آیا موفقیت های بزرگ در کودکان باهوش اتفاق می افتد؟ اولین سوالی که که برای والدین کودکان باهوش پیش می‌آید این است که کودک آنها بسیار باهوش است یا بسیار سخت کوش است؟ به طور مثال آن‌ها متوجه می‌شود که فرزندشان از هم‌سالان خود پیشروتر است، زودتر از بقیه بچه‌ها نقاط عطف رشد خود را گدرانده است، یا آن‌ها متوجه می‌شوند که فرزندشان تا سن ۳ سالگی می‌تواند کتاب بخواند یا در سن ۵ سالگی اعداد دو رقمی را درهم ضرب کند. آیا این کودکان در آینده به موفقیت های بزرگ دست پیدا می‌کنند؟ دانستن این موضوع به ما کمک می‌کنید تا برای تربیت کودک برنامه‌های دقیق‌تری را پیش بگیریم.

موفقیت های بزرگ در کودکان چگونه به دست می‌آید؟

موفقیت های بزرگ در کودکان

مقاله مرتبط: نمره تست هوش یا تست IQ کودکان چگونه تفسیر می‌شود؟

در مدرسه کسانی به موفقیت های بزرگ دست پیدا می‌کنند که نمره‌ها و رتبه‌های خوبی کسب کنند. آن‌ها تکالیف خود را به بهترین نحو انجام می‌دهند، نظم و انضباط را به خوبی رعایت می‌کنند و مهارت‌های  خوبی در زمینه مدیریت زمان دارند که باعث می‌شود، آن‌ها به موقع و با دقت کارهای خود را به انجام برسانند. همچنین آن‌ها رفتار مناسبی دارند و به خوبی با محیط کلاس سازگار می‌شوند و با اشتیاق در بحث‌های کلاسی شرکت می‌کنند. موفقیت های بزرگ در کودکان لزوما به هوش بالای آن‌ها مربوط نمی‌شود.

موفقیت‌ های بزرگ در کودکان به باهوشی آنها مربوط نیست

موفقیت های بزرگ در کودکان

موفقیت های بزرگ در کودکان لزوما به هوش بالای آن‌ها مربوط نمی‌شود، اگرچه بعضی از افراد موفق، باهوش هم هستند. این افراد موفق میل زیادی به کسب نمرات خوب و تحسین شدن دارند، بنابراین، برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کنند. آن‌ها حتی با استیکرهای تشویقی هم به تلاش بیشتر ترغیب می‌شوند.

البته دستاوردهای بزرگ نشانه باهوش بودن نیست. در حقیقت بعضی از کودکان باهوش حتی به موفقیت‌های معولی هم دست پیدا نمی‌کنند. آن‌ها معمولا به صورت غریزی مشتاق به  انجام فعالیت می‌شوند و اگر علاقه‌ای به دروس و محتوای آموزشی نداشته باشند، تکالیف خود را انجام نمی‌دهند.

مقاله مرتبط: کودک باهوش باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

شاید کسانی که سخت تلاش می‌کنند برای دستیابی به موفقیت به محیط‌های آموزشی فراتر از سطح کلاس‌های معمولی داشته باشند اما فضای آموزشی بچه‌های سخت کوش با محیط آموزشی مورد نیاز بچه‌های باهوش متفاوت است.

مدرسه فرزند شما می‌تواند به شما کمک کند که آیا کودک شما نیاز به کلاس‌های آموزشی دیگری دارد یا کلاس‌های فعلی برای توانایی‌های او مناسب است. شما باید برای پیدا کردن فضای آموزشی مناسب او صبور باشید و همچنین وقت بگذارید. سعی کنید در این مورد زیاد با فرزند خود صحبت نکنید و چیزی را به او تحمیل نکنید. فراموش نکنید که این موضوع تنها یک نیاز آموزشی برای فرزند شما است.

بچه‌ها به چه گروه‌هایی تقسیم می‌شوند؟

موفقیت های بزرگ در کودکاندر این جدول  تفاوت گروه‌های مختلف یعنی گروه سخت کوشان، باهوش‌ها و خلاقان با یکدیگر مشخص شده است.

 

افراد سخت کوشافراد باهوشافراد خلاق
پاسخ‌ها را در ذهن داردسوالات پیش‌بینی نشده را مطرح می‌کندموارد استثنا را می‌بیند
او مشتاق استاو کنجکاو استاو شگفت‌زده می‌شود
حواس او جمع استاو ذهنی گزینشی دارداو خیال پردازی می‌کند
ایده‌های خوب تولید می‌کندایده‌های پیچیده و انتزاعی تولید می‌کنداو سرشار از ایده است، در حالی که خیلی از آن‌ها عملی نمی‌شود.
در گروه بهترین استاو فراتر از افراد گروه استاو گروه خود را دارد
به راحتی یاد می‌گیرداز قبل می‌داندسوال می‌پرسد: چه می‌شود اگر…؟
برای یادگیری کامل یک مطلب به ۶ تا ۸ بار تکرار نیاز دارد.برای یادگیری کامل یک مطلب به ۱ تا ۳ بار تکرار نیاز دارد.برای یادگیری یک مطلب سوال می‌پرسد.
از هم‌نشینی با هم‌سالان خود اذت می‌برد.از هم‌نشینی با افراد روشن‌فکر ادت می‌برد.از هم‌نشیتی با افراد خلاق لذت می‌برد اما معولا به تنهایی کار می‌کند.
از مدرسه لذت می‌برد.از خودآموزی لذت می‌برد.از ساختن و خلق کردن لذت می‌برد.
او بسیار هوشیار است و به همه چیز توجه می‌کند.او پیش‌بینی می‌کند و مشاهدات خود را به آن‌ها ربط می‌دهد.او حس بصری قوی دارد.
او از یادگیری خوش‌حال می‌شود.او خود را نقد می‌کند.او هیچوقت از ایده‌پردازی خسته نمی‌شود.
او بهترین نمره را می‌گیرد.او به نمره توجه نمی‌کند.او به نمره توجه نمی‌کند.

مقاله مرتبط: نشانه های کودک نابغه چیست؟

نکته مهم این است که یک کودک می‌تواند به بیش از یک گروه تعلق داشته باشد. به این معنی که یک فرد سخت‌کوش می‌تواند یک کودک باهوش هم باشد. اما همه افراد سخت‌کوش، باهوش نیستند. به همین ترتیب هر شخص باهوش فردی خلاق نیست اما معمولا همه افراد خلاق، باهوش هم هستند.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید