هفته هجدهم رشد کودک با تمام فراز و نشیب‌هایش شروع شده است. تقریبا هفتاد و دو روز در ارتباط مستقیم با کودک و شاهد خوابیدن، غذا خوردن و بازی کردن او بوده‌اید. در این مرحله رشد کودک به سطح مطلوبی رسیده است و راهنمای مناسبی برای نحوه مراقبت از خودشان در اختیار شما قرار می‌دهند. در ادامه قرار است بیشتر با جزئیات هفته هجدهم رشد کودک آشنا شویم.

بیشتر بخوانید: رشد هفته به هفته کودک؛ مراحل هفته هفدهم رشد کودک

هفته هجدهم رشد کودک

هفته هجدهم رشد کودک

افزایش وزن کودک که با سرعت زیادی تا هفته‌های پیش ادامه داشت، در این هفته تا حدودی کاهش پیدا کرده و رشد کودک بیشتر از نظر جنبه‌های ذهنی و عاطفی دیده می‌شود. هنوز هم تغییرات زیادی در رفتار‌های فیزیکی و قسمت‌های هماهنگی حرکتی بدن او قابل مشاهده است. در این مرحله شروع به غلتیدن می‌کند یا تقریبا به انجام این حرکت نزدیک شده است.

شاید هم در تقلا و تلاش زیادی برای عملی کردن این حرکت باشد. اکثر کودکان ممکن است هنگامی که در آغوش شما هستند یا قنداقشان کرده‌اید، شروع به تکان خوردن کنند و سرشان را حرکت دهند. باید احتیاط‌های لازم را انجام دهید تا سر کودک به زمین برخورد نکند تا از قنداق بیرون نیفتد. اگرچه احتمال هرگونه سقوط منجر به آسیب شدید، بعید است؛ اما باید مراقبت‌های لازم را به عمل آوردید.

نقاط عطف هفته هجدهم رشد کودک

 • تمام چیز‌هایی که کودک می‌بیند برای او جالب و فریبنده است. این‌ها شامل اندام‌های بدن او هم خواهد شد و او درک درستی از اندام‌هایش پیدا می‌کند. تماشای انگشتان دست و پا و مشاهده حرکت آنها و تلاش برای قرار دادن آنها در دهان، فعالیت روزانه آنها خواهد بود.
 • علاوه بر درک کشف اندام‌های بدن، شروع به تشخیص این می‌کند که چطور می‌تواند از آنها بهترین استفاده را داشته باشد. او می‌تواند پا‌هایش را روی میله‌های تخت قرار دهد و برای حرکت در فضای مورد نظر تلاش می‌کند.
 • اگرچه قنداق‌پیچ کردن کودک مانع از بسیاری خطرات هنگام خواب می‌شود، اما عده‌ای توصیه می‌کنند که اجازه دهید که کودک هنگام خواب، آزاد و رها باشد و این آزادی به او این امکان را می‌دهد که اندامش را به راحتی حرکت دهد و راه رفتن را یاد بگیرد.
 • در این هفته دندان‌ها در زیر لثه مستقر شده‌اند و احتمالا یکی یکی شروع به بیرون آمدن کنند. اگر کودک شما یکی از بچه‌هایی است که زود دندان در می‌آورند، احتمالا اولین جوانه‌های دندان‌های جلویی در فک پایین را می‌بینید.
 • فردیت و درک از خود در این مرحله به نحو آشکاری خود را نشان می‌دهد. کودک متوجه می‌شود که صدایش با صدای شما فرق دارد.
 • در این مرحله تعامل او با افرادی که به آنها اعتماد دارد و به خوبی آنها را می‌شناسد، بیشتر می‌شود. از طرفی ممکن است از غریبه‌ها بترسد و به خاطر احساس خطر گریه کند. هر چه قدر زمان بیشتری برای ارتباط با کودک، قرار دهید، بیشتر به شما اعتماد می‌کند.
 • درک فضا، عمق و هماهنگی او بسیار زیاد شده است. به اشیای متعدد نگاه می‌کند و دنبال کردن آنها با چشمش تبدیل به یک عادت برای او شده است.
 • مهارت‌های ارتباطی او توسعه زیادی پیدا کرده و او تلاش می‌کند صدای شما را تکرار کند و با شما حرف بزند. همان طور که شما صدا‌ها را تکرار و انواع مختلفی از آو‌ا‌ها را تولید می‌کنید، مهارت او به همان نسبت رشد می‌کند.

تغذیه

تغدیه کودک هجده هفته ای

در هفته هجدهم رشد کودک مادر‌ها دوست دارند دوباره سر کار بروند یا با آسودگی خاطر به کار‌های خانه برسند. در این صورت کیفیت تغذیه کودک از طریق شیشه‌شیر مهم است، به خصوص در صورتی که در تمام این مدت کودک به طور تمام و کمال از سینه مادر کرده باشد. بسیاری از کودکان، به راحتی با شیشه‌شیر ازتباط برقرار می‌کنند؛ زیرا جریان زیاد و راحت شیر، به نفع آنها است. برخی دیگر ممکن است به سینه مادر اعتماد داشته باشند و شیشه‌شیر را قبول نکنند.

بهترین راه این است که هنگام شیر دادن به کودک از سینه، شیشه‌شیر را کنار خود قرار دهید. بعد از مدتی از شیر دادن به کودک از طریق سینه خود، خودداری و شیشه‌شیر را به او معرفی کنید. با تکرار این کار، کودک متوجه می‌شود که بطری هم نوع دیگری از پستان مادر است و می‌تواند از آن شیر بخورد. اگر شیر دادن را به فرد دیگری می‌سپارید، درباره اینکه آنها از میزان تغذیه و برنامه غذایی کودک، اطلاع کافی دارند، اطمینان حاصل کنید.

بیشتر بخوانید: دوره ۴ ماهه تغییر الگوی خواب کودک و کاهش زمان خواب چیست

خواب

خواب یکی از مهم‌ترین جنبه‌های رشد کودک در هفته هجدهم است. هر گونه حواس‌پرتی ممکن است چرخه منظم خواب او را به هم بزند. اگر افراد دیگری غیر از شما از کودک مراقبت می‌کنند، هر گونه روش یا آهنگی که به خواب آرام کودک کمک می‌کند، در اختیارش قرار دهید. در آغوش گرفتن، بغل کردن و با کالسکه به گردش بردن او می‌تواند خواب راحتی برای کودک به ارمغان بیاورد. کودک در این سن، جنب و جوش زیادی دارد، حواستان باشد که هنگام خواب در اطراف کودک وسایل و اسباب‌بازی‌های نوک‌تیز نباشد.

مراقبت‌های هفته هجدهم رشد کودک

 • در زمانی که کودک خوابیده، اسباب‌بازی‌ها و وسایل را از دسترس او دور نگاه دارید.
 • هنگام تغییر تغذیه کودک از پستان مادر به شیشه‌شیر، سعی کنید گذار آرام و بی‌دغدغه‌ای برای او فراهم کنید.
 • اسباب‌بازی‌های آویزان‌کردنی شگفت‌انگیز بالای سر کودک قرار دهید تا به محض بیدار شدن، آنها را بقاپد.

واکسیناسیون

واکسن پنوموکوک، دیفتری، فلج‌اطفال و روتاویروس در پایان چهارماهگی و قبل از پایان شش‌ماهگی تجویز می‌شود. اگر این واکسن‌ها قبلا تزریق شده، نیازی به تزریق مجدد وجود ندارد.

بازی و فعالیت

قدرت یادآوری و به خاطر آوردن کودک توسعه پیدا کرده است و همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد. همانطور که آشنایی کودک با صدا‌ها مهم است، باید مفهوم سکوت را هم متوجه شود. بنابراین همان‌طور که با او صحبت می‌کنید، کمی لحن صدای خود را آرام‌تر کنید تا با مفهوم آرام صحبت کردن و زمزمه هم آشنا شود. می‌توانید صدای خود را از طریق گوشی همراه ضبط و آن را از گوشه دیگر اتاق پخش کنید.

مراجعه به پزشک

مراقبت از کودک هجده هفته ای
 • کنجکاوی نسبت به چیز‌های جدید، رفتاری است که همه کودکان از خود نشان می‌دهند. بعضی از کودکان احتمالا تمایلی به برقراری ارتباط با افراد جدید ندارند. اما کودکان همیشه کنجکاو به نظر می‌رسند و زیر‌چشمی به آنها نگاه می‌کنند. اگر کودک به هیچ وجه علاقه‌ای و واکنشی به حضور دیگران نشان نمی‌دهد، شاید مشکل جدی وجود داشته باشد.
 • ممکن است کودک همین عدم توجه را نسبت به اسباب‌بازی‌های جدید داشته باشد. اگر کودک در تعامل با دیگران چندان با‌حوصله و پر‌انرژی به نظر نمی‌رسد، بهتر است با پزشک مشورت کنید.
 • رشد ذهنی و عاطفی کودک به رشد شخصیت اجتماعی او کمک زیادی می‌کند و مهم نیست که کودک درون‌گرا یا برون‌گرا باشد؛ در هر صورت او تمایل زیادی به برقراری ارتباط با شما دارد و مهارت‌های ارتباطی به تدریج در او تقویت خواهد شد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته ضروری برای مراقبت از موهای کودک

در هفته هجدهم رشد کودک زمان بیشتری به بازی با او اختصاص دهید تا علاوه بر آشنایی با شگفتی‌های دنیای اطراف، توانایی‌هایش در ارتباط با آن به کار بگیرد. اگر تجربه یا پیشنهادی در این زمینه دارید، از طریق شبکه‌های اجتماعی کودکت با ما در میان بگذارید.
پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید