آیا شما جزو پدر و مادر‌هایی هستید که می‌خواهید از هوش و زیرکی فرزندتان مطمئن شوید؟ شاید به دنبال روش‌های راهگشایی برای تقویت و افزایش هوش و بازدهی ذهنی کودک خود باشید. به کمک برخی از راهنمایی‌های عملی و ایده‌های سرگرم‌کننده می‌توانید به کودک کمک کنید تا هوشمند و خلاق باشد.

مغز کودک از طریق تمرین‌ها و تجربه‌های مختلف رشد پیدا می‌کند. بو‌ها، صدا‌ها، مزه‌ها و تصویر‌ها و اشیای مورد لمس به روند این توسعه کمک می‌کند. شما باید از نوجوانی کودک را در معرض تجربه‌های حسی مختلف قرار دهید تا بتواند اشیا را شناسایی و تفاوت آنها را تشخیص دهد. پرورش کودک باهوش از طریق رشد مهارت‌های شناختی و حرکتی، یکی از این روش‌ها است. در ادامه بیشتر با روش‌های پرورش کودک باهوش آشنا می‌شویم.

روش‌های پرورش کودک باهوش

پرورش کودک زرنگ

خداحافظی با تلویزیون

آکادمی کودکان آمریکا تاکید و توصیه می‌کند که والدین نباید به هیچ وجه به کودکان نوپا اجازه تماشا کردن تلویزیون دهند. نگاه کردن تلویزیون باعث تحریک مغز کودکان نخواهد شد. این امر مهارت‌های شناختی کودک را مختل می‌کند و زمان حیاتی و لازم برای پرورش کودک باهوش را از بین می‌برد. بنابراین تا حد امکان مانع از تماشا کردن تلویزیون کودکان شوید و آنها را تشویق به انجام برخی از فعالیت‌های بدنی کنید که نیاز به حرکت و تفکر دارند. یک بازی ساده مانند غلت دادن توپ و فوتبال، می‌تواند علاوه بر سرگرم کردن کودک، باعث تقویت مهارت‌های هماهنگی او خواهد شد.

بیشتر بخوانید: اثرات تلویزیون بر کودکان چه ابعاد منفی و چه ابعاد مثبتی در پی دارد؟

تعامل با کودک

دانشمندان می‌گویند که تعامل با کودک، باعث پرورش کودک باهوش و رشد مغز و کارکرد آن می‌شود. هدیه دادن به کودک، بازی کردن و  ابراز عشق باعث تحریک مغز او خواهد شد. برقراری روابط عاطفی و احساسی با کودک باعث رشد مهارت‌های او خواهد شد. این روش باعث تقویت اعتماد به نفس در کودک خواهد شد.

تغذیه با شیر مادر تا سن دو سالگی

پرورش کودک باهوش

مطالعات نشان می‌دهد نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، حداقل تا حدود ۵ درصد از آی‌کیوی (IQ) بیشتری برخوردار هستند. اطمینان حاصل کنید که کودک شما از زمان به دنیا آمدن تا سن شش ماهگی از شیر مادر تغذیه می‌کند.

موسیقی؛ عاملی برای تقویت حافظه، دقت و یادگیری کودک

تحقیقات نشان داده است که موسیقی می‌تواند میزان دقت و توجه کودک را افزایش دهد و حافظه آنها را تقویت کند. نواختن ساز موجب تقویت توانایی استدلال فضایی ـ زمانی در کودکان خواهد شد. در حالی که متخصصان ساز پیانو را برای شروع یادگیری موسیقی پیشنهاد می‌کنند، اما می‌توانید هر سازی را که مناسب می‌دانید، به آنها معرفی کنید.

بیشتر بخوانید: با فواید آموزش موسیقی به کودک آشنا شوید

دعوت کودک به دنیای کتاب

هیچ‌وقت برای معرفی کتاب به کودکتان دیر نیست. از زمانی که کودکتان هنوز چند ماه دارد تا زمانی که کمی بزرگتر شود برای او کتاب بخوانید. واژه‌ها را طوری ادا کنید که کودک آن را بشنود و با نوع تلفظ درست آنها آشنا شوند. از کتاب‌های تصویری استفاده کنید. خواندن کتاب برای کودک باعث افزایش دایره واژگان او خواهد شد و باعث می‌شود او با عناصر داخل خانه و جهان اطراف خود آشنا شود.

کودک را به چالش بکشید

تقویت مهارت کودک

همیشه فعالیت‌ها را متناسب با سن کودک تنظیم کنید. از وسایلی مانند توپ و مکعب و سایر اشیای سرگرم‌کننده و جالب برای تشویق کودک به بازی استفاده کنید. شما می‌توانید به کمک فعالیت‌های ساده رنگ‌ها، اعداد و اشکال را به آن‌ها بیاموزید. او را به باغ و طبیعت ببرید و نام گیاهان و جانوران را به او آموزش دهید.

توضیح مفاهیم و روش انجام فعالیت‌‌ها از طریق نمونه و مثال به کودکان یکی از روش‌های آموزش به آنها است. در حالی که فعالیت‌هایی مانند خواندن، نوشتن، بازی با آلات موسیقی، پیاده‌روی، رفتن به طبیعت و ورزش را انجام می‌دهید، اجازه دهید کودک در اطراف شما باشد و با مشاهده‌‌ی شما این فعالیت‌ها را بیاموزد و انجام دهد. کودک را تشویق کنید که در فعالیت‌های آموزشی سرگرم‌کننده همراه شما مشارکت کند.

اگر شما هم روش‌های مفیدی برای پرورش کودک باهوش به ذهنتان می‌رسد، لطفا از طریق بخش نظرات این مقاله یا سایر شبکه‌های اجتماعی کودکت با ما در میان بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید