والدین ناشنوا با چالش‌های زیادی در تربیت کودک خود مواجه هستند. آنها نمی‌توانند به خوبی با کودک ارتباط برقرار کنند و در صورتی که مشکلی از نظر ارتباط میان آنها وجود نداشته باشد، مشکلات دیگری مانند یافتن پرستاری مناسب برای آنها وجود دارد. والدین ناشنوا باید برای فرزندان خود از پرستارانی کمک بگیرند که به زبان آنها مسلط هستند و امکان ارتباط برقرار کردن با افراد ناشنوا را دارند. از این هم که بگذریم، گاهی‌اوقات، کودکانی که والدینی با این مشکل دارند از پدر و مادر خود سواستفاده می‌کنند.

کمک به والدین ناشنوا برای تربیت کودک

والدین ناشنوار - کمک

در برخی از کشورها مانند آمریکا بیناد‌ و سازمان‌هایی برای کمک به والدینی که مشکل شنوایی دارند، راه‌اندازی شده است. این مراکز که دولتی یا خصوصی هستند هم به والدین راهنمایی‌هایی ارائه می‌کنند و هم نیروهای کمکی برای رسیدگی و پرستاری به والدین معرفی می‌کنند. بعضی‌اوقات، والدین ناشنوا نمی‌توانند به خوبی متوجه مشکلات فرزندشان شوند. برای مثال، پرستاری که تجربه مراقبت از کودک یک خانواده ناشنوا را داشت، متوجه شده بود که این بچه بسیار فریاد می‌کشد. در حالی که والدین به واسطه مشکلی که داشتند هرگز متوجه جیغ کشیدن‌های کودک خود نشده بودند.

بیشتر بخوانید: در استخدام پرستار برای کودک خود به چه نکاتی باید دقت کنید؟

استفاده از منابع آموزشی مفید خواهد بود

والدین ناشنوا - آموزش

والدین ناشنوا باید تمام تلاش خود را برای کم‌ کردن اثرات این ضعف جسمانی خود در زندگی به کار بگیرند. برای مثال، جستجو در فضای مجازی و یافتن گروه‌هایی از والدین با مشکل مشابه خودشان می‌تواند راه مناسبی برای به اشتراک گذاشتن تجربه‌های خود و استفاده از راه‌کارها و تجربیات دیگران در این زمینه باشد. خواندن مقالات، کتاب‌ها و مراجعه به مشاوران هم تا حد زیادی می‌تواند موجب رفع مشکلاتی شود که این والدین با فرزندان خود دارند.

بیشتر بخوانید: تست شنوایی سنجی نوزادان چگونه انجام می شود؟

این روزها به مدد فناوری، امکانات زیادی وجود دارد. والدینی که به خوبی نمی‌شنوند یا ناشنوا هستند هم به کمک نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های مختلف می‌توانند فرزندان خود را بهتر و بیشتر کنترل و نظارت کنند.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید