کودکان معمولا از لحظه‌ای که به دنیا می آیند گرسنه هستند و بهتر است نیم ساعت بعد از گرفتن اولین نفس در دنیای بیرون از شکم مادر، با شیر مادر تغذیه شوند. از جمله مواردی که مادران باید در مورد تغذیه کودک با شیر مادر بدانند این است که هر بار شیردهی به نوزاد چقدر زمان می‌برد و چقدر زمان بین هر تغذیه سپری می‌شود، یعنی چندبار باید به کودک خود شیر بدهند؟ در این مقاله از کودکت به بررسی دفعات شیردهی به نوزاد و تغذیه نوزاد، در دوره‌های مختلف سنی او می‌پردازیم. همچنین جدول شیردهی نوزاد برای درک بهتر این مراحل آورده شده است

آنچه در این مقاله میخوانید:

دفعات شیردهی به نوزاد چقدر به زمان نیاز دارد؟

به طور کلی تغذیه نوزاد تازه متولد شده، بین ۲۴ تا ۲۵ دقیقه طول می‌کشد. کودک شما در این مدت کاملا خواب‌آلود خواهد بود، بنابراین ممکن است بیشتر هم طول بکشد. سعی کنید که نوزادتان را از هر دو پستان تغذیه کنید، بنابراین با یک طرف شروع کنید و بعد از آروغ زدن نوزادتان او را جا‌به‌جا کنید. برخی از کودکان تنها با تغذیه از یک پستان خوشحال خواهند بود، بنابراین تلاش کنید که هر دفعه از یک طرف مختلف شروع کنید.

چه زمانی باید به کودک شیر بدهید؟

شیردهی به نوزاد

کودک تازه متولد شده باید اکثر اوقات در روز و شب با شیر مادر خود تغذیه شود، بنابراین شما به عنوان یک مادر مهربان باید از نشانه‌هایی که کودک با آن‌ها گرسنگی خود را اعلام می‌کند آگاه باشید. برای مثال نوزادتان بیش‌تر علاقمند به بلعیدن چیزهای دیگر خواهد بود و حتی ممکن است کودک شیرخوار زمانی که نیاز به غذا دارد هرچیزی را در دهان بگذارد و بخورد.

دفعات شیردهی به نوزاد

دفعات شیردهی در هفته اول

اگر کودک شما زیاد می‌خوابد هر سه ساعت او را به آرامی برای شیردادن بیدار کنید. ممکن است زیاده‌روی به نظر برسد، اما کودک شما برای داشتن وزن مناسب و دریافت کردن انرژی و مواد مغذی مناسبی برای رشد و استحکام استخوان‌ها به حداقل ۱۲ بار تغذیه با شیر مادر در روز نیاز دارد.      

دفعات شیردهی از هفته دوم تا دو ماهگی

مانند دفعات شیردهی در هفته اول، کودک شما باید هر روز ۱۲ بار با شیر مادر تغذیه شود. در این دوره، شما به اندازه کافی استراحت نخواهید کرد زیرا هر زمانی ممکن است که کودکتان تقاضای شیر داشته باشد و شما مجبورید او را تغذیه کنید. البته توجه داشته باشید که بسته به وزن و شرایط کودک تعداد دفعات شیردهی و زمانی که برای تغذیه بیدار می‌شود با دیگر کودکان متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی، نوزادان در این دوره سنی باید هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار با شیر مادر تغذیه شوند.

دفعات شیردهی بین ۲ تا ۶ ماهگی

با رشد نوزادتان، ممکن است تعداد دفعات شیردهی کاهش یابد، با این‌حال، شما باید حداقل ۶ بار در روز نوزادتان را با شیر خود تغذیه کنید. دفعات شیردهی در ۳ ماهگی ممکن است به اندازه ۲ ماهگی نوزادتان نباشد، بنابراین تعداد دفعاتی که نوزاد از شما تقاضای شیر می‌کند کم‌تر خواهد بود.

دفعات شیردهی بین ۶ تا ۱۲ ماهگی

در ۶ ماهگی، نوزاد شما باید شروع به خوردن غذای جامد کند و تا حدی از شیر مادر فاصله بگیرد. همراه با شیردادن به نوزاد، باید طعم و مزه اولین غذاهای مناسب مانند غلات یا سبزیجات خرد شده را به کودک خود بچشانید. فراموش نکنید کودک شما ممکن است هنوز نیاز به تغذیه با شیر مادر داشته باشد، اگرچه دفعات شیردهی به نوزاد باید به ۶ بار در طول روز کاهش یابد.

چگونه بفهمیم کودک به اندازه کافی شیر خورده است؟

دفعات شیردهی به نوزاد

به عنوان یک کسی که به تازگی مادر شده است، گاهی اوقات دانستن این موضوع که آیا نوزادتان به اندازه کافی از شیر مادر تغذیه شده است یا خیر، مشکل است. در زیر چند روش برای کمک به شما آورده شده‌است:

  • کاهش وزن کودک در اولین هفته پس از تولد امری کاملا طبیعی است، اما بعد از آن، وزن کودک شما باید به طور یکنواخت افزایش پیدا کند. این یک راه تشخیص است که به شما می‌گوید اگر کودک شما به اندازه کافی از شیر مادر تغذیه شود سالم است و به خوبی رشد می‌کند.
  • تعداد دفع مدفوع نوزادتان تا زمانی که از شیر مادر تغذیه می‌شود باید بیش از یک‌بار در روز باشد، اگرچه آن‌ها می‌توانند یک روز در میان آن را دفع کنند که طبیعی است. مدفوع در هفته دوم باید به رنگ زرد تیره باشد. کودک شما بیش‌تر ادرار خواهد کرد و شما خواهید دید که هشت بار در روز طبیعی است.
  • اگر نوزادتان از تغذیه لذت ببرد بعد از آن شاد و پرانرژی خواهد بود. نوزاد شاد نشانه خوبی است که همه چیز خوب پیش می‌رود. اگر کودک شما بعد از هر بار تغذیه تمایل به نق زدن دارد نشانه این است که شکم کودک شما سیر نشده است و نیاز به تغذیه بیش‌تر دارد.
  • قبل از اینکه نوزادتان با شیر شما تغذیه شود سینه شما کاملا محکم و سنگین خواهد بود زیرا پر از شیر است، اما بعد از شیردهی به نوزادتان، سینه شما باید کاملا روشن و نرم باشد. این نشانه خوبی است که نوزاد شما تمام آنچه را که نیاز دارد مصرف کرده است. اگر هنوز شیر دارید، به معنای آن است که نوزادتان به اندازه کافی تغذیه نشده است.
  • تعداد دفعات شیردهی به نوزاد نشانگر آن است که نوزاد شما به اندازه کافی شیر دریافت کرده‌است. برای ۶ ماه اول، شما باید مطئن شوید که به اندازه تقاضای نوزادتان به او شیر دهید، اما با گذشت زمان، تعداد دفعات شیردهی کاهش پیدا خواهد کرد. برای دو ماه اول، دفعات شیردهی باید ۱۲ بار در ۲۴ ساعت باشد، زمانی که کودک شما رشد می‌کند، تعداد دفعات شیردهی به نوزاد تا ۶ ماهگی کاهش پیدا می‌کند، کودک شما نیاز دارد که تنها ۶ بار در روز تغذیه شود.

جدول شیردهی نوزاد

برای درک راحت‌تر در ادامه جدول شیردهی نوزاد ارائه شده است که نکات مربوط به شیردهی به نوزاد در هفته‌های اول زندگی در آن بیان شده است:

سندفعات شیردهیافزایش وزنپوشک مرطوبپوشک خیس شده
هفته اولبین ۸ تا ۱۲ بار در روز۷ درصد کاهش وزن در ۳ روز اول افزایش وزن ۲۵ گرم در روزهای بعدیبرای ۲ روز اول فقط ۲ مرتبه تا پایان هفته باید شش بار در روز باشد  حداقل یک بار در ۲ روز اول حداقل سه بار در هفته
هفته دوم تا دو ماهگی۸ بار یا بیش‌تر۱۷۰ گرم در هر هفتهشش بار در روزسه بار در روز
۲ تا ۶ ماهگی۶ بار یا بیش‌تر۱۶۰ گرم هر هفته۶ بار در روز۳ بار در روز
۶ تا ۱۲ ماهگی۳ یا ۴ بار در روز۱۱۰ گرم هر هفته۵ یا ۶ بار در روزیک بار در روز

 

ممکن است مراقبت از نوزاد تازه متولد شده بسیار مشکل به نظر برسد، همچنین توصیه‌هایی که شما از طرف دوستان و خانواده می‌گیرید می‌تواند کار را پیچیده‌تر کند. به طور کلی شما به عنوان مادر یک کودک بهتر از هر شخص دیگری می‌توانید با کودک خود ارتباط برقرار کنید و احوالات او را درک کنید. اما اگر شما هنوز در مورد تعداد دفعات شیردهی به نوزادتان نگران هستید، با پزشک خود یا مشاور تغذیه کودک مشورت کنید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید