با تمام شدن تابستان برای بسیاری از ما زمان آن فرا رسیده است که برگه‌های مدرسه فرزندانمان را امضا کرده، ظرف غذای آن‌ها را آماده و آن‌ها را راهی مدرسه کنیم. شما ممکن است به این نکته پی ببرید که کودکتان تغییر رفتار داده است و خلق‌ و خوی او اندکی تغییر کرده است در چنین شرایطی باید او را درک کرده و به یاد داشته باشید که مدرسه برای بیشتر آن‌ها سرشار از اضطراب است و کودکانی که هنوز در حال رشد مغزی هستند نمی‌توانند به‌ تنهایی این شرایط را مدیریت کرده و به آن رسیدگی کنند. در چنین شرایطی حمایت عاطفی والدین از فرزندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد شد.

 چگونه می‌توان از کودکان در دوران مدرسه حمایت کرد

کودکان باید یاد بگیرند تا احوالات اجتماعی همیشه متغیر را راهبری کرده و با آن همراه شوند. آن‌ها ممکن است شکست بخورند، موفق شوند، از جمع‌ها حذف‌ شده و جدا بیفتند و با همکلاسی‌ها و همسالان خود به مشکلاتی برخورد کنند ولی در هیچ‌کدام از این شرایط نباید خود را آسیب‌پذیر بدانند.

با این ‌حال سیلی از احساست منفی در آن‌ها انبار می‌شود و در طول روز به‌ قدری در درونشان باقی می‌ماند که با گذر زمان آماده بروز می‌شود. خانه تنها جای امن برای تخلیه این احساسات منفی است. خانه جایی است که کودکان می‌دانند که همه اعضا، آن‌ها را همان‌طور که هستند دوست دارند و می‌توانند نقابی که در طول روز به صورت زده‌اند را بردارند و خودشان باشند.

این کودکان در کنار افزونه‌ای از کشمکش‌های اجتماعی در مدرسه، وظایفی از قبیل ثابت نشستن، سکوت کردن، توجه کردن برای مدت‌زمان طولانی (که به معنای مبارزه با طبیعتشان است) و همچنین مسئولیت تکمیل مشق‌های شب و یادگیری اطلاعات بسیار زیادی را بر عهده دارند. برخی از کودکان با آموزگاران جدید، کلاس‌های متغیر و برنامه‌های پیچیده برای اولین بار روبرو می‌شوند. کودکان کوچک‌تر ( و برخی از بزرگ‌ترها) می‌بایست با دور بودن طولانی‌مدت از والدینشان سازگار ‌شوند که این امر به‌نوبه خود می‌تواند یک هشدار باشد.

بیشتر بخوانید: اضطراب روز اول مهد کودک را با این روش ها کاهش دهید

چگونه می‌توان از کودکان در دوران مدرسه حمایت کرد؟

در آخر، ماراتون مشق شب‌های بعد از مدرسه و تمرین‌های گوناگونی که برای این کودکان در نظر گرفته شده است به اضطرابشان می‌افزاید. البته نباید فراموش کنیم که باوجود شبکه‌های اجتماعی و تلفن‌های همراه، آن‌ها هیچ‌گاه به صورت واقعی از فشار مدرسه دور نخواهند شد.

به‌این‌ترتیب تغییر رفتار و خلق‌ و خوی کودک به‌هیچ‌عنوان جای تعجب ندارد و نصیحت والدین نیز قلب آن‌ها را آرام نمی‌کند. بااین ‌وجود راهکارهایی برای حمایت عاطفی والدین از فرزندان در زمان مدرسه تعریف شده است که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

۱. یکی از راهکارها برای  حمایت عاطفی والدین از کودکانشان در زمان مدرسه این است که خانه را به مکانی امن برای ابزار احساسات تبدیل کنند. کودکان باید روش‌های سلامتی را برای ابراز احساسات یاد بگیرند و عدم ابراز احساساتشان به دلیل ترس از مجازات شدن کمکی به آن‌ها نخواهد کرد. البته که احساسات می‌توانند آشفته باشند و تماشای غلبه عصبانیت یا ناراحتی بر فرزندتان کار آسانی نیست اما این رفتار تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که کودکان در آغوش گرفته شده و با آن‌ها هم دردی شود.

خانه را به مکانی امن برای ابزار احساسات

بیشتر بخوانید: چرا پسرها نسبت به دخترها به حمایت عاطفی بیشتری نیاز دارند؟

مسلم است که والدین باید مرز میان خود و کودکانشان را حفظ کنند. اجازه ابزار احساسات به معنای تماشای تخریب وسایل خانه یا فحاشی به فرزندان نیست. این امر به‌سادگی به معنای آن است که به حرف‌های آن‌ها گوش کرده و با آن‌ها همدردی کنیم اما مرزهای میانمان را حفظ کنیم.

۲. دومین بخش از راهکارهای حمایت عاطفی والدین از فرزندان مربوط به محدود کردن استفاده از فناوری است. کودکان نیاز دارند که زمانی را به ‌دوراز همسالان، فشار مدرسه و شبکه‌های اجتماعی بگذرانند. آن‌ها ممکن است این راهکار را دوست نداشته باشند اما درهرصورت به آن نیاز دارند. مطالعات نشان داده است که کودکان هر چه بیشتر به صفحه‌نمایش گجت‌ها خیره شوند، افسرده‌تر و مضطرب‌تر خواهند شد. بنابراین بهتر است گجت‌ها را خاموش کرده و آن‌ها را به بیرون خانه بفرستید.

محدود کردن استفاده از فناوری

بیشتر بخوانید: مدیریت استفاده کودک از تکنولوژی چرا و چگونه باید انجام شود؟

۳. مورد دیگری که همواره در راهکارهای حمایت عاطفی والدین جای دارد مرتبط با انتخاب هوشمندانه فعالیت‌های فوق‌ برنامه است. فعالیت‌های فوق‌ برنامه منافع بسیار زیادی دارند اما بیش‌ازحد بودن آن‌ها موجب افزایش استرس می‌شود. تنها فعالیت‌هایی را انتخاب کنید که کودکتان از انجام آن‌ها لذت می‌برد و نقطه‌ای برای تخلیه احساساتش است. همچنین اطمینان حاصل کنید که در میان فعالیت‌های فوق‌برنامه فرزندتان زمانی را برای استراحت او در نظر بگیرید.

لیت‌های فوق‌ برنامه

۴. گذراندن زمان باکیفیت در کنار یکدیگر روش حمایت عاطفی والدین از فرزندانشان تلقی می‌شود. والدین این روزها مشغولیت‌های بسیار زیادی دارند اما به یاد داشته باشید که باوجود تمامی این مشغولیت‌ها باید رابطه خود و فرزندتان را چنان راهبری کنید که به سمت رشد و شکوفایی برود. گجت‌های خود را کنار بگذارید و زمانی را به یکدیگر اختصاص بدهید. شما خواهید دید که با پر کردن ظرف احساسی کودکان، او رفتار مناسب‌تری خواهد داشت و احساس خوشحالی بیشتری خواهد کرد.

۵. راهکار دیگر برای حمایت عاطفی والدین از فرزندشان مربوط به ارائه میزان زیادی از تشویق‌ها و تصدیق‌ها به او است. کودکان هر روزه مورد انتقاد و قضاوت قرار می‌گیرند. آن‌ها در بیشتر مواقع نصیحت‌های زیادی را در رابطه با عدم توانایی‌شان در برآورده کردن استانداردها و نیازشان به بهبود می‌شوند. با شنیدن حجم زیادی از جملات انتقادی بسیار سخت است که اعتماد به‌نفس خود را حفظ کنید. خانه جایی است که کودکان به پشتیبانی نیازمند خواهد بود. خانه جایی است که آن‌ها می‌توانند در عشق و تائید غوطه‌ور شوند. از آن‌ها به صورت مداوم تعریف کنید. کارهای خوبی که انجام می‌دهند را به خاطر داشته باشید و منعکس‌کننده روشنایی باشید.

حمایت عاطفی والدین از فرزندانشان

بیشتر بخوانید: اضطراب جدایی در کودکان را چگونه برطرف کنیم؟

قرارگیری سلامت احساسی فرزندان در ورای همه‌چیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تنها در این شرایط است که آن‌ها به‌خوبی رشد می‌کنند و به نهایت پتانسیل خود می‌رسند. به‌جای این‌که کودک ناراضی‌تان را به اتاقش بفرستید او را در آغوش گرفته و هم‌دلی کنید و همیشه به خاطر داشته باشید که در آغوش گرفتن معجزه می‌کند.

به نظر شما با شروع مدارس کودکان بیشتر به حمایت عاطفی والدین نیاز دارند؟ شما چگونه کودک خود را برای مدرسه رفتن آماده می‌کنید؟ از طریق وبسایت و شبکه‌های اجتماعی کودکت می‌توانید نظرات و تجربیات خود از آماده کردن روحی و جسمی کودک برای مدرسه رفتن با ما و والدین دیگر به اشتراک بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید