با توجه به اخبار ناراحت‌کننده مربوط به خودکشی در کودکان ممکن است والدین به فکر گفت و گو با فرزنداشان درباره‌ی افسردگی، مسائل مربوط به سلامت روان کودکان و خودکشی بیافتند. به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) آمار خودکشی در جهان افزایش پیدا کرده است. موضوع افسردگی و خودکشی در کودکان حتما یکی از نگرانی‌های همه والدین است.

افزایش نرخ خودکشی در کودکان

افسردگی در کودکان

بر اساس یک گزارش در سال ۲۰۱۶ حدود ۴۵ هزار نفر آمریکایی در محدوده‌ی سنی ۱۰ سال یا بیشتر از آن، بر اثر خودکشی جان باخته‌اند. یک مقام مسئول ایالات متحده آمریکا، در این باره می‌گوید:

خودکشی علت اصلی مرگ و میر آمریکایی‌ها است. این یک فاجعه برای خانواده‌ها و عموم در سراسر کشور است. افراد، انجمن‌ها، متخصصان سلامت و سایرین به نوبت خودشان می‌توانند به نجات جان افراد و کاهش نرخ در حال افزایش خودکشی در کودکان کمک کنند.

محققان نتیجه گرفته‌اند که بیش از نیمی از افرادی که در اثر خودکشی جان خود را از دست داده‌اند، در زمان مرگ شرایط روانی سالمی نداشته‌اند. مشکلات ارتباطی، سوء مصرف مواد مخدر، مشکلات جسمی، شغل، پول، استرس‌های قانونی و مشکلات مربوط به مسکن از مهم‌ترین عوامل منجر به خودکشی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: دوست خیالی کودک را تحویل بگیریم یا از خانه بیرون کنیم؟

استفاده از سلاح گرم برای خودکشی رایج‌ترین روش برای پایان دادن به زندگی در افراد با زمینه یا بدون زمینه‌های مشکلات روانی است. یکی از نگرانی‌های والدین این است که افسردگی‌های شدید و خودکشی گریبانگیر فرزندانشان شود.

نحوه‌ی صحبت والدین با فرزندان یک نشانه خودکشی در کودکان

خودکشی در کودکان

یکی از رویه‌های مهم که باید در زندگی پیش بگیریم، داشتن ارتباط خوب و صمیمی با فرزندمان است. اگر رابطه‌ی کلامی و عاطفی خوبی با فرزندمان داشته باشیم، به راحتی می‌توانیم درباره مشکلاتی مانند افسردگی، سلامت روان و خودکشی با کودکان صحبت کنیم. هدر سنیور مونرو (Heather Senior Monroe) روان درمانگر، در این مورد می‌گوید:

سعی کنید به آرامی با فرزندانتان در این مورد صحبت کنید و همان طور که پیش می‌روید، میزان علاقه‌ی او را به ادامه‌ی بحث درباره خودکشی در کودکان بسنجید. لازم نیست که اطلاعات خیلی زیادی در اختیار او قرار دهید. به او بگویید که افسردگی هم مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا یک بیماری است و همه ما ممکن است به آن مبتلا شویم ولی آن چیزی که اهمیت دارد، نحوه‌ی برخورد ما با آن است.

مونرو توصیه می‌کند که باید درباره موضوع خودکشی در کودکان همواره یک نگرش مثبت و امیدوار‌کننده داشته باشیم. او در ادامه اشاره می‌کند:

مطمئن باشید که فرزندان شما به این شناخت که افسردگی قابل درمان است، رسیده‌اند. سعی کنید آن‌ها را به ایجاد عادت‌های خوب تشویق کنید. به آنها بگویید که غذای خوب، خواب کافی و ورزش کردن می‌تواند مانع بروز افسردگی در آن‌ها شود.

او در ادامه توضیحاتی را اضافه می‌کند:

همان طور که به عنوان پدر و مادر درباره این مسائل صحبت می‌کنید، سعی کنید که شنونده‌ی خوبی هم باشید. اگر آن‌ها شروع به صحبت کرده‌اند با پرسیدن سوالات بیشتری، آنها را به درد و دل کردن تشویق کنید. پرسیدن این سوالات مانند « چه چیزی باعث شده که چنین احساسی داشته باشی؟» یا « چه چیزی در این وضعیت می‌تواند به تو کمک کند؟» و « چه کمکی از دست من برای تو بر می‌آید؟» می‌تواند به کودک کمک کند. اگر جواب سوال فرزندتان را نمی‌دانید، با او صادق باشید و بگویید که به دنبال جواب سوالش خواهید رفت.

نحوه‌ی برخورد با افسردگی در کودکان

حل مشکلات روحی کودکان

مونرو درباره چگونگی صحبت درباره افسردگی و خودکشی با کودکان می‌گوید:

نسبت به صحبت‌ها و رفتار‌های فرزندتان هشیار‌تر باشید. در موقع شام با او صحبت کنید یا زمانی که در دبیرستان است، با او تماس بگیرید و حواستان به نشانه‌های هشدار‌دهنده باشد. هرگز عصبانی نشوید و آنها را بابت وضعیت روانی‌شان سرزنش نکنید. در صورت مشاهده‌ی علائمی از مشکلات روحی و روانی، با مهربانی با آنها برخورد کنید و از آنها بخواهید که تجربیات و احساساتشان را با شما در میان بگذارند. نگرانی خودتان را نسبت به آنها نشان ندهید.

مونرو درباره‌ی مشورت با روانشناس و روان‌درمانگر درباره نگرانی از خودکشی در کودکان می‌گوید:

اگر نگران افسردگی فرزندتان هستید، می‌توانید با یک روان درمانگر یا پزشک صحبت کنید. سعی کنید قبل از بد‌تر شدن اوضاع، مشکلات را حل کنید. مطمئن شوید که جلسات خانواده‌درمانی شما به خوبی پیش می‌رود تا فرزند شما احساس کند که در روند درمان تنها نیست و به تنهایی قرار نیست این دوره را پشت سر بگذارد.

مونرو در ادامه اشاره می‌کند که بیش از ۷۰ درصد افرادی که در طول زندگی خود تجربه خودکشی داشته‌اند، دچار اختلال اضطرابی هستند. از نظر او اضطراب و افسردگی همیشه همراه یکدیگر هستند.

مقابله با استرس، اضطراب و افسردگی

درمان افسردگی کودکان

رفتن به طبیعت و استفاده از هوای تازه و آزاد، نقش مهمی در کنترل اضطراب، استرس و افسردگی دارد. یک مطالعه در موسسه‌ی جان هاپکینز نشان داده که مدیتیشن، مانند دارو‌های ضد افسردگی در درمان علائم اضطراب و افسردگی موثر است. ورزش و تمرینات یوگا با تولید هورمون اندورفین باعث ایجاد احساس شادابی و شادی، در انسان خواهد شد. مدیریت و قالب بندی (Reframe) استرس یکی دیگر از راه‌های کنترل اضطراب است. تحقیق انجام شده در مدرسه بازرگانی هاروارد نشان داده است، عملکرد افرادی که به استرس‌های موجود به عنوان یک هیجان نگاه می‌کنند، نسبت به افرادی که در محیط‌های استرس‌زا سعی در حفظ آرامش دارند، بهتر است.  مونرو در انتها یادآور می‌شود که ارتباط مستقیم و تنگاتنگی بین تغذیه و سلامت روان وجود دارد. از نظر او این مسئله به ویژه برای کودکان و نوجوانان که مغز و جسم آنها در حال رشد است، صحت دارد.

بیشتر بخوانید:  چگونه از انتقال اضطراب به کودک جلوگیری کنیم؟

به عنوان یک پدر و مادر مسئولیت‌پذیر و آگاه می‌توانی با افزایش آگاهی درباره خودکشی در کودکان از میزان نگرانی‌هایت در مورد وضعیت روحی و روانی کودکت کم کنی و روز‌هایی سرشار از شادی و موفقیت را برای او رقم بزنی.

یک دیدگاه