هفته دهم رشد کودک با اتفاقات باورنکردنی همراه است. کودکتان نسبت به ماه‌های ابتدایی تولدش، پر جنب و جوش‌تر شده و سر و صدای زیاد و کنجکاوی‌های او حد و مرزی نمی‌شناسد. مجموعه‌ای از تجربه، بازیگوشی و انرژی به طرز تحسین‌برانگیزی در کودک شما جمع شده است.

بیشتر بخوانید: رشد هفته به هفته کودک؛ مراحل هفته نهم رشد کودک

هفته دهم رشد کودک

نقاط عطف رشد کودک ده هفته ای

در هفته دهم رشد کودک وزن او به طرز قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است و حتی لباس‌ها برایش تنگ شده و باید به فکر لباس‌های بزرگ‌تر برای او باشید. بعد از یک دوره بیدار‌های طولانی، در اطراف این هفته متوجه خواهید که کوچولوی دوست‌داشتنی شما در مقایسه با قبل بیشتر چرت می‌زند یا می‌خوابد. آنها حدود ۴ تا ۵ ساعت می‌خوابند و باعث می‌شود که شما یک نفس راحت بکشید. با توجه به ساعات طولانی خواب و استراحت باید اطمینان حاصل کنید که تغذیه او با شیر مادر به درستی انجام خواهد شد یا نه؛ زیرا کودک برای رشد و افزایش قدرت جسمی نیاز به تغذیه مناسب و کافی دارد. هر زمان که کودک احساس خستگی می‌کند در کنار او دراز بکشید و سرتان را هم سطح سر او قرار دهید و او به مرور تلاش می‌کند تا خودش را به شما نزدیک کند.

نقاط عطف هفته دهم رشد کودک

رفتار کودک ده هفته ای

همان طور که تغذیه کودک طبق نظارت شما پیش می‌رود، به افزایش قدرت بدنی فرزندتان به ویژه در ناحیه بازو و قفسه سینه دقت کنید. اگر کودک شما می‌تواند به خوبی سر خود بالا نگاه دارد، پاهای او را طوری هل دهید تا او را تحریک به خزیدن کند. آنها در این سن به درستی نمی‌توانند به درستی بخزند، اما به طور ناخودآگاه و غریزی بالاخره یاد می‌گیرند که چطور این کار را انجام دهند. می‌توانید ساعاتی را در روز به این تمرینات اختصاص دهید.

غذا خوردن

با افزایش سن کودک و بیشتر شدن اشتهای او و در صورت کافی نبودن شیر مادر، شاید لازم باشد از شیر‌خشک برای تغذیه کودک استفاده کنید. زمان زیادی گذشته تا شما از این امر اطمینان پیدا کنید که تغذیه کودک شما رضایت‌بخش است یا نه. اگر می‌خواهید به زندگی عادی خود برگردید، بهتر است در هیچ زمان و مکانی شیر دادن به کودک را فراموش نکنید. در واقع هر زمان که اعتماد به نفس خوبی در شیر دادن به کودک داشته باشید و در وضعیت قرار گرفتن هنگام شیر‌دهی و روش اصولی آن خبره باشید، جایی برای نگرانی وجود ندارد.

خوابیدن

برای یک کودک ده هفته‌ای الگو‌های خواب و روش‌های خوابیدن در یک مسیر قابل پیش‌بینی پیش می‌رود. کودک شما طبق یک برنامه تقریبا معین و در ساعت‌های مخصوصی خوابش می‌برد. اگر کودک ابتدای شب یا روز از خواب بیدار شود، یک تغذیه خوب و کامل و سیر شدن شکم کودک باعث خواب راحت او خواهد شد. در سایر مواقع، یک حمام گرم و غذای خوب می‌تواند به او انرژی دهد و یک روز شاد و هیجان‌انگیز را برای او فراهم کند. یکی از درگیری‌های ذهنی مادر‌ها این است که چطور می‌توانند بعد از ظهر‌ها کودک را بخوابانند. مادرها از تمام روش‌ها برای خواباندن کودک در این زمان استفاده می‌کند. کودک بعد از ظهر فقط زمانی خوابش می‌گیرد که او را در آغوش بگیرید و مدتی در همین حالت با او قدم بزنید یا با او بازی کنید.

 رفتار

انرژی و هیجان کودک در مواقع بیداری بیش از قبل شده است. خودش را به هر چیزی که بخواهد می‌رساند و سر و صدای زیادی راه می‌اندازد. وقتی روی شکمش قرار می‌گیرد، به راحتی سر خود را بالا نگاه دارد و این نشان می‌دهد که او به سرعت در حال رشد است. به آنها کمک کنید تا وزنشان را روی پا‌هایشان قرار دهند. این فعالیت آنها را خوشحال می‌کند و بسیار برایشان سرگرم‌کننده است. به مرور همراه با تولید صدا‌هایی مانند غان و غون کردن و غرغر کردن، ترشح بزاق را از دهان او خواهید دید. بیرون آمدن کف و حباب از دهان کودک یکی از فعالیت‌های طبیعی و مخصوص این هفته است. به ویژه زمانی که شروع به دندان درآوردن می‌کند.

بیشتر بخوانید: گریه کردن کودک چه فواید و دلایلی دارد و چگونه می توان کودک را آرام کرد؟

گریه

در این هفته احتمالا گریه‌های شدید او به دلیل نداشتن خواب کافی و عمیق شما را غافلگیر کند. اگر با معده خالی بخوابد، می‌تواند نیمه‌شب با صدای گریه‌های همه اعضای خانواده را بیدار کند. اگر برای مدتی با کودک بازی کنید و بعد او را برای چند لحظه کوتاه به حال خود رها کنید، او شروع به گریه کردن می‌کند تا شما برگردید. هر گریه کودک دلیلی دارد و به مرور منظور کودک را متوجه خواهید شد.

مراقبت‌های هفته دهم رشد کودک

مراقبت از کودک ده هفته ای

  • تغذیه مناسب در مقادیر کافی و در زمان مناسب
  • توجه به انواع مختلف گریه کودک و اطمینان از اینکه به موقع به درخواست آنها پاسخ می‌دهید
  • دنبال کردن یک برنامه مشخص در رابطه با کودک و درک نیاز او قبل از تقاضا
  • کودک را در مواقع خلوت به پارک و باغ ببرید و با او بازی کنید

واکسیناسیون

اگر تمام واکسن‌های مهم در هفته‌های گذشته تزریق شده باشد، در هفته دهم رشد کودک نیاز به تزریق واکسن وجود ندارد.

بازی و فعالیت

در هفته دهم رشد کودک او موفق به درک فضای سه بعدی و حرکت در اطراف خود می‌شود. شما می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و اجازه تجربه هیجان‌انگیز پرواز را به کودک دهید. دراز بکشید و کودک را محکم با دستان خود نگاه دارید. می‌توانید از ران‌های خود برای نگاه داشتن کودک استفاده کنید. پهلو‌های کودک را محکم با دستان خود بگیرید و به آرامی پاهایتان را بالا ببرید. و کودک را به هوا بفرستید. برخی از صدا‌ها هم موجب برانگیختن هیجانات کودک خواهد شد. البته برخی از کودکان ممکن است دچار ترس و وحشت شوند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ نوع از شایع ترین بیماری های کودکان را بشناسید و آماده باشید

تماس با پزشک

هفته دهم رشد کودک

  • تماس کودک با افراد مختلف ممکن است کودک را در معرض عفونت‌های گوناگون قرار دهد. مخصوصا سرماخوردگی اطرافیان ممکن است به کودک منتقل شود. از دارو‌های خانگی برای پاک کردن بینی کودک استفاده کنید.
  • اگر عفونت کودک بیشتر شد و تب داشت و از یبوست رنج می‌برد، یعنی کودک نیاز به رسیدگی فوری دارد.

در هفته دهم رشد کودک بیشتر از هر زمان دیگری نسبت به شرایط جسمی، عاطفی و روانی کودکتان آگاهی دارید. سعی کنید حالات و رفتار‌های کودک را هنگام نیاز‌های مختلفش به غذا خوردن یا خوابیدن و بهداشت به خاطر بسپارید تا به موقع پاسخگوی او باشید. اگر تجربه یا پیشنهادی در این زمینه دارید، لطفا با بخش نظرات این مقاله یا سایر شبکه‌های اجتماعی کودکت در میان بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید