اهمیت خوردن صبحانه به‌ خصوص برای کودکان بسیار زیاد است. گزارشی که به‌تازگی در این رابطه از اداره آمار استرالیا ارائه شده است نشان داده است که از هر ۷ کودک مدرسه‌ای یک نفر صبحانه نمی‌خورد. این آمار بسیار نگران‌کننده است زیرا خوردن صبحانه با مهارت‌های یادگیری زبان انگلیسی و ریاضیات در کودکان مرتبط است یعنی آن‌هایی که صبحانه نمی‌خورند نتایج ضعیف‌تری دارند.

در این مقاله از کودکت چند مورد از مزایای خوردن صبحانه آمده است که دانستن آن‌ها برای والدینی مفید خواهد بود.

کمک به حفظ وزن سالم

صبحانه نخوردن کودک

اغلب از صبحانه به‌عنوان اصلی‌ترین وعده غذایی روز یاد می‌شود. صبحانه یا برکفست در انگلیسی به معنای شکستن روزه است زیرا آخرین وعده غذایی قبل از صبحانه به‌طورمعمول در ده ساعت قبل مصرف می‌شود. گزارش‌ها نشان داده‌اند که احتمال بروز چاقی و اضافه‌وزن در افرادی که به‌طور مداوم صبحانه می‌خورند، کمتر است.

بیشتر بخوانید: ۶ ایده خلاقانه درست کردن صبحانه سالم برای بچه ها

انرژی‌بخش و ارائه‌دهنده مواد مغذی لازم

صبحانه مناسب کودک

این که که کودکتان در ابتدای هر صبح برای تأمین انرژی کل روزش، وعده غذایی سالم و مغذی‌ای مصرف کند بسیار مهم است. صبحانه شانسی ایده‌آل برای خوردن غذاهایی است که از ویتامین  B، فولیک‌اسید، آهن و فیبر سرشار هستند. احتمال رسیدن به حد طبیعی و توصیه‌شده ویتامین‌ها و مواد معدنی در افرادی که صبحانه می‌خورند در مقایسه با کسانی که این وعده غذایی را حذف می‌کنند، بیشتر است.

هشیاری، تمرکز، عملکرد ذهنی، خلق‌وخو و حافظه را بهبود می‌بخشد

اهمیت صبحانه کودک زمانی نشان داده می‌شود که بدانیم نخوردن صبحانه ممکن است روی تمرکز فرزند شما تأثیر منفی بگذارد و موجب ایجاد خواب‌آلودگی و گیجی شود. ذهن گرسنه دریافت انرژی است و برای کار کردن به بهترین شکل ممکن در طول روز به انرژی غذاهای مغذی نظیر نان، غلات صبحانه، میوه و شیر احتیاج دارد.

برای اطمینان از این‌که فرزندتان از مزایای صبحانه خوردن بهره‌مند می‌شود، وعده صبحانه سالمی که سرشار از فیبر و مقداری پروتئین بوده و میزان شاخص گلیسمی (Glycemic) پایینی دارد را برایش تدارک ببینید.

آیا برای صبحانه وقت ندارید؟ می‌توانید با این راهنمایی‌ها حتی در مدت‌زمان محدود نیز صبحانه بخورید

مقادیری از غلات سالم، آجیل، میوه، لوبیای پخته‌شده و ماست را در خانه نگه‌دارید تا خانواده به‌عنوان صبحانه از آن‌ها استفاده کنند زیرا دسترسی به این مواد غذایی سرشار از مواد مغذی سریع و آسان است. برخی از صبحانه‌ها را می‌توان در شب قبل آماده کرد.

برای مثال می‌توان  غلات صبحانه را به همراه ماست و برخی از میوه‌ها از شب قبل در ظرفی مخلوط کرده و در یخچال گذاشت و صبح روز بعد مصرف کرد. همچنین می‌توانید میز صبحانه را با چیدن کاسه‌ها و کارد و چنگال موردنیاز را قبل از خواب برای صبح روز بعد آماده کنید و به‌این‌ترتیب در وقت صرفه‌جویی کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه صبحانه کودکان را لذت بخش کنیم؟

ایده‌های هوشمندانه برای صبحانه

ایده‌های هوشمندانه برای صبحانه

  • کاسه‌ای از غلات و شیر به همراه مقداری ماست و میوه‌های تازه تکه‌تکه شده که با مقداری آجیل ترکیب‌شده‌اند.
  • اسموتی خوشمزه‌ای که از شیر، میوه تازه و ماست تهیه شده است.
  • یک تکه نان تست شده به همراه مقداری پنیر، لوبیای پخته‌شده و آووکادو
  • نان غلات تست نشده و جوی آسیاب نشده
  • تخم‌مرغ‌های پخته‌شده به همراه نان تست غلات و گوجه‌فرنگی، قارچ یا اسفناج

 

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید