شاید باورتان نشود، اما سه و ماه و نیم از زندگی فرزندتان گذشته است. شاید باور نکنید که کودکتان تا این اندازه بزرگ شده است. همان‌طور که کودک رشد می‌کند، هویت فردی او آشکار می‌شود. کم‌کم علاقه شخصی‌اش را به یک آهنگ یا اسباب‌بازی خاص نشان می‌دهد و مشخصه‌های فردیت در او شکل می‌گیرد. در ادامه رشد هفته به هفته کودک اینک با جزئیات هفته چهاردهم رشد کودک بیشتر آشنا می‌شویم.

بیشتر بخوانید: رشد هفته به هفته کودک؛ مراحل هفته سیزدهم رشد کودک

هفته چهاردهم رشد کودک

هفته چهاردهم رشد کودک

در هفته چهاردهم رشد کودک کوچولوی شما به تدریج به برقراری ارتباط با سایرین علاقه نشان می‌دهد و دوست دارد با دیگران آشنا شود یا مشتاق است که وقتش را با آنها بگذراند. این جنبه از شخصیت لزوما به این معنا نیست که کودک در آینده فردی درون‌گرا یا برون‌گرا خواهد بود. اما این به شما کمک می‌کند که انتظارات کودک خود را به بهترین شکل، مدیریت کنند. عده‌ای از کودکان در این سن دوست دارند در محیط‌های آرام، با خودشان یا عده خاصی از افراد باشند. در این هفته کودک از دنیای پیرامونش، چیز‌های زیادی یاد می‌گیرد و مغزش همه چیز را پردازش می‌کند تا یاد بگیرد.

نقاط عطف هفته چهاردهم رشد کودک

نقاط عطف هفته چهاردهم رشد

 • با افزایش آگاهی کودک از اندام‌های خود، ممکن است وابستگی‌اش به استفاده از یکی از دست‌ها یا انگشتانش بیشتر شود و کارکرد آن را کشف کند.
 • در هفته چهاردهم رشد کودک توجه او به سمت پا‌هایش جلب می‌شود و دوست دارد آنها را بالا بیاورد تا ببیند یا در دهانش بگذارد.
 • وزن کودک چهارده هفته‌ای بسته به سن و جنس کودک حدود ۶ تا ۷/۵ کیلوگرم است.
 • انرژی کودک بسیار بالاست و او به ندرت هنگام خوابیدن در یک وضعیت ثابت قرار می‌گیرد. لگد زدن مداوم، بازی کردن با دست‌ها و بیرون آوردن آب دهانش همراه با سر و صدا، شور و هیجان زیادی به او می‌دهد.
 • پشت آنها قدرت بیشتری به دست آورده است و برخی از کودکان می‌توانند تعادل خودشان را به راحتی حفظ کنند و صاف و درست بنشینند و برخی از آنها برای درست نشستن نیاز به تکیه‌گاه دارند.
 • توانایی آنها در درک این مسئله که عملشان باعث تغییر یا حرکت اشیا می‌شود، بیش از قبل شده است.
 • اگر چهره خودتان را به او نزدیک کنید، او می‌خواهد بیشتر از قبل خودش را به صورت شما نزدیک و آن را لمس و احساس کند.
 • اگر با شخص جدیدی آشنا شود یا اسباب‌بازی تازه‌ای در اختیار او قرار دهید، مدت زمانی طول می‌کشد تا با شخص جدید ارتباط برقرار کند یا اسباب‌بازی را کشف کند. ممکن است در دقایق اول، با فرد جدید ارتباط برقرار نکند، اما دوست دارد که خودش را به او نزدیک، لمس و احساس کند.

تغذیه

کودک شما به اندازه‌ای رشد کرده و ممکن است برخی از برنامه‌ها در نهایت عملی شود. با وجود این در مورد کودکانی که با شیر مادر یا شیشه شیر تغذیه می‌شوند، اجرای سفت و سخت برنامه‌ها ممکن است صد در صد به موفقیت ختم نشود. احتمالا کودک شما در این هفته تمایل به خوردن یک وعده غذای اضافی هنگام غروب دارد. شما باید نیاز‌های خودتان و اعضای خانواده را متعادل کنید، چون امکان دارد کودک شما را با درخواست ناگهانی‌اش برای شیر خوردن غافلگیر کند. می‌توانید شیر خود را بدوشید و درون شیشه‌شیر بریزید و زمانی که کودک از شما تقاضای شیر داشت، از همسر یا یکی از اعضای خانواده بخواهید تا به او غذا دهد و شما با خیال راحت به کار‌های منزل برسید.

بیشتر بخوانید: چگونه متوجه شویم کودک با مشکل کمبود شیر مادر مواجه است؟

خواب

در هفته چهاردهم رشد کودک او به اندازه کافی بزرگ شده و ممکن است گهواره برای او کوچک شده باشد و باید به فکر یک تخت برای او باشید. بهتر است خودتان را با شرایط جدید رشد کودک وفق دهید و بیشتر مراقب باشید. به همین منظور توصیه می‌شود که مادر و کودک در یک اتاق بخوابند. الگو‌های خواب در هفته چهاردهم رشد کودک هنوز روی یک روال منظم قرار نگرفته است و چندان قابل پیش‌بینی نیست. ممکن است کودک شب‌ها برای خوردن غذا از خواب بیدار شود یا با یک نوازش ساده خوابش ببرد. لازم است بدانید که هر کودک، شرایط بدنی و نیاز‌های متفاوتی از دیگر کودکان دارد. برخی از کودکان تمایل دارند ساعات زیادی را در طول روز بخوابند و برخی دیگر تمایل به بیدار ماندن بیشتر دارند.

مراقبت‌های هفته چهاردهم رشد کودک

مراقبت از کودک چهارده هفته ای

 • توانایی‌ها و مهارت‌های هر کودکی با دیگری فرق دارد. اگر کودک شما قادر نیست کار‌هایی را انجام دهد که از پس سایر کودکان بر می‌آید، نگران نباشید و به او فرصت بیشتری دهید.
 • ممکن است در هفته چهاردهم رشد کودک تغییراتی را در رنگ عنبیه چشم او مشاهده کنید. اگر این تغییرات با علائمی مانند قرمزی و حساسیت همراه نباشد، جای نگرانی وجود ندارد و عادی است.
 • شیر مادر یا شیر‌خشک را همیشه در دسترس قرار دهید تا به محض تقاضای کودک به او دهید

واکسیناسیون

در ادامه تزریق‌های هفته قبل لازم است که در این هفته هم برای حفظ سلامتی کودک مقابل بیماری‌های خطرناک حواستان به واکسن‌های کودک باشد. تکرار واکسن سه‌گانه در این هفته برای جلوگیری از دیفتری و فلج اطفال پیشنهاد می‌شود. این واکسن، با این نام DPT/IPV/HIB شناخته می‌‌شود. واکسن ضروری دیگر PCV (واکسن پنوموکوک یا سینه‌پهلو) است که نوبت سوم آن به کودک تزریق می‌شود. نوبت سوم واکسن خوراکی روتاویروس هم در این هفته انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: ۶ نوع درمان خانگی برای درمان آفت دهان کودک و نوزاد

بازی و فعالیت

در حال حاضر که قدرت بدنی کودکتان افزایش پیدا کرده است، او به راحتی می‌تواند سر خود را به راحتی نگاه دارد. می‌توانید کودک را روی شانه‌های خود سوار کنید و او را بچرخانید و با تولید صدا‌های پرواز در هوا او را سرگرم کنید. همچنین اگر توپ تناسب اندام دارید، کودک را روی آن قرار دهید و محکم او را نگاه دارید و به چپ و راست بچرخانید. بازی قایم باشک یک سرگرمی مناسب برای کودکان است. کودک را بنشانید و به کمک چند بالش در اطراف او، تکیه‌گاهی برای او درست کنید. می‌توانید از تمام روش‌ها برای مخفی شدن و تولید صدا‌های متنوع استفاده کنید. خم شدن زیر تخت یا پنهان شدن پشت مبل و دوباره ظاهر شدن از در یا سمت دیگر مبل، می‌تواند کودک را غرق خنده و هیجان کند.

تماس با پزشک

 • ممکن است در اثر واکسن‌های تزریق شده به کودک، او مقدار کمی تب داشته باشد. در صورتی که تب او از ۳۸ درجه سانتی‌گراد بالاتر رفت و با بی‌حالی و استفراغ همراه بود، حتما با پزشک تماس بگیرید.
 • در صورتی که کودک به سختی وسیله‌ای را در دستش نگاه می‌دارد یا مهارت لازم برای درک چگونه نگاهداشتن اسباب‌بازی در دستش ندارد، با پزشک مشورت کنید.

با خواندن این مقاله امیدواریم اطلاعات خوبی راجع به هفته چهاردهم رشد کودک در اختیارتان قرار داده باشیم.  اگر شما هم تجربه یا پیشنهادی در این زمینه دارید، لطفا از طریق بخش نظرات این مقاله یا سایر شبکه‌های اجتماعی کودکت در میان بگذارید.

 

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید