اولین روز مهد کودک یا مدرسه در عین حال که می‌تواند برای کودکان هیجان‌انگیز باشد به همان نسبت با اضطراب و استرس برای آنها و والدین همراه است. به همین دلیل از بین بردن وحشت روز اول مدرسه در اولویت برنامه‌های هر پدر و مادری قرار دارد. یک برنامه‌ریزی درست و اصولی به دنبال آشکار شدن اولین نشانه‌های اضطراب و با هدف از بین بردن هر گونه عامل استرس‌زا، می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند. در ادامه راهکار‌هایی را برای کاهش اضطراب کودک در روز اول مدرسه پیشنهاد می‌کنیم.

۱ـ آشنایی قبلی با محیط مدرسه

اولین روز مدرسه

بیشتر بخوانید: اضطراب روز اول مهد کودک را با این روش ها کاهش دهید

از قبل مدرسه و مهد کودکی که قرار است کودک به آنجا برود، ملاقات کنید. بسیاری از مهد کودک‌ها و مدارس قبل از شروع کلاس‌ها از والدین و دانش‌آموزان برای دیدن محیط مدرسه دعوت می‌کنند. بنابراین والدین و کودک می‌توانند از نزدیک با مکان، امکانات، تسهیلات و فضای مدرسه آشنا شوند. این دیدار، اطمینان بصری در کودک شما ایجاد می‌کند و او می‌تواند به دقت کلاس درس و سایر مکان‌هایی که قرار است در آن پیشرفت آموزشی داشته باشد، بررسی کند.

۲ـ آشنایی قبلی با معلم

قبل از روز اول همراه با کودک با معلم آشنا شوید. به این ترتیب هم شما و هم کودکتان با او احساس راحتی خواهید داشت. هچنین باعث می‌شود، کودکتان در اولین روز مدرسه با معلم احساس غریبی نکند.

۳ـ مطالعه راهنمای عملکرد مدرسه

راهنمای اصول و مقررات را از قبل تهیه کنید. از مدرسه بخواهید که یک نسخه از این راهنما را در اختیار شما قرار دهند. اگر سوالی درباره هزینه‌ها، مقررات یا درخواست‌های مدرسه دارید، آن را با مسئولان در میان بگذارید. لازم است درباره قوانین و مقررات با فرزندتان هم صحبت کنید تا او هم در جریان انتظاراتی که در طول تحصیل از او خواهند داشت، قرار بگیرد.

۴ـ با هم به خرید لوازم مدرسه بروید

کاهش اضطراب روز اول مدرسه

بیشتر بخوانید: چگونه به اضطراب موقعیتی کودک خود کمک کنیم

برای خرید لوازم مدرسه با کودکتان همراه شوید. تهیه لوازم مدرسه یکی از بخش‌های هیجان‌انگیز برای ورود به مدرسه است. البته سعی کنید خرید لوازم طبق فهرستی مورد نظر مدرسه و در محدوده‌ای باشد که فرزندتان اجازه دارد لوازم مورد علاقه‌اش را خریداری کند. برخی از مدارس ممکن است اکثر لوازم را در اختیار شما قرار دهند. بنابراین شما می‌توانید وسایلی مانند کوله‌پشتی و مداد را فقط تهیه کنید.

۵ـ اطلاع از برنامه‌های کلاسی

دریافت برنامه‌های کلاسی به شما این امکان را خواهد داد تا پیش از شروع روز اول مدرسه با کودک خود درباره این برنامه‌ها صحبت کنید. سعی کنید این برنامه‌ها را با فعالیت‌های روزانه خودتان تطبیق دهید تا کودک متوجه ارتباط بین برنامه‌های زمانبندی شده کار‌هایی که باید انجام شود و فعالیت‌های عادی و روزمره‌ای که همه ما انجام می‌دهیم، شود.

۶ـ مشارکت کودک در آماده‌سازی لوازم مدرسه

همراه کودک برای روز اول مدرسه برنامه‌ریزی کنید. به کمک هم وسایل داخل کوله‌پشتی را کامل کنید. به کمک یکدیگر لباس‌ها را انتخاب و برای آن روز آماده کنید. می‌توانید به کمک فرزندتان نهار مدرسه را تهیه کنید. به این ترتیب نه تنها کودک در تهیه یک نهار سالم برای خود شرکت می‌کند و نهار خود را بسته‌بندی می‌کند، بلکه به تدریج این کار به یک عادت خوب برای او تبدیل خواهد شد.

۷ـ از تجربیات خود با کودک صحبت کنید

به کودک درباره روز اول مدرسه قوت قلب بدهید. با کودک درباره تجربیات خودتان از این روز، اشتیاق به یادگیری، پیدا کردن دوستان جدید و پیشرفت‌های فردی و علمی خودتان صحبت کنید. به کودک بگویید که می‌تواند تجربیات مثبت و تازه‌ای از رفتن به مدرسه کسب کند و از این طریق اعتماد به نفس او را تقویت کنید.

۸ـ کودک را به خود وابسته نکنید

آماده کردن کودک برای روز اول مدرسه

بیشتر بخوانید: چگونه از انتقال اضطراب به کودک جلوگیری کنیم؟

برای رفتن به مدرسه از کودک حمایت کنید و پشتیبان او باشید، اما بیش از اندازه او را به خود وابسته نکنید. برای روز اول مدرسه کودک را در آغوش بگیرید. اما سعی کنید در این کار افراط نکنید. اگر از قبل، در گفت و گو با کودک بر دلایل حضور او تاکید و برای قرار گرفتن در این موقعیت، آماده‌اش ساخته‌اید، روز اول مدرسه یک فرصت هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده برای کودک شما خواهد بود و او مایل است بیشتر در مدرسه حضور داشته باشد. حتما به او بگویید در پایان زمان مدرسه، منتظر او هستید.

شاید شما هم یکی از والدینی باشید که قرار است به زودی کودک خود را برای اولین روز مدرسه آماده کنید. به نظر شما راهکار‌های ارائه شده در این مقاله تا چه حد می‌تواند به کاهش اضطراب کودک کمک کند؟ لطفا انتقادات و پیشنهادات خودتان را از طریق بخش نظرات این مقاله یا سایر شبکه‌های اجتماعی کودکت با سایر والدین به اشتراک بگذارید.