پدر تمام‌وقت یا پدر خانه‌ دار به پدری گفته می‌شود که مراقب اصلی کودک است و معمولا کارهای مربوط به خانه را انجام می‌دهد. شاید شما هم جزو مرد‌هایی باشید که مایل‌اند در نقش پدری تمام‌وقت از فرزندان خود مراقبت کنند. اما اگر چنین فرصتی برای شما فراهم شود، واقعا آمادگی آن را دارید؟ البته این وظیفه‌ای نیست که به‌راحتی بتوان آن را انجام داد و نیازمند آمادگی و برنامه‌ریزی است. در خانه ماندن به معنی استراحت مطلق، خوابیدن یا رسیدگی به امور عقب‌افتاده نیست، بلکه کاری تمام‌وقت است که به انرژی و زمان زیادی نیاز دارد. برای اینکه بفهمید شرایط پدر تمام‌وقت شدن را دارید، به مواردی توجه کنید که در این مقاله کودکت به آن‌ها پرداخته می‌شود.

آیا برای تغییرات شغلی آماده اید؟

پدر خانه دار

تبدیل به پدر خانه‌ دار شدن یکی از بزرگ‌ترین تغییرات شغلی است که ممکن است یک مرد آن را تجربه کند. با این تغییر، تعامل اجتماعی با بزرگسالان محدود می‌شود و مدام باید آماده رفع نیاز کودک بود. به‌جای اینکه هشت ساعت در محیط کار یا اداره درگیر رایانه و ارباب‌رجوع باشید، باید به کارهای خانه برسید، غذای کودک را آماده کنید، با او بازی کنید، او را آرام کنید، به بهداشتش رسیدگی کنید، او را برای تفریح و بازی به پارک ببرید یا اگر مریض است، از او پرستاری کنید.

همه این کارها را باید به‌تنهایی به عهده بگیرید و کسی نیست کمکتان کند. اما به خاطر داشته باشید، اگر از بودن با کودک لذت می‌برید و از ایفای مهم‌ترین نقش در زندگی او احساس شادی می‌کنید، این تغییر شغل برایتان بسیار خوشنودکننده است، در غیر این صورت، به پدری ناراحت و ناراضی تبدیل می‌شوید که احتمالا در فرزندپروری هم موفق نیست.

آیا اعضای خانواده از تصمیم شما استقبال می کنند؟

پدر تمام‌وقت شدن نه تنها بر نحوه زندگی شما تاثیر می‌گذارد، بلکه سایر اعضای خانواده هم تحت تاثیر تصمیم شما قرار خواهند گرفت. بنابراین، حتما با همسرتان مشورت کنید و اگر کودک به اندازه‌ای بزرگ هست که متوجه تغییرات شود، نظر او را هم بپرسید. اگر اعضای خانواده از این تصمیم استقبال و از شما حمایت نکنند، احتمالا خیلی زود از تصمیم خود پشیمان می‌شوید. نظر همسرتان در این باره چیست؟ آیا شما و همسرتان درباره این توافق دارید که همسرتان مخارج زندگی را تامین کند؟ قبل از تصمیم‌گیری درباره این موضوع، تمام واکنش‌ها و پاسخ‌ها را بسنجید و عاقلانه تصمیم بگیرید.

آیا از پس هزینه ها بر می آیید؟

با در خانه ماندن می‌توان از هزینه‌های بسیاری مثل هزینه مهدکودک، رفت و آمد، خوراکی و پوشاک جلوگیری کرد. اما بیشتر مردم فقط به یک دلیل کار می‌کنند، پول. قبل از تصمیم‌گیری درباره پدر تمام‌وقت شدن، وضعیت مالی خانواده را ارزیابی کنید، آیا با یک منبع درآمد می‌توانید امرار معاش کنید؟ پول و مسائل مالی یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های خانواده‌هاست. قبل از این تصمیم، مطمئن شوید از لحاظ مالی تامین هستید.

آیا از نظر ذهنی آمادگی انجام این کار را دارید؟

پدر خانه دار

خیلی مهم است ذهنتان آماده باشد و برای روزهای پیش‌ رو برنامه مشخصی داشته باشید. البته باید خودتان را برای موارد پیش‌بینی نشده هم آماده کنید. یک پدر تمام‌وقت احتمالا به‌مرور دچار فرسودگی و احساس تنهایی خواهد شد. همچنین، باید با کلیشه‌های عمدتا منفی هم کنار بیاید. پس برای اجرای نقش جدید، بهتر است تمام این موانع را در نظر بگیرید و برای آن‌ها راه‌حلی داشته باشید، به عبارت دیگر، با ذهنی باز و نگرشی جامع وارد این وادی شوید.

بیشتر بخوانید: راهنمای پدران آینده و کسانی که به زودی صاحب فرزند می شوند

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید