شاید شما هم جزو مرد‌هایی باشید که مایل‌ هستند به عنوان یک پدر خانه دار از بچه‌ها مراقبت کنند. مادران خانه‌ دار وظایف خود را به خوبی انجام می‌دهند اما اینکه شما به عنوان یک مرد، در این کار موفق باشید و به طور تمام وقت به بچه‌ها رسیدگی کنید یا نه، جای سوال وجود دارد. البته این وظیفه‌ای نیست که انجام آن به این راحتی باشد و نیاز به آماده‌سازی و زمینه‌سازی هم وجود دارد. البته تردیدی در این موضوع نیست که تربیت کودک تنها بر عهده‌ی پدر یا مادر نیست و هردو باید وظایف فرزندپروری خود را به خوبی اناجم دهند.

مقاله مرتبط: خانه دار بودن یک مادر خوب است یا بد؟

سایت Careerbuilder.com در یک بررسی سالانه از پدران شاغل اعلام کرده که از ۱۰ مرد، چهار نفر آن‌ها گفته‌اند در صورت خوب بودن شرایط خانوادگی، حاضر هستند به عنوان پدر خانه دار در منزل بمانند و به کار‌های خانه رسیدگی کنند.

برای پدر خانه دار شدن، آماده‌اید؟

پدر خانه دار

از زمانی که یک پدر خانه‌دار شوید، دیگر نمی‌توانید صبح‌ها هر زمان که دلتان می‌خواهد از خواب بیدار شوید و در طول روز از آزادی عمل، برخوردار باشید؛ معمولا این بچه‌ها هستند که شما را تحت کنترل دارند.

آیا برای بیرون آمدن از شغل، آمادگی دارید؟

تبدیل به یک پدر خانه دار شدن، یک تغییر حرفه‌ای بزرگ است و یک مرد هرگز مجبور به قبول و انجام این تغییر نیست. او باید کار کمر‌شکن و پر از مشقت را در محیط بیرون کنار بگذارد و وارد دنیای پر هیاهوی خانه شود. به تدریج شما به عنوان یک مرد تعاملات اجتماعی خود را با سایر بزرگسالان از دست خواهید داد و ۲۴ ساعت باید برای رسیدگی به بچه‌ها در دسترس باشید. به جای اینکه ۸ ساعت یا بیشتر وقتتان را در دنیای کامپیوتر صرف کنید، باید به کار‌های خانه، تهیه غذا برای بچه‌ها و دنیای بازی‌های کودکانه بپردازید. اگر این روز‌‌ها تعویض پوشک کودک از صبح، به چهارمین مرتبه خود نرسیده باشد، شانس آورده‌اید. باید همه کار‌ها را خودتان به عهده بگیرید و کسی نیست که به شما کمک کند.

آیا خانواده از تصمیم شما استقبال می‌کند؟

پدر خانه دار

مقاله مرتبط: با ویژگی‌های یک پدر و مادر خوب آشنا شوید

اگر تصمیم گرفته‌اید از این به بعد به عنوان یک پدر خانه دار در منزل بمانید، مانند هر شخص دیگری روی اعضای خانواده تاثیر خواهید گذاشت. در حالی که در گرفتن این تصمیم باید نظر مثبت یا منفی همسر و فرزندان خودتان را هم بدانید. ممکن است آنها نگران شما در این مورد باشند. بهتر است برای گرفتن این تصمیم با همسر و فرزندان در صورت رسیدن به سن مناسب برای همفکری، مشورت کنید. اگر حمایت همسر و فرزندانتان را نداشته باشید، نمی‌توانید قدم مثبتی در این مورد بردارید. نظر همسر شما در این مورد که تبدیل به مراقب اصلی کودک شوید، چیست؟ آیا شما و همسرتان در این مورد که مرد دیگر نان‌آور خانه نباشد، توافق دارید. قبل از نتیجه‌گیری در مورد این مسئله، تمام واکنش‌ها و پاسخ‌ها را بسنجید و عاقلانه تصمیم بگیرید.

زمینه مالی انجام این کار را دارید؟

پدر خانه دار

با تبدیل شدن به یک پدر خانه‌دار مزایای مالی خودتان را از دست خواهید داد. آیا قبول می‌کنید که یک درآمد اضافی را از دست بدهید؟ آیا یک منبع درآمد کفاف هزینه‌های زندگی را می‌دهد؟ حتی در صورتی که پاسخ مثبت باشد، تطبیق زندگی خودتان با یک منبع درآمد بسیار مهم است. ممکن است اولین بار باشد که خانواده با چنین شرایطی مواجه می‌شود. پول یکی از موارد حیاتی و استرس‌زا برای خانواده محسوب می‌شود. سعی کنید قبل از هر تصمیمی راجع به آن مطمئن شوید.

آیا از نظر روحی آمادگی انجام این را دارید؟

خیلی مهم است که از نظر ذهنی برای این کار آماده باشد و ایده‌های سازنده‌ای برای انجام کار‌‌های روزانه داشته باشید. در صورت داشتن آمادگی ذهنی باز هم باید خودتان را برای موارد پیشبینی نشده آماده کنید. یک پدر خانه دار احتمالا به مرور دچار افسردگی و انزوا خواهد شد. همچنین ممکن است با کار‌های یکنواخت احساس کسالت کند. سعی کنید از قبل خودتان را آماده‌ی چالش‌های بالقوه کنید؛ از این طریق بهتر می‌توانید نقش جدیدتان را بپذیرید.

مقاله مرتبط: شیوه های فرزند پروری؛ چرا سبک فرزند پروری مقتدرانه بهترین روش است؟

فراموش نکنید ماندن شما در خانه به عنوان یک پدر خانه دار به این معنی است که باید تمام کار‌ها از تمیز کردن و رساندن بچه‌ها با ماشین و خرید کردن را به عهده بگیرید. این بدان معناست که باید برای تهیه و حاضر کردن وعده‌های غذایی و اجرای وظایف آماده باشید و بررسی کنید که کودکت در زمان معین کار‌ها و تکالیفش را انجام داده یا نه. این شرایط ممکن است خسته‌کننده باشد؛ برای همین آماده‌سازی خودتان، شرط مهمی برای انجام این کار است.