داشتن یک کودک کوچک و کم‌سن شیرینی‌های خاص خود را دارد و لحظات لذت‌بخشی را به همراه خواهد داشت، اما همه این لحظات شیرین نیستند و گاهی اوقات، اوضاع سخت خواهد بود. بعضی از بخش‌ها سخت و استرس‌زا است و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها باید این بخش‌ها را هم به خاطر داشته باشند و به شما کمک کنند.

با این حال، تحقیقات زیادی در زمینه تربیت کودک نشان می‌دهد که فقط مادر و پدر برای تربیت فرزند کافی نیستند. والدین شما به عنوان پدربزرگ و مادربزرگ باید به کمک شما بیایند و با درک سختی‌ها مطمئنا کمک خوبی به شما خواهند بود.

تربیت کودکان نیازمند انرژی است

پدربزرگ ها و مادربزرگ ها

بسیاری از پدر و مادرها هیچ‌گاه روزگاری که بی‌خوبی فراوانی را تحمل کردند فراموش نخواهند کرد. ممکن است پدربزرگ ها و مادربزرگ ها آن شب‌ها را به خوبی به یاد نیاورند و آن خستگی طاقت‌فرسا را به فراموشی سپرده باشند.

بیشتر بخوانید: روش های کاربردی برای جلوگیری از لوس کردن کودکان

شاید اینجور سختی‌ها زود فراموش شوند، اما تا مدت‌ها این سختی از بین نمی‌رود و تغییر شکل می‌دهد. شاید نیاز نباشد پوشک بچه را تغییر دهید، اما مدام باید به دنبال توالت مناسب برای کودک باشید. پس از آن هم باید مدت طولانی به آن‌ها آموزش بدهید.

حرف اصلی این است که نگهداری از بچه‌ها سخت است و همیشه سخت خواهد بود. از پدر و مادر شما نیازمند کمک است مشکلی ندارد اما به عنوان یک پدربزرگ و مادربزرگ باید درک کنند که شما هم سختی زیادی در تربیت فرزند خود دارید.

سفر با کودکان سخت است

پدربزرگ ها و مادربزرگ ها

یکی از چالش‌هایی که باید به پدربزرگ ها و مادربزرگ ها یادآوری کنید سفر با کودکان است. سفر با کودکان سخت است و عموما مشکلاتی اعم از گم‌ شدن یا جا گذاشتن یک کفش یا کاپشن در مواقع ضروری همیشه وجود دارد.

مقاله مرتبط: به جای عصبانیت از کودک خود مکث کنید

پس از این سر و کله زدن با دستشویی رفتن کودکان هم مسئله جداگانه است. هنگام سفر باید حجم وسایل همراه خود را چند برابر کنید چون کودکان لیستی از وسایل مخصوص خود را نیاز دارند.

البته اگر والدین شما با کودکان شما سفر کرده‌اند پس سختی سفر را می‌دانند. شاید با قانون نیم ساعت هم آشنا باشند. طبق این قانون اگر قرار است سر موقع به جایی برسید، نیم ساعت به خاطر هر کودک زودتر باید از خانه بیرون بزنید.

اما برخی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها با این قانون آشنا نیستند. با این حال باید انتظار کمی دیر رسیدن را داشته باشند. با والدین خود صحبت کنید و به آن‌ها بگویید که گاهی اوقات سر و کله زدن با فرزندان آسان نیست.

والدین اکثر اوقات احساس گناه دارند

پدربزرگ ها و مادربزرگ ها

هیچ‌کس نمی‌تواند همیشه تصمیم درست بگیرد و اشتباه مطمئنا رخ خواهد داد. هنگامی که والدین یک فرزند، تصمیم اشتباهی بگیرند مطمئنا در مورد این تصمیم حس بد و حس گناه خواهند داشت. گاهی اوقات واقعا از والدین تصمیمات بدی سر می‌زند.

مقاله مرتبط: تربیت فرزند خوشبین چه راه و رسمی دارد؟

گاهی اوقات هم تصمیمات خوب است اما به خاطر شرایط ممکن است تبدیل به تصمیم بدی شود. در هر صورت والدین احساس بدی خواهند داشت.

پدربزرگ ها و مادربزرگ ها با اینکه قصد منطقی بودند دارند گاهی از شما یا فرزند خود خواهند پرسید که: «چرا نگفتی نه؟». ممکن است جمله دیگری را استفاده کنند اما هدف اصلی رساندن این مفهوم است که شما باید تصمیم بهتری می‌گرفتید. چنین بازخوردی تنها درد را بیشتر می‌کند.

برای کمک بهتر است که از جملاتی مانند: «من هم چنین تصمیمی می‌گرفتم.» استفاده شود. اینگونه درد تقسیم خواهد شد و راه ارتباط به وجود می‌آید.

پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نباید والدین را قضاوت کنند

بیشتر بخوانید:  آیا ما حق تربیت کردن بچه های دیگران را داریم؟

زمانی که شما بزرگ می‌شدید، کسی کاری به والدین شما نداشت، اما امروزه نحوه تربیت فرزند توسط همه رصد می‌شود. همگی روی رابطه شما با فرزندتان نظارت دارند و ممکن است توسط غریبه‌ها هم قضاوت شوید. دوستان، همسایه‌ها، بچه‌ها و حتی معلم‌ها رفتار شما را قضاوت خواهند کرد.

بهترین کاری که یک پدر‌بزرگ و مادربزرگ می‌تواند انجام دهد این است که قضاوتی نداشته باشد و به این بار قضاوت چیزی اضافه نکند. برای بهتر شدن رابطه بهتر است که والدین شما روی نکات مثبت تربیت فرزند تمرکز کنند و کمبودهای شما را مشخص نکنند.

اگر رابطه میان این دو نسل رابطه خوب و هماهنگی باشد اتفاقات خوبی رخ خواهد داد.

تربیت فرزند هر لحظه رخ می‌دهد

پدربزرگ ها و مادربزرگ ها

زندگی مدرن به گونه‌ای است که والدین باید هر لحظه تصمیمات مختلفی را اتخاذ کنند. تصمیمات بزرگ مانند اینکه کدام مدرسه خوب است، همیشه وجود دارد. تصمیمات کوچک اما تعداد بیشتری دارند و تاثیر فراوانی خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: با ویژگی‌های یک پدر و مادر خوب آشنا شوید

به عنوان مثال آیا فرزند من به اندازه کافی بزرگ شده که از خیابان رد شود؟ این یک تصمیم کوچک با پیامدهای زیاد است. اگر والدین بخواهند برای هر تصمیم تحقیق کنند، واقعا هیچ اتفاقی پیش نخواهد رفت. همه مسائل مهم نیستند اما به هر حال دانایی کلی ضروری است.

پدربزرگ ها و مادربزرگ ها هم می‌توانند به فرزندان و نوه‌های خود کمک کنند و به جای شما تحقیق کنند. گرچه باید در نظر داشته باشند که ذهنیت‌های پیشین خود را کنار بگذارند و وارد مسئله نکنند.

هزینه‌های زندگی استرس‌زا است

ما همیشه به زوج‌های جوان می‌گوییم که برای آینده پول ذخیره کنند. اما مسئله اینجاست که بسیاری از پس هزینه معمولی خود هم برنمی‌آیند. میلیون‌ها چیز می‌تواند روی هزینه ماهانه شما تاثیر داشته باشد. از رشد بچه گرفته تا افزایش هزینه دانشگاه همگی تاثیرگذار هستند.

نباید هزینه‌هایی که بر سر اتفاقات رخ می‌دهد را کنار گذاشت. رویدادهای ناگهانی پزشکی یا رویدادهای طبیعی همگی دخیل هستند.

بسیاری از والدین شما با بالا رفتن سن به یک آرامش اقتصادی رسیده‌اند. مطمئنا کمی سختی‌های بی‌پولی را فراموش کرده‌اند. برخی از پدربزرگ ها و مادربزرگ ها سعی می‌کنند که مسئولیت را به فرزندان خود واگذار کنند و به آن‌ها کمک مالی نکنند که کمی برای فرزندان سخت خواهد بود.

برخی دیگر از پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، بافکرتر خواهند بود و دوست دارند در بعضی شرایط کمک کنند. در چنین شرایطی پرداخت هزینه دانشگاه یک فرزند بسیار کمک خواهد بود و شرایط را بسیار آسان خواهد کرد.

آینده نامشخص است

پدربزرگ ها و مادربزرگ ها

والدین همیشه آینده‌ای خوب برای کودکان خود می‌خواهند، متاسفانه آنقدر سرعت تغییر همه چیز زیاد است که نمی‌توانید با قطعیت تمام آینده فرزند خود را تضمین کنید. تصور کنید مسیر شغلی که امروز بسیار پردرآمد است، ممکن است ده سال دیگر کاملا از بین رفته باشد. پس والدین خیلی نگران خواهند بود.

پدربزرگ ها و مادربزرگ ها هم آینده خوبی را برای نوه‌های خود می‌خواهند. این یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های آن‌ها به شمار می‌رود. با این حال آن‌ها هم می‌دانند که زندگی ثابت نیست و همه چیز سریع در حال تغییر است.

زندگی در حال حرکت است، اما کسانی که آدم‌هایی خوب، سخت‌کوش و مشتاق یادگیری باشند موفق خواهند بود. پرورش آدم‌هایی از این دسته یکی از اهداف والدین و همچنین پدربزرگ ها و مادربزرگ ها است.

هدف ما در کودکت ارائه مقالاتی است که به والدین کمک کند تا بتوانند فرزندان سالم و توامند را پرورش دهند. شما هم می‌توانید با ارائه تجربه‌ها و پیشنهادات خود در قسمت نظرات و شبکه‌های اجتماعی با ما همراه شوید.