شلوغ مانند مراکز خرید اجتناب کنید.»

دکتر جانا می‌گوید: «به خواهران و برادران بزرگتر بیاموزید که به جای دست و صورت نوزاد، پاهای نوزاد را لمس کنند یا ببوسند. این کار به جلوگیری از گسترش عفونت کمک می کند.» فراموش نکنید که بایستی بچه‌های بزرگتر را به حفظ بهداشت شخصی تشویق کنید.

دکتر تاچلر همچنین تاکید می‌کند که نوزادان خود را بدون شستن دستان خود لمس نکنید.

۸. زیاد گریه کردن نوزاد

گریه کودک معانی متفاتی دارد. به عنوان مثال ممکن است گرسنه باشد، پوشکش کثیف باشد، احساس سرما کند و یا دوست داشته باشد که بغلش کنید.

این گفتگوهای اولیه می‌تواند خسته کننده باشد؛ اما مطمئن باشید که شما می توانید در مورد آنچه که او در زمان نیاز دارد، بهترین عملکرد را داشته باشید.

لوری میو همسر شازاوهایو به سرعت یاد گرفت که سیگنال گرسنگی دختر خود را تشخیص بدهد. هنگامی که آنها به تازگی پدر و مادر شده بودند، زنگ هشداری تنظیم کرده بودند که هر دو ساعت یکبار به آنها این اجازه را بدهد که کارتر را برای تغذیه بیدار کنند.

آنها می‌گویند: «ما متوجه شدیم که نیازی به زنگ هشدار نداشتیم. الان که به آن روزها فکر می‌کنیم از خنده روده بُر می‌شویم.»

۹. مراقبت از خواب نوزاد

سه ماه اول برای همه یکسان است. کودک باید هر دو الی سه ساعت غذا بخورد، بنابراین شما هم خواب زیادی نخواهید داشت. دکتر آلتمان اطمینان می دهد: «این شرایط بهتر می شود. بیشتر نوزادان می‌توانند تا سه ماهگی شش تا هشت ساعت بخوابند.»

در عین حال سعی کنید کودک را به یک برنامه روزانه و شبانه عادت دهید. برای این منظور در طول روز اجازه ندهید او بیش از سه ساعت چرت بزند. می‌توانید خودتان او را برای شیر دادن بیدار کنید. اما در شب اجازه دهید تا هر زمانی که می‌خواهد بخوابد. این کار را در بازه زمانی که نوزاد وزن از دست رفته‌ی خود را باز می‌یابد انجام دهید.

بیشتر بخوانید: آموزش خواب به کودک ؛ با بهترین روش های آن آشنا شوید

۱۰. مرحله‌ی تازه متولد شدن بسیار زودگذر است

تحمل استرس، خستگی و تنهایی در روزهای اول بسیار سخت است ولی روزهای سخت به سرعت سپری خواهند شد.

باربارا ایوانز از نیویورک می‌گوید: «بسیار مایلم که بدانم که آن روزهای سخت چگونه آنقدر سریع گذشتند.» مادر لولا هشت ماهه میگوید: «من به اندازه‌ی کافی عکس نگرفتم و یادداشتهای کافی نگاه نداشتم.»

رابیا بلوچ از تگزاس چندی از تجارب یک مادر کارآزموده را در میان می‌گذارد: «من در اولین بار در مورد همه چیز حساسیت داشتم. از تغییر پوشک گرفته تا اینکه آیا گریه کودک بیش از حد معمول بود یا نه. در مورد فرزند دومم، من تنها از در آغوش گرفتن، بوییدن، بوسیدن و عشق ورزیدن به او لذت بردم.»

شما هم اگر خاطره یا نظری در مورد مراقبت از نوزاد تازه متولد شده خود دارید حتما از طریق قسمت نظرات زیر همین مطلب یا در شبکه‌های اجتماعی کودکت با ما در میان بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید