در مورد کودکانی که دارای هوش بالاتری هستند تمرکز والدین روی تقویت نبوغ آن‌ها قرار می‌گیرد، به همین علت مشکلات رفتاری در کودکان نابغه کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. اغلب کودکان نابغه بسیار کمال‌گرا و حساس هستند، این دو خصوصیت کافی است تا کودک شما را در خطر رفتارهای حساس اجتماعی قرار دهد. کودکان نابغه از جهات بسیار زیادی شگفت انگیز هستند و شما را با توانایی‌ها و قابلیت‌های خود شگفت زده می‌کنند.

اما از آنجایی که کودکان نابغه اغلب بسیار حساس هستند ممکن است شرایط بد یا رفتار بد سایرین روی آن‌ها بسیار تاثیرگذاشته و باعث شود واکنش‌های شدیدی از خودشان نشان بدهند یا برعکس منزوی شده و افسرده شوند. دانستن اینکه کودک شما نابغه است یا نه، برای او کمک بسیار بزرگی است زیرا با شناسایی و دانستن نحوه رفتار و تربیت کودک می‌توانید کمک بسیاری به شکل رفتار اجتماعی آن‌ها و حل مشکلات رفتاری در کودکان نابغه کنید.

مشکلات رفتاری در کودکان نابغه و درک زودهنگام مسائل

مشکلات رفتاری در کودکان نابغه

بیشتر بخوانید: بچه هایی که به موفقیت های بزرگ دست پیدا می‌کنند باهوش هستند؟

گاهی هوش و ذکاوت کودکان نابغه سرعت رشد بیشتری نسبت به توانایی‌های اجتماعی آن‌ها دارد، بنابراین آن‌ها نمی‌توانند خود را با این رشد زودهنگام تطبیق دهند، در اصطلاح روانشناسی به این حالت عدم همزمانی یا «Asynchronous» می‌گویند. در برخی از موارد هوش آن‌ها با سایر توانایی‌هایشان همخوانی ندارد و همین باعث می‌شود کودکان نابغه و مشکل رفتار اجتماعی آن‌ها، در جامعه و جمع دوستان تبدیل به مشکلات بزرگی هم برای خودشان و هم دیگران شود. این عدم تناسب رشد هوش و توانایی در کودکان نابغه نمونه‌های مختلفی دارد، مانند:

۱. گاهی کودکان نابغه در سنین بسیار پایین درک زیادی از مسائلی مانند مرگ، پایان زندگی، تولد و موارد این چنینی دارند و همین باعث می‌شود که احساس بدی پیدا کرده و گاهی دچار افسردگی شوند یا برعکس رفتارهای پرخاشگرایانه از خود نشان دهند.

۲. رشد جسمی کودکان نابغه ممکن است به اندازه هوش آنان عالی به نظر نرسد و از آنجایی که اغلب این کودکان کمال گرا هستند، عدم تناسب ظاهر و هوش آن‌ها باعث بروز مشکلاتی مانند افسردگی شود.

۳. کودکان نابغه به دلیل درک و هوش بالا می‌توانند با افراد بزرگسال درباره موضوعاتی مانند گرسنگی در دنیا یا مشکل کمبود آب و جنگ صحبت کنند و نظرات بسیار تخصصی بدهند و لحظه‌ای بعد، از اینکه همبازی ۵ ساله‌اش اسباب بازی‌اش را برداشته گریه کند و فریاد بزند. این تناقض در رفتار ممکن است باعث سردرگمی بزرگسالان و مشکل رفتار اجتماعی در کودکان نابغه شود.

مشکل رفتار اجتماعی کودکان نابغه در کلام و تفکرات پیشرفته

مشکلات رفتاری در کودکان نابغه

کودکان نابغه اغلب توانایی بسیار بالا و حیرت انگیزی در خواندن، نوشتن یا حل مسائل و درک موضوعات پیچیده دارند، اما این توانایی ممکن است همیشه در راه درست استفاده نشود، برای مثال:

۱. کودکان نابغه اغلب بسیار منطقی و با مهارت هستند. حتی به اندازه‌ای کودکان منطقی هستند که بزرگسالان از آن‌ها به عنوان «بچه وکیل» یا «نیمچه وکیل» یاد می‌کنند. اما والدین باید در نظر داشته باشند که این کودکان نابغه هر چقدر هم باهوش و فوق العاده باشند بازهم بچه هستند و مسئولیت شما در قبال آن‌ها، تربیت صحیح و در نظر گرفتن قوانین مناسب، نه سختگیرانه برای نظم بهتر، برای بچه‌ها است. رفتار کردن با یک کودک نابغه و منطقی می‌تواند چالش بسیار بزرگی برای والدین در تربیت آن‌ها باشد.

۲. کودکان نابغه اغلب از والدین و معلم‌های خود پیش دستی می‌کنند و ممکن است تلاش کنند تا از موضع بالاتر بلند شده و دیگران را تحقیر کنند. بهتر است به آن‌ها با شیوه درست یاد دهید که همواره کودک مودب و خوش برخوردی باشند و قدر توانایی و هوش خود را بدانند.

۳. شوخی کردن با کودکان نابغه و دست انداختن آن‌ها ممکن است باعث بد رفتاری و پرخاشگری در آنان شود. از آنجایی کودکان نابغه اغلب با افراد بزرگتر از سن خود دوست هستند و بیشتر با بزرگسالان در ارتباط هستند، ممکن است در درک کنایه‌ها و شوخی‌های کودکانه دچار اشتباه شده و آن‌ها را بد برداشت کنند.

مشکلات رفتاری در کودکان نابغه، کمال گرایی و حساسیت زیاد

مشکلات رفتار اجتماعی در کودکان نابغه و کمال گرایی و حساسیت زیاد

بیشتر بخوانید: والدین کودکان باهوش چه دنیایی را تجربه می‌کنند؟

این که شما کودک نابغه‌ای با مهارت‌های فوق العاده و توانایی‌های شگفت انگیز داشته باشید، ممکن است بسیار هیجان انگیز و جذاب باشد. اما رفتار کودکان نابغه بسیار متفاوت است و گاهی این رفتارها منجر به ایجاد مشکل در رفتار اجتماعی کودکان نابغه می‌شود. گاهی آنان به حدی کمال گرا می‌شوند که انتظارشان از هرچیز در حد ۱۰۰درصد است. آن‌ها می‌خواهند همه چیزشان از نمرات مدرسه تا ظاهر فیزیکی در حد کمال باشد و در صورتی که چنین نشود رفتارهای بسیار پرخشاگرایانه یا عصبی از خود نشان می‌دهند. البته هم والدین و هم کودک نابغه از همان روزهای اول با شناسایی توانایی‌هایش باید تحت نظر مشاور باشند تا بدانند دقیقا با کودک چه رفتاری داشته باشند. گاهی رفتار کودکان نابغه کاملا متضاد است و ممکن است بسیار آرام باشند، اما در عین حال افسرده باشند و از روحیه بسیار حساسی برخوردار باشند. نمونه‌هایی از مشکلات رفتاری در کودکان نابغه که ناشی از کمال گرایی و روحیه حساس آن‌ها است عبارتند از:

۱. کمال گرایی در کودکان نابغه باعث ترس از شکست می‌شود و این ترس ممکن است باعث شود آن‌ها از دست زدن به هرکاری بترسند، زیرا توانایی تحمل شکست را ندارند. حتی ممکن است از انجام تکالیف خانه نیز سرباز زنند و این باعث ایجاد مشکلات رفتاری در کودکان نابغه می‌شود.

۲. درک بالا، تخیل بسیار قوی، منطقی بودن این کودکان و در نهایت توانایی پیش بینی و بررسی همه جوانب یک موضوع، ممکن است باعث شود این کودکان بسیار خجالتی شده و در هیچ موقعیتی توانایی‌هایشان را نشان ندهند، زیرا ترس از مسخره شدن دارند.

۳. ممکن است کودکان نابغه پیش از جواب دادن به هر سوال یا قبول کردن هر کمکی، جزئیات بسیار کاملی از شما بخواهند. بهتر است به کودکان نابغه خجالتی، این کمک را کنید و به همه سوالات او پاسخ دهید تا ترسی از نشان دادن خودش در اجتماع نداشته باشد.

۴. حساسیت زیاد کودکان نابغه می‌تواند باعث بروز مشکلات اجتماعی شود، زیرا ممکن است خشم ناگهانی بسیار زیادی را از خود بروز دهند که در لحظه مانند انفجار بمب باشد این یکی از بدترین مشکلات رفتاری در کودکان نابغه است که والدین باید بدانند دقیقا در این مرحله انفجاری چه کاری باید انجام دهند. بهتر است در چنین حالتی هرگز حالت تدافعی در مقابل او نگیرید و اجازه دهید خود را به شیوه درست تخلیه کند.

۵. حساسیت و درک بسیار بالا از خوب و بد در دنیای آن‌ها ممکن است باعث شود نسبت به مسائل دنیا مانند جنگ، گرسنگی یا بی عدالتی واکنش شدید نشان دهند و تاثیر بسیار زیادی روی آن‌ها گذاشته و باعث بروز افسردگی و مشکلات رفتاری در کودکان نابغه می‌شود.

مشکلات رفتاری در کودکان نابغه

کلام آخر

با وجود همه موارد گفته شده، باید قبول کنید که کودک نابغه شما بسیار منحصر به فرد و تفاوت است. بنابراین بسیار اهمیت دارد که با هر آنچه در توان دارید و کمک افراد متخصص به کودکت کمک کنید. مشکلات رفتاری در کودکان نابغه به سادگی و به کمک مشاور قابل حل است و بهتر است هرگز به دلیل انفجار ناگهانی احساسات و بروز خشم آن‌ها را سرزنش و تنبیه نکنید.