رشد سریع کودک در سال اول زندگی طبیعی است. رشد کودک همیشه اتفاق می‌افتد. همانگونه که یک جانور تنبل همیشه در حالت خستگی دارد، یک کودک هم در حال رشد است. کودکان همیشه در حال رشد هستند. کودکان در دوره زندگی خود به شدت رشد دارند. دوره اول در رحم مادر است و دوره بعدی در سال اول زندگی آن‌هاست.

کودکان در سال اول زندگی خود بیش از هر زمان دیگری در آینده خود رشد می‌کنند. یک کودک در سن مدرسه، به صورت معمول ۵ سانت در سال رشد دارد. در دوران بلوغ، این عدد به ده سانت می‌رسد. در دوازده ماه ابتدای زندگی یک کودک، این عدد در حدود ۴۰ سانتیمتر قرار دارد.

در فصول مختلف، ممکن است رشد سریع کودک رخ دهد. افزایش قد و وزن سرعت بیشتری پیدا می‌کند. هر کودک متفاوت است. به همین خاطر تقریبا غیرممکن است که بتواند درک کرد چه زمانی این دوره اتفاق خواهد افتاد.

بیشتر بخوانید: جدول مراحل رشد کودک ؛ از تولد تا یک سالگی کودک

کلیر بوش (Clare Bush) در این باره تحقیقات فراوانی انجام داده است. بر اساس تحقیقات او یکی از این دوره‌های رشد سریع کودک بین ۷ تا ۱۰ روزگی یک کودک رخ می‌دهد. کودک یاد گرفته که شیر مادر را استفاده کند و مادر هم بهتر می‌تواند به کودک خود شیر بدهد. همه چیز راحت‌تر و سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

ممکن است حدود یک ماهگی هم این اتفاق رخ دهد. با این حال متخصصین اطفال، به آمار دیگری توجه دارند. آیا وزن کودک در ۴ ماهگی دوبرابر شده؟ آیا این وزن در یک سالگی سه برابر شده است؟ آیا این منحنی رشد بالاتر می‌رود؟

لی آن اوکانر (Leigh Anne O’Connor) هم در این باره تحقیق کرده است. دوران رشد سریع کودک، بین ۳ هفتگی، ۶ هفتگی، ۳ ماهگی و ۶ ماهگی رخ خواهد داد. اما بهترین نشانه کودکان شما هستند. در کودک چهار نشانه دوران رشد سریع کودک مشخص شده است:

۱.کودک شما مدام گرسنه است

رشد سریع کودک

بیشتر بخوانید: با نشانه ها و تغییرات جهش رشدی کودک بیشتر آشنا شوید

در طول دوران شیردهی، برای خود یک برنامه شیردهی تنظیم می‌کنید. این برنامه بر اساس گرسنگی کودک شما تنظیم می‌شود. ممکن است پس از مدتی متوجه شوید که کودک شما زودتر گرسنه می‌شود. اگر کودک را شیر می‌دهید، ممکن است دو تا چهار روز مدام مجبور به شیردهی شوید.

در سال اول زندگی، همه چیز سریع است. متابولیسم بدن سریع است و نیاز به خوردن شیر هم زیاد است. کالری‌های که کودک دریافت می‌کند صرف رشد او خواهد شد. ممکن است کودک سلول چربی یا عضله تولید کند. با کمک هورمون‌ها، شکل و بنیاد فیزیکی استخوان‌های کودک هم تغییر خواهد کرد.

۲.الگوی خواب کودک تغییر می‌کند

برخی والدین می‌گویند که در دوره رشد سریع کودک، با خواب بیشتر از سوی کودک مواجه شده‌اند. برخی دیگر اعلام کرده‌اند که کودک آن‌ها کمتر می‌خوابد. اما یک چیز مشخص است: خوابیدن نقش اساسی در زمینه رشد هورمون‌های رشد دارد. تغییر الگوی خواب کودک طبیعی است، باید اجازه دهید که کودک الگوی خواب خود را دنبال کند. ممکن است کودک شما بیش از اندازه یا کمتر از معمول بخوابد. باید اجازه دهد که روند طبیعی طی شود.

۳.کودک شما بداخلاق می‌شود

این بداخلاقی و بدخلقی محصول دو اتفاق است؛ کودک شما گرسنه است یا خسته است و نیاز به خواب دارد. اما آیا کودکان درد رشد را حس می‌کنند؟ شاید این بداخلاقی به خاطر دردی باشد که کودکان تجربه می‌کنند. اگر رشد بیش از اندازه باشد، باعث می‌شود فشار زیادی به عضلات کودک بیاید و به همین خاطر ممکن است کودک درد را تجربه کند.
در سنین بالاتر این اتفاق به صورت معمول رخ می‌دهد. کودکان در سنین بالاتر بیشتر درد را تجربه خواهند کرد.

۴.رشد سریع کودک چیزهای تازه‌ای را به کودک یاد می‌دهد

رشد سریع کودک

بیشتر بخوانید: ۱۰ خوراکی مفید برای رشد مناسب کودک

رشد سریع کودک باعث می‌شود که کودک شما کارهای تازه‌ای را یاد بگیرد و کارهای تازه‌ای را انجام دهد. مطمئنا کودک شعبده‌بازی نخواهد کرد اما مغز او در حال رشد است. اندازه فیزیکی مغز کودک همانند دیگر بخش‌های بدن او بزرگ خواهد شد. کودک درک بیشتری نسبت به دنیای اطراف خود خواهد یافت.
به همین خاطر است که در حدود یک سالگی، قسمت نرم سر کودک بسته می‌شود و دیگر وجود نخواهد داشت.

در پایان توجه داشته باشید که برخی نشانه‌های رشد سریع کودک ممکن است با دیگر اتفاقات اشتباه گرفته شود. ممکن است زمان دندان درآوردن کودک باشد. یک کودک بدخلق و خوابالو، شاید مریض باشد. گرسنگی بیش از اندازه، شاید به خاطر کمبود شیر باشد. البته اگر کودک شما به صورت مداوم دستشویی دارد، مشکلی در مورد کمبود شیر ندارید.

آیا شما هم رشد سریع کودک خود را احساس کرده‌اید؟ کودک شما در این دوران چه رفتار یا نشانه‌هایی داشت؟ تجربه‌های خود را از طریق وبسایت کودکت با ما به اشتراک بگذارید.

یک دیدگاه

  1. من نمیدونم لغت انگلیسی چی هست ولی به نظرم جهش رشدی کلمه ی مناسب تری به جای رشد سریع هست. مطلب خیلی به دردم خورد ممنون.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید