لازمه‌ی تربیت کودک کارآمد و با نشاط ، نظم و انضباط همراه با عشق و محبت است. در این راه، اولین و مهمترین قدم با انضباط بودن والدین است. اگر والدین منضبط نباشند، در منظم کردن فرزندانشان هم موفق نخواهند بود. نکته مهم در فرزندپروری این است که نظم نباید از طریق ترس، تحقیر، خجالت، فریاد یا هر نوع اجبار فیزیکی و عاطفی ایجاد شود، بلکه تربیت کودک کارآمد و با نشاط باید بازخوردی طبیعی یا به روش علت و معلول باشد. والدین گاها برای اینکه بتوانند رفتارهای غلط فرزند خود را اصلاح کنند، صدای خود را بالا می‌برند و به دنبال آن، کنترل خود را ازدست می‌دهند در حالی که به عنوان یک الگو باید برخورد سنجیده‌تری را به نمایش بگذارند. فرزندانی که نظم و انضباط را همراه با محبت آموخته‌اند و به شکل صحیح هدایت شده‌اند، ویژگی‌های شخصیتی زیر را در طول حیاتشان از خود بروز می‌دهند.

تربیت کودک کارآمد و با نشاط

بیشتر بخوانید: ۵ توصیه به مادران برای چگونگی کنار آمدن با بی نظمی کودک

۸ ویژگی بارز فرزندان با انضباط

۱. خودکنترلی و بلوغ: بلوغ احساسی، توانایی به تاخیر انداختن تمایلات است. به عبارت دیگر فرزندان منضبط از والدینشان می‌آموزند که به اصول نظم حتی در مواردی که امور کسل کننده و تکراری هستند، متعهد باشند. آن‌ها امور خود را به درستی و باتعهد کامل انجام می‌دهند حتی اگر احساس کنند که برخلاف علاقه‌ی آن‌ها است.

۲. همدلی: فرزندان منضبط می‌توانند خود به جای دیگران قراردهند. این کار موجب می‌شود دیگران را درک کنند، غمخوار آن‌ها باشند و از روی اخلاص و مهربانی به سایرین کمک کنند نه از روی عادت و اجبار.

۳. تمایل به احساس خوب: فرزندان منضبط به گونه‌ای پرورش یافته‌اند که بدانند «خوب» هستند، از این رو رفتارهایشان را به سمتی هدایت می‌کنند که بتوانند این احساس خوب درونی را حفظ کنند. احساس خوب بودن، حالت طبیعی آن‌ها است که در شرایط دشوار زندگی، می‌تواند آنها را به زندگی عادیشان برگرداند.

۴. مسئولیت پذیری: فرزندان منضبط همواره انگیزه دارند تا در خانه، مدرسه یا در سطح وسیع‌تر، جامعه، به کمک دیگران بشتابند، زیرا آن‌ها معتقدند مشارکت جمعی ارزشمند است نه اینکه تنها در فکر نیازهای شخصی خود باشیم.

کودک کارآمد و با نشاط

بیشتر بخوانید: ۵ چطور به کودک بیش فعال نظم و انضباط یاد بدهیم

۵. دوست داشتن خود: فرزندان منضبط اعتماد به نفس درونی دارند. به عبارتی دیگر، اعتماد به نفس از درون افراد سرچشمه می‌گیرد نه فقط از عملکرد یا اعتبار بیرونی آنها. افراد زمانی توسط دیگران دوست داشته می‌شوند که ابتدا خودشان، خود را دوست داشته باشند.

۶. حسابرس خود بودن: فرزندان منضبط اشتباهات خود را می‌پذیرند و سعی در بهبود انتخاب‌ها و تصمیمات خود دارند، زیرا به داشتن احساس خوب درونی متمایل هستند. روی پای خود ایستادن شرم آور نیست بلکه فرصتی است برای تمرین داشتن شخصیت خوب. فرزندان مسئولیت پذیر می‌آموزند که اشتباه کردن جزئی از زندگی است.

 ۷. احترام به قوانین: وقتی فرزندان به طرز صحیحی انضباط را آموخته باشند، به قوانین و مقررات و اصول اخلاقی احترام می‌گذارند. احترام امری دوسویه است. اگر شما به فرزندان خود احترام بگذارید، آنها نیز یاد خواهند گرفت به بزرگترهای خود و قوانین و مقررات احترام بگذارند. فرزندان نیاز دارند از شما پیروی کنند نه آنکه بدون توجه از شما عبور کنند.

 ۸. شادی : فرزندان منضبط، افرادی بانشاطی هستند که برایشان درکنار دیگران بودن، ساختن لحظات خوش و داشتن روابط پایدار با افراد دلپذیر است. آنها تمایل دارند که مورد پسند تمام همسالان خود بوده و سایر والدین آرزوی داشتن فرزندانی همانند آن‌ها را داشته باشند.

رعایت نظم در کودکان

بیشتر بخوانید:  رعایت نظم در کودکان را پرورش بدهید

تربیت کودک کارآمد و با نشاط نیازمند ایجاد روابط صمیمی و صادقانه و آزاد والدین با فرزندان است. والدین با برخوردها و رفتارهای خود به فرزندانشان می‌آموزند که چگونه زندگی نمایند و با چالش‌های پیش روی خود چگونه دست و پنجه نرم کنند.

انضباط همراه با محبت حاصل به کارگیری راهکارهای صحیحی است که  به فرزندان رنج‌ها و سختی‌های زندگی را می‌آموزد تا آن‌ها بتوانند روی دیگر و حقیقت زندگی را ببینند و رشد یابند. چهار واژه مهم که از فرزندانمان باید بپرسیم این است که «شما چه احساسی دارید؟» زیرا ریشه‌ی رفتارهای آن‌ها در احساساتشان است. این روش تربیتی باید از بدو تولد شروع شود. زمانی که برای ما احساسات فرزاندانمان از رفتارهایشان مهتر باشد، آنها می‌آموزند که خودشان برای شما اهمیت دارند و می‌توانند اشتباه کنند در حالی که شما آن‌ها را همیشه و بدون قید وشرط دوست دارید. آن‌ها همچنین می‌آموزند که عواطف و احساسات خود را در زندگی اولویت بندی کنند سپس آن‌ها را به خود اختصاص دهند تا در بزرگسالی به انسان‌هایی با هوش عاطفی (هیجانی) بالا تبدیل شوند.

پیام کوچک زندگی : زمانی که فرزندانمان را منضبط بار می‌آوریم به آنها نشان می‌دهیم که مراقبشان هستیم.

تربیت کودک کارآمد و با نشاط نه تنها باعث موفقیت کودکان در آینده می‌شود بلکه کمک می‌کند تا جامعه‌ی بهتری داشته باشیم. اگر شما هم نظر یا تجربه‌ای در زمینه آموزش انضباط به کودک خود دارید حتما از طریق قسمت نظرات در زیر این مطلب یا شبکه های اجتماعی کودکت با ما و والدین دیگر در میان بگذراید.