بدون شک یکی از دغدغه‌های اصلی والدین این است که بتوانند رابطه خوبی با کودکان خود داشته باشند و بتوانند آن‌ها را به نحو احسن تربیت کنند. تربیت کودک کار چندان ساده‌ای نیست به خصوص اگر نتوانید کودک خود را درک کنید و نیازهای او را بشناسید. تنها راه حل این موضوع وقت گذراندن با کودک و اختصاص دادن زمان باکیفیت برای کودک است. در این مقاله از کودکت در این باره بیشتر صحبت می‌کنیم.

جوانا خاو (Joanne Khaw) متخصص کودکان در این باره می‌گوید:

ارتباط با کودک، صحبت کردن، آواز خواندن، غذا خوردن و کتاب خواندن با همدیگر نقش بسیار مهمی در رشد و پرورش کودک دارد. این کار نه تنها باعث می‌شود کودک شما احساس مهم بودن و اعتماد به نفس کند، وقت گذراندن با کودک باعث می‌شود شناخت خوبی نسبت به علاقه‌مندی و مهارت‌های کودک خود پیدا کنید.

اهمیت وقت گذراندن با کودک

اهمیت وقت گذراندن با کودک

تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که در کنار والدین خود کتاب می‌خوانند از دامنه واژگان بزرگتری نسبت به سایر کودکان برخوردار هستند. همچنین کتاب خواندن باعث می‌شود کودکان دیدگاه تازه‌ای نسبت به دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم پیدا کنند.

همچنین نباید تاثیر بازی کردن را از یاد ببرید. فعالیت‌ها و بازی‌های ساده و مفرح هم باعث تفریح و شادی کودک شما می‌شود و هم چیزهای زیادی به او می‌آموزد. در واقع بازی کردن یکی از مهمترین ابزارهای آموزش کودکان محسوب می‌شود. از جمله بازی‌هایی که نقش مهمی در پیشرفت کودک دارد عبارتند از:

  • پازل: حل کردن پازل مهارت حل مسئله و ادراک بصری کودک را افزایش می‌دهد.
  • کتاب تصویری: کتاب‌های مصوری که نام هر چیزی زیر تصویر آن نوشته شده است یکی از بهترین راه‌ّها برای افزایش دامنه واژگان و شناخت حروف و کلمات در کودکان محسوب می‌شود.
  • بازی‌های تخیلی: بازی‌هایی که قوه تخیل و تصور کودک را تحریک می‌کنند می‌توانند مهارت‌های واقعی زندگیاز جمله تصمیم گیری را به کودک آموزش دهند.
  • بازی‌های ساده با توپ: بازی با توپ یا همان توپ بازی نقش مهمی در هماهنگی اعصاب و عضلات و کنترل دست و پای کودک دارد.

بیشتر بخوانید: چگونه از زمان برای ارتباط بهتر با کودکان نهایت استفاده را ببریم؟

رشد کردن و بزرگ شدن کودک زمان زیادی می‌برد، اما با عشق، توجه و صبر کودک نوپای شما به موقع و به درستی به نقاط عطف رشد خود دست پیدا می‌کند. بنابراین باید با ارتباط با کودک از این زمان لذت ببرید.

تفاوت بین دختر و پسر در مراحل رشد

وقت گذراندن با کودک

نکته ای که باید در برقراری ارتباط و وقت گذراندن با کودک به آن توجه کنید تفاوت بین دختر و پسر است. متخصصان عقیده دارند بین دختر و پسر تفاوت‌های بیولوژیکی وجود دارد که مراحل رشد آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. مغز انسان به دو ناحیه مختلف تقسیم می‌شود، بخش جلویی مغز مسئول «فکر کردن» و بخش عقبی مغز مسئول «انجام دادن» است.

بیشتر بخوانید: چرا پسرها نسبت به دخترها به حمایت عاطفی بیشتری نیاز دارند؟

در کودکان پسر رشد مغز از سمت عقب به جلو اتفاق می‌فاتد، بنابراین پسرها تمایل به رشد در توانایی‌های فیزیکی و جسمانی دارند. در دخترها مغز از سمت جلو به عقب رشد می‌کند بنابراین دخترها معمولا در حرف زدن، تخیل و احساسات از پسرها قوی‌تر هستند. بنابراین نباید توانایی‌های دختر و پسر همسن را با هم مقایسه کنید. بلکه باید برای ارتباط برقرار کردن و وقت گذراندن با آن‌ها به این موضوع توجه کنید که او بیشتر تمایل به انجام بازی‌های فیزیکی دارد یا بهتر است با او توپ بازی کنید.