آب یکی از ضروری‌ترین مواد مغذی مورد نیاز بدن است. انسان ممکن است بتواند مدت ۶ هفته بدون خوردن غذا دوام بیاورد اما بدون آب بیشتر از ۱ هفته یا در همین حدود زنده نخواهد ماند به این دلیل که آب زیربنای تمام اعمال و فعالیت‌های صورت گرفته در بدن است. آب جزو بیشترین عناصر موجود در بدن انسان است و به طور متوسط ۶۰ درصد از وزن بدن را آب تشکیل می‌دهد. بزرگسال‌ها می‌توانند مدت بیشتری را بدون آب تحمل کنند اما قبل از تشنگی باید آب خورد. به نظر شما آب مورد نیاز بدن کودک چند لیوان در روز است؟

آب به تنظیم و ثابت ماندن دمای بدن در دمای حدودا ۳۷ درجه سانتی‌گراد کمک می‌کند و همینطور مواد مغذی و اکسیژن را به تمام سلول‌های بدن حمل کرده و به دفع مواد زاید و سموم بدن کمک می‌کند. آب به حفظ سطح خون بدن کمک کرده و در نرم نگه‌داشتن مفاصل و بافت‌های بدنی مانند بافت‌های تشکیل‌دهنده دهان، چشم و بینی نقش مهمی دارد.

بیشتر بخوانید: آب دادن به نوزاد از چند ماهگی باید شروع شود؟

بدن کودکان چه مقدار آب نیاز دارد؟

مقدار آب مورد نیاز بدن کودک برحسب عواملی چون سن، وزن و جنسیت متفاوت است. دمای هوا، رطوبت، سطح فعالیت بدنی و وضع کلی سلامت فرد نیز روی نیاز روزانه او به نوشیدن آب اثرگذار است. جدول ذیل می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید کودک یا فرزند نوجوانتان روزانه چند لیوان آب باید بنوشد تا نیاز بدنش به مایعات مرتفع شود. این توصیه‌ها در سطح عمومی برای کودکان سالمی ارائه شده است که در شرایط آب وهوایی معتدل زندگی می‌کنند؛ بنابراین نمی‌شود گفت که این مقادیر توصیه شده برای کودک یا فرزند نوجوان شما نیز دقیق و مناسب باشند.

بدن کودکان چه مقدار آب نیاز دارد

مقدار آب مورد نیاز بدن کودک یا فرزند نوجوان شما ممکن است در وهله نخست زیاد به نظر برسد اما به خاطر داشته باشید که توصیه‌های مطرح شده در جدول ذیل کل مقادیر آب را نشان می‌دهند که شامل تامین آب بدن از منابع مختلف نظیر نوشیدن آب و مصرف سایر نوشیدنی‌ها و حتی خوردن غذاهای آبکی می‌شود.

میوه‌ها و سبزیجات مقادیر آب بیشتری در خود نسبت به سایر غذاهای جامد دارند. این بالا بودن مقدار آب در میوه‌ها و سبزیجات سبب می‌شود سطح کالری این مواد غذایی پایین باشد و در عین حال سطح مواد مغذیشان بالا بماند که این خود یک دلیل مهم دیگری است که کودکان را ملزم می‌کند تا از این گروه‌های غذایی بیشتر مصرف کنند.‌

پس چطور می‌توانید توصیه‌های ارائه شده برای مقادیر کلی آب را روزانه در مورد کودکتان به کار بگیرید؟ با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید که اگر کودک یا فرزند نوجوانتان روزانه حداقل ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشد و نیز مقادیر مناسبی از میوه‌ها و سبزیجات را مصرف کند، آب مورد نیاز بدنش تامین خواهد شد. همچنین مراقب مقدار مصرف آب کودک یا فرزند نوجوان خود در هنگام انجام فعالیت‌های جسمی توسط آن‌ها  باشید. باید توجه داشته باشید که کودکان و نوجوانان قبل از انجام هرگونه فعالیت جسمی و بعد از آن نیاز به نوشیدن آب فراوان دارند به‌ویژه اگر هوا هم گرم باشد. منظور این است که آن‌ها در حین ورزش کردن هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یکبار به میزان نصف لیوان تا ۲ لیوان آب بنوشند.

بیشتر بخوانید: ضرورت و اهمیت نوشیدن آب در دوران بارداری

توصیه‌های ارائه شده برای مقادیر کلی نوشیدنی و آب مصرفی روزانه توسط کودکان و نوجوانان

مقادیر کلی آب (لیوان/روزانه)جنسیتدامنه سنی
۷دختر و پسر۴ تا ۸ سال
۹دختر۹ تا ۱۳ سال
۱۰پسر
۱۰دختر۱۴ تا ۱۸ سال
۱۴پسر

 

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید