اگر مشاهده کردید کودک شما زیادی زور می‌زند و به خود می‌پیچد و پوشک او از مدفوع به شکل گلوله پر شده است نشان دهنده این است که مشکلی در دفع وجود دارد. اگر کودک دارای سابقه یبوست است یا اینکه در مدفوع او لکه خون مشاهده کردید، نشانه این است که کودک شما نیاز به مراقبت ویژه دارد. این مقاله صرفا برای آگاهی شما نوشته شده است و در صورت مشاهده علائم شدید یبوست حتما با متخصص اطفال تماس بگیرید و شرایط کودک را برای او توضیح دهید. اگر مطمئن شدید مشکل خیلی جدی نیست و نیاز به درمان‌های دارویی و پزشکی وجود ندارد راه‌حل‌های زیر می‌تواند به رفع یبوست در کودکان کمک کند.

راه های رفع یبوست در کودکان

مصرف آب را افزایش دهید

چه کودک از سینه مادر تغذیه می‌کند یا از شیشه شیر به آسانی می‌توان فهمید که کودک شما به اندازه کافی مایعات دریافت می‌کند یا نه؟ اما اگر باز هم علائم یبوست را مشاهده کردید می‌توانید یک چهارم تا یک دوم فنجان آب بعد از هر بار تغذیه به او بدهید تا به تخلیه روده او کمک کند. البته فراموش نکنید از آب جوشانده شده و تسفیه شده استفاده کنید تا کودک دچار دل درد نشود.

بیشتر بخوانید: آب دادن به نوزاد از چند ماهگی باید شروع شود؟

استفاده از آب میوه

رفع یبوست در کودکان

آب آلو یکی از مشهورترین میوه‌ها برای رفع یبوست به شمار می‌رود، آب گلابی و سیب هم از دیگر آب میوه‌هایی هستند که به ملین‌های طبیعی مشهورند. اکثر نوزادان به دلیل شیرین بودن آب میوه آن را به سایر مایعات ترجیح می‌دهند و ممکن است ذائقه آن‌ها را تغییر دهد. بنابراین فقط زمانی که کودک شما دچار یبوست شده است از این ملین‌های قوی استفاده کنید. همچنین برای جلوگیری از ایجاد گاز در معده کودک، کمتر از نصف فنجان آب میوه بعد از هر بار تغذیه به او بدهید.

از میوه هایی با فیبر بالا استفاده کنید

در ابتدای تغذیه کودکان از غذاهای جامد، موز، برنج، هویج، پنیر و .. از جمله غذاهای اصلی کودک محسوب می‌شوند این غذاها با وجود انرژی بالا خاصیت سفت کنندگی هم دارند. میوه‌هایی مانند زردآلو، گلابی، آلو و هلو از بهترین غذاها برای رفع یبوست در کودکان به شمار می‌رود.

انجام حرکت دوچرخه با پاهای کودک

رفع یبوست در کودکان

گاهی اتاق حرکت دادن به بدن کودک می‌تواند به رفع یبوست در کودکان کمک کند. کودک را در مقابل خود بخوابانید و پاهای او را با دست بگیرید و حرکتی مانند رکاب زدن دوچرخه را با پاهای او شبیه سازی کنید. دقت کنید که پاهای کودک ظریف است و انجام شدید و طولانی این حرکت ممکن است باعث ناراحتی او شود.

استفاده از شیرخشک متفاوت

اگر کودک شما از شیرخشک استفاده می‌کند شاید معده او با این نوع شیرخشک سازگاری ندارد. بنابراین اگر تشخیص دادید مشکل یبوست کودک شما ممکن است به خاطر نوع شیرخشکی است که استفاده می‌کنید بهتر است آن را تغییر دهید و از نوع دیگری که با معده او سازگار است استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: دل درد کودک به چه دلیلی رخ می‌ دهد و درمان آن چیست؟

تحریک کردن روده

گاهی اوقات با تحریک کردن روده می‌توانید به رفع یبوست در کودکان کمک کنید. برای این کار می‌توانید از وازلین برای چرب کردن دماسنج رکتال استفاده کنید و آن را به مقعد کودک وارد کنید، دقیقا مانند وقتی که می‌خواهید دمای بدن کودک را اندازه بگیرید. قبل از بیرون آوردن دماسنج به آرامی آن را تکان دهید تا روده تحریک شود.

ماساژ دادن شکم

رفع یبوست در کودکان

کودک را به پشت بخوابانید و دست خود را روی ناف کودک قرار دهید و دست خود را در جهت حرکت عقربه‌های ساعت حرکت دهید. هر بار که این حرکت را انجام می‌دهید دایره‌های بزرگتری از سطح شکم کودک را ماساژ دهید. از واکنش‌های کودک می‌توانید متوجه شوید چقدر باید فشار بیاورید اگر کودک احساس ناراحتی می‌کند بهتر است آهسته‌تر این کار را انجام دهید.

حمام آب گرم

حمام آب گرم برای هر کسی آرامش بخش است. ایده این است که آب گرم به کودک شما کمک می‌کند تا آرام شود و اجازه می‌دهد بدن به طور طبیعی کار خود را انجام دهد و حرکات روده منظم‌تر شود. زمانی که او را خشک می‌کنید بهترین زمان است که با ماساژ دادن شکم به رفع یبوست در کودکان کمک بیشتری کنید.

نکته: در مورد استفاده از شیاف گلیسیرین می توانید به اینجا مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: داروهای ملین برای کودکان ؛ رفع یبوست در دوران خداحافظی با پوشک

چه کاری نباید انجام دهیم

توجه کنید که بدن کودک شما ظریف و بسیار حساس است بنابراین نباید خودسرانه از روش‌های دارویی یا روغن‌های خوراکی ملین برای رفع یبوست در کودکان استفاده کنید.

اگر هیچ کدام از راهنمایی‌های قبلی به شما کمک نکرد تا مشکل یبوست کودک خود را حل کنید، بهتر است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا کودک را از نظر سایر بیماری‌ها معاینه کند. گاهی اوقات بیماری‌ها می‌توانند روی عملکرد دستگاه گوارش کودک تاثیر بگذارند و باعث یبوست در کودک شوند.

شما از چه راه‌هایی برای رفع یبوست کودک خود استفاده می‌کنید؟ می‌توانید دانش و تجربیات خود را از طریق وبسایت کودکت با ما در میان بگذارید به سایر والدین که با این مشکل روبرو هستند کمک کنید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید