ممکن است در ذهن شما هم این سوال وجود داشته باشد که کودک شما از چه زمانی می‌تواند خودش به تنهایی غذا بخورد؟ یکی از نکات مهم زندگی با کودک در این است که شاید کودکان نتوانند در سال‌های اول زندگی صحبت کنند و منظورشان را به خوبی بیان کنند اما نشانه‌هایی از خودشان بروز می‌دهند که می‌تواند به شما کمک کند تا او را بهتر درک کنید. در مورد تنهایی غذا خوردن کودک و تغذیه کودک هم قضیه از این قرار است و برای اینکه بفهمید چه موقعی کودک شما برای غذا خوردن به تنهایی آماده است کافی است نشانه‌ها را دنبال کنید.

به تنهایی غذا خوردن یکی از مهمترین نقاط عطف رشد کودک محسوب می‌شود که والدین باید با آن به درستی برخورد کنند. در واقع به تنهایی غذا خوردن کودک یکی از گام‌ها اولیه استقلال و رشد اجتماعی در کودکان است.

تنهایی غذا خوردن کودک ۱۸ ماهه نه تنها حس استقلال و خودکفایی به او می‌دهد بلکه به او کمک می‌کند تا کنترل بیشتری روی خود و محیط اطراف خود داشته باشد. همچنین توانایی کودک در خوردن غذا بدون نیاز به کمک دیگران می‌تواند والدین را هم از این نگرانی خلاص کند، به شرط آنکه کودک به اندازه کافی غذا خورده باشد و والدین نگرانی بابت گرسنگی کودک خود نداشته باشند. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به نکاتی که می‌تواند به این فرآیند رشد کودک کمک کند.

بیشتر بخوانید: از چه زمانی می توانیم دادن تخم مرغ به کودک را شروع کنیم؟

از چه زمانی کودک برای غذا خوردن به تنهایی آماده است؟

تنهایی غذا خوردن در کودکان

حالا سوالی که برای والدین پیش می‌آید این است که کودک از چه زمانی برای غذا خوردن به تنهایی آماده است؟ معمولا کودکان بین ۸ تا ۱۲ ماهگی نشانه‌هایی از خود بروز می‌دهند که می‌تواند برای پاسخ به این سوال به ما کمک کند. برای مثال آیا کودک برای رسیدن به غذای موجود در بشقاب شما تلاش می‌کند؟ آیا موقع غذا خوردن کودک به ظرف غذا خیره می‌شود؟ اگر این نشانه‌ها را مشاهده کردید شاید زمان آن رسیده است که آموزش به تنهایی غذا خوردن کودک را شروع کنید.

بدون تردید زمانی که کودکان تلاش می‌کنند برای اولین بار به تنهایی غذا بخورند باید انتظار کمی کثیف کاری و ریختن غذا روی لباس یا روی زمین را داشته باشید. کاملا طبیعی است که یک کودک ۱۸ ماهه نتواند به درستی قاشق را در دست بگیرد و یا غذا را با دست به دهان خود منتقل کند. جالب است بدانید کودکان تا ۳ سالگی به همین نحوه غذا خوردن ادامه خواهند داد.

در ابتدا کودکان از انگشتان کوچک خود برای گذاشتن غذا در دهان استفاده می‌کنند و مقدار زیادی از غذا را در طول مسیر خواهند ریخت. بهتر است در این سنین از ظروف غذای مخصوص کودک استفاده کنید که به کودک کمک می‌کنند تا غذای کمتری را هدر دهند. همچنین توجه کنید که هنگام غذا خودن نباید او را تنها بگذارید بلکه باید مراقبت کنید که کاملا راحت بنشیند و غذا را به اندازه در دهان خود قرار دهد تا خدای نکرده غذا در گلوی او گیر نکند.

زمانی که کودک خود را برای به تنهایی غذا خوردن آموزش می‌دهید بهتر است از غذاهای کوچک و نرم استفاده کنید. پاستای به خوبی پخته شده، سبزیجات له شده، تخم مرغ پخته شده غذاهای مناسبی برای این کار محسوب می‌شود.

برای آموزش به تنهایی غذا خوردن با قاشق هم می‌توانید غذاهایی مانند حریره، پودینگ، فرنی و مانند آن را برای کودک تهیه کنید. توجه کنید در ابتدای راه از دادن خوردنی‌هایی مانند انگور، بادام و مانند این‌ها به کودک که ممکن است باعث خفگی او شود خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: آیا عسل برای کودکان مفید و بی خطر است؟

مزایای غذا خوردن به تنهایی در کودکان

تنهایی غذا خوردن در کودکان

بدون کمک و به تنهایی غذا خوردن کودک یکی از مهمترین نقاط عطف در روند رشد و پرورش شخصی و اجتماعی کودک است. از زمانی که کودکان یاد می‌گیرند به تنهایی غذایشان را نوش جان کنند و روی وعده غذایی خود استقلال داشته باشند، کنترل بهتری روی گرسنگی و سیری خود پیدا می‌کنند. این امر نگرانی والدین در مورد سیر بودن یا گرسنه بودن کودک را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

همچنین غذا خوردن به تنهایی در کودکان یک نیروی محرک برای پرورش مهارت‌های حرکتی و تقویت عضلات محسوب می‌شود و به مسیر رشد جسمی و فکری کودک کمک می‌کند. چند ماه پس از آغاز تنهایی غذا خوردن یعنی بین سن ۱۲ تا ۱۸ ماهگی کودکان کم کم می‌توانند طعم و مزه غذاها را تشخیص دهند و ممکن است به بعضی از غذاها تمایل بیشتری نشان دهند یا برخی از غذاها را پس بزنند.

در این ماه‌ها افزایش توانایی کودک در جویدن و بلع غذا به خوبی قابل مشاهده است. بعد از ۲ سالگی کودکان حتی می‌توانند از دستمال برای پاک کردن دهان و دست‌های خود استفاده کنند.

تنهایی غذا خوردن در کودکان

در پایان می‌توانیم اینگونه نتیجه بگیریم که از سن ۸ تا ۱۲ ماهگی باید آماده مشاهده نشانه‌های استقلال در غذا خوردن کودک باشیم بعد از این زمان می‌توانیم با آماده کردن لقمه‌های کوچک و نرم، تنهایی غذا خوردن را به کودک آموزش دهیم. باید بپذیریم که کودکان ممکن است کمی کثیف کاری داشته باشند اما کم کم توانایی آن‌ها در کنترل دست‌ها و گرفتن قاشق افزایش پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید: والدین در رابطه با حساسیت غذایی در کودکان باید چه کارهایی کنند؟

نکته مهمی که به آن باید توجه کنیم این است که عادت‌های غذایی کودکان از همین سنین شکل می‌گیرد پس در انتخاب غذا  به کودک دقت کنید و از ظروف غذای مخصوص کودک استفاده کنید و در کنار فرزند خود بنشینید و از غذا خوردن او لذت ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تغذیه کودک می‌توانید ویدیوی اصول تغذیه کودک در سال های اولیه زندگی کودک را تماشا کنید.

اگر کودک شما هم برای تنهایی غذا خوردن لجبازی می‌کند، یا اینکه خاطره جالبی از تنهایی غذا خوردن کودک خود دارید حتما از طریق وبسایت کودکت با ما و والدین دیگر به اشتراک بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید