یکی از دغدغه‌های والدین برای پرورش استعداد کودک آموزش زبان دوم به آن‌ها است. تا سال‌های ۱۹۹۰ بسیاری از والدین در آمریکا تصور می‌کردند که آموزش زبان دوم به کودکان اشتباه است و ترس از سردرگمی کودک بین دو زبان داشتند. در سال ۱۹۹۹ تحقیقاتی در زمینه آموزش زبان دوم به کودکان صورت گرفت و بر طبق این آزمایشات نتیجه گرفتند که شروع آموزش زبان دوم به کودکان پیش از تکامل زبان اول باعث می‌شود برای کودک دوگانگی در فهم زبان‌ها به وجود بیاید و مهارت زبانی کودک به طور کامل توسعه نیابد. آن‌ها معتقد بودند که تا سن ۱۱ یا ۱۳ سالگی نباید آموز زبان دوم به کودکان را شروع کرد.

اخیرا تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است نشان داد که این ترس از شروع آموزش زبان دوم به کودکان کاملا بی پایه و اساس بوده و شروع آموزش زبان دوم به کودک تا پیش از ۱۰ سالگی باعث بوجود آمدن سردرگمی و دو زبانه شدن کودک نمی‌شود. در واقع نتیجه جدیدترین تحقیقات در تضاد کامل با تحقیقات و باور عمومی در سال‌های ۱۹۹۹ بود و بر طبق آن بهتر است هرچه سریع‌تر آموزش زبان دوم به کودکان را شروع کرد.

دو زبانه بودن در مقابل تسلط بر زبان دوم

دو زبانه بودن در مقابل تسلط بر زبان دوم

بیشتر بخوانید: ۵ راه برای درک و تقویت توانایی‌ های کودک

دو زبانه بودن و تسلط کامل به زبان دوم معنی یکسانی ندارند. کسی می‌تواند ادعا کند که به صورت سلیس و روان به زبان دوم تسلط دارد که وقت بسیار زیادی برای یادگیری زبان دوم اختصاص داده باشد. تسلط به زبان دوم و سلیس صحبت کردن دقیقا مانند زمانی است که شما برای یادگیری یک علم و دانش وقت اختصاص می‌دهید و آن را حفظ می‌کنید و شبیه حفظ کردن جدول ضرب است. اگر شما مدتی این زبان را تمیرن نکنید ممکن است آن را فراموش کنید.

اما زمانی که فردی دو زبانه است و زبان دوم برای او مانند زبان مادری است هرگز کلمات را فراموش نخواد کرد و نیازی به یادگیری و به روز رسانی اطلاعات در زمینه زبان دوم ندارد اما وقتی کسی ادعا می‌کند که به صورت سلیس و روان می‌توانید به زبان دیگری صحبت کند باید هر از گاهی اطلاعات خود را در زمینه زبان دوم به روز رسانی کند و اغلب این افراد در درک اصطلاحات و کنایه‌های زبان دوم عاجز هستند در حالی که دو زبانه‌ها نیازی به فکر کردن درباره کلمات جدید و تفسیر کنایه‌هاو ضرب المثل‌های زبان دوم ندارند. پس افرادی که در واقع زبان دوم را برای آموزش و یادگیری انتخاب می‌کنند به راحتی ممکن است در درک اصطلاحات محلی و روزمره زبان دومشان عاجز بمانند و دچاز مشکل شوند.

روشن است که یادگیری زبان جدید بسیار سخت‌تر از یاد گرفتن جدول ضرب است و شما باید هزاران هزار کلمه جدید را یاد بگیرید. کار یادگیری زبان، زمانی سخت‌تر خواهد شد که شما مجبور هستید گرامر و قواعد زبان دیگر را هم یاد بگیرید به همین دلیل است که توصیه می‌شود آموزش زبان دوم به کودکان را هرچه سریعتر شروع کنید تا در سنین بزرگسالی تبدیل به فردی دو زبانه شود.

آموزش زبان دوم به کودکان و کارکرد مغز کودک شما

زبان و کارکرد مغز کودک شما

بیشتر بخوانید: کودکان از چه سنی می توانند کار با ابزار و تجهیزات را شروع کنند؟

واضح است که اگر قصد آموزش زبان دوم به کودک خود را دارید بهتر است او را طوری آموزش دهید که دو زبانه باشد. زمانی که شما شروع به صحبت به زبان دیگر با کودک خود می‌کنید ذهن او به تدریج یاد می‌گیرد که هر دو زبان را در عین حال پردازش کند و به این ترتیب روش آموزش زبان به او بسیار راحت‌تر خواهد بود.
باهم نگاهی به توسعه و تغییراتی که در ذهن و عملکرد پردازش کودک در سنین مختلف می‌اندازیم. فایده دانستن این اطلاعات زمانی است که شما خواهید فهمید چه موقع بهترین زمان برای شروع آموزش زبان دوم به کودکان است.

ماه اول تولد

مغز نوزادان در ماه‌های اول تولد ارتباطات جدید و هر چیز تازه‌ای را با سرعت سه میلیار بر ثانیه پردازش می‌کند. هرچیزی که نوزاد می‌شنود، می‌چشد، می‌بیند و لمس می‌کند توسط مغز او ضبط شده و در حافظه بلند مدتش نگهداری می‌شود.

یک تا شش ماه

در این دوره با هر زبانی در جهان که با نوزاد صحبت کنید آن را درک می‌کند و ذهنش در حال یادگیری و پردازش زبانی است که با او صحبت می‌کنید. هرچند که نوزاد در این سن تنها با در آوردن صداهایی از خودش شروع به ارتباط با دنیای بیرون می‌کند اما همین صداها و آواهای نامفهوم نشان دهنده توسعه زبانی اوست.

شش تا هشت ماهگی

در این سن مغز نوزاد با سرعت هزار تریلیون بر ثانیه در حال پردازش اطلاعات جدید و یادگیری زبان‌ها است. این بالاترین سرعت پردازش مغز کودکان است و بعد از این سن سرعت پردازش اطلاعات و یادگیری در مغز کاهش می‌یابد.

ده سالگی

در این سن اکثر توانایی یادگیری کودک برای یادگرفتن زبان دوم کاهش یافته است. در این سن سرعت پردازش اطلاعات و یادگیری مغز در حدود ۵ تریلیون بر ثانیه است و سرعت یادگیری به حد نسبتا پایداری رسیده است.

دوازده سالگی

پیش از این سن مغز کودک حالت اسفنجی داشته است و بستر مناسبی برای شکل گیری و یادگیری چیزهای اساسی و ضروری بوده است. اگر قصد آموزش زبان دوم به کودکان یا هر مهارت دیگری را داشته باشید بهتر است پیش از سن دوازده سالگی باشد. بعد از این سن مغز کودک به حالت پایداری رسیده است و هر آنچه نیاز بوده به صورت اساسی یاد بگیرد در حافظه بلند مدت او تثبیت شده است. در واقع معماری ذهن کودک تا پیش از دوازده سالگی شکل می‌گیرد.

بر همین اساس بود که طبق تحقیقات سال ۱۹۹۹ نتیجه گرفته شد بهترین سن برای شروع آموزش زبان دوم به کودکان بین ۱۱ تا ۱۳ سالگی است. در این سن کودکان بهتر درس را می‌فهمند و علاقه بیشتری نسبت به یادگیری نشان می‌دهند. با این حال کودکانی که پیش از این سن شروع به یادگیری زبان دوم می‌کنند و از سنین نوزادی با آن‌ها کار می‌شود و این آموزش تا سنین ۱۲ سالگی ادامه پیدا می‌کند به روشی بسیار متفاوت نسبت به بچه‌هایی که در سنین ۱۱ تا ۱۳ سالگی شروع به یادگیری زبان دوم می‌کنند، این زبان را آموزش می‌بینند.

برخی از تحقیقات حتی نشان می‌دهد که می‌توانید از سنین شش یا هفت سالگی آموزش زبان دوم به کودکان را شروع کنید. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت بهترین زمان برای شروع آموزش زبان دوم به کودکان از زمان تولد آن‌ها است تا به عنوان افرادی دو زبانه رشد کنند تا افرادی که صرفا زبان دوم را آموزش دیده‌اند. این یادگیری باید به گونه‌ای باشد که کودکان زبان دوم را همانند زبان اول و مادری خود بدانند و مانند افراد محلی بر آن تسلط داشته باشند. پس بهتر است آموزش زبان دوم به کودکان را هرچه سریعتر شروع کنید.

دیر شروع کردن بهتر از هرگز شروع نکردن است!

دیر شروع کردن بهتر از هرگز شروع نکردن است!

بیشتر بخوانید: ۱۱ راهکار برای تقویت مهارت خواندن کودک

به یاد داشته باشید هیچوقت دیر نیست و شما می‌توانید آموزش زبان دوم به کودکان را در هر سنی شروع کنید و ذهن خود را به یادگیری موارد جدید عادت دهید. با روش‌هایی مانند تکرار و تمرین می‌توانید زبان دوم را به صورت حرفه‌ای به کودک خود آموزش دهید. وسایل آموزشی زیادی وجود دارد که یادگیری زبان دوم را بسیار مفرح و راحت می‌کند و با تمرین سخت و تلاش زیاد می‌توانید در زبان دوم بسیار حرفه‌ای شوید.

ما در کودکت قصد داریم در سلسله مقالاتی به آموزش زبان دوم یا زبان انگلیسی به کودک بپردازیم. پس ما با همراه باشید و دانش و تجربه خود را از طریق قسمت نظرات وبسایت یا شبکه‌های اجتماعی کودکت با ما در میان بگذارید.