این روزها بیشتر خانواده‌ها فقط یک فرزند دارند. این یک فرزند هم در محاصره حمایتی والدین، مادربزرگ و پدربزرگ‌ها، خاله، عمو، دایی، عمه و… است. در چنین وضعیتی که هر چه بخواهد فراهم می‌شود و هر چه بگوید سریعا اجابت می‌گردد، موضوع بسیار مهمی نادیده خواهد ماند. این موضوع، تقویت و شکل‌گیری مهارت‌های مختلفی است که کودک باید بیاموزد. مثلا می‌دانید مهارت های کودک ۱۰ ساله چه مواردی است؟ در این مقاله از کودکت برایتان از انواع مهارت‌های لازم برای یک کودک ۱۰ ساله خواهیم گفت.

۱. شست و شوی لباس

مهارت های کودک ۱۰ ساله

بسیاری از دختران و پسران با رسیدن به سنین دانشجویی در شستن لباس‌هایشان ناتوان هستند. این ریشه در چه چیزی دارد؟ ریشه در آموزش‌هایی که در کودکی و نوجوانی به آنها داده نشده و مهارت‌هایی که در سنین کودکی کسب نکرده‌اند. باور کنید اصلا جای افتخار ندارد که تمام کارهای کودکتان را انجام می‌دهید و به اصطلاح خودمانی، اجازه نمی‌دهید در دلش آب تکان بخورد. چنین کودکی برای پذیرفتن مسئولیت‌های مختلف زندگی در آینده، آماده نخواهد بود.

یکی از مهارت های کودک ۱۰ ساله دانستن شیوه کار با ماشین لباسشویی و شستن رخت‌های چرک خود است. منظور این نیست که کودک را وادار به انجام کارهای سخت و طاقت‌فرسا کنید. اما باید به او یاد بدهید که چطور می‌تواند از ماشین لباس‌شویی برای تمیز کردن لباس‌هایش استفاده کند یا شیوه درست رخت شستن و آب‌کشی آن را به فرزندتان بیاموزید. مهم این است که مسئولیت‌پذیر باشد و مهارت‌های فکری و عملی مختلف در او بهتر شکل بگیرد و تقویت شود.

۲. گل و گل‌کاری

گل و گل‌کاری هم باید در فهرست مهارت های کودک ۱۰ ساله جای داشته باشد. مهم نیست که به کودکان خود یاد بدهید یک باغبان درجه یک شوند. شاید در آینده این مهارت هیچ‌گاه به دردشان نخورد. اما اینکه به فرزند خود بیاموزید، با مفاهیم و اقدامات ساده گل‌کاری آشنا شود به او کمک می‌کند تا ضمن یادگیری مهارت‌های عملی که به ظرافت و دقت نیاز دارند، صبر را هم بیاموزد و آن را در وجودش تقویت کند. دقت و تلاش برای کاشتن و نگهداری از یک گیاه تا رسیدن به گل و شکوفایی، مجموعه‌ای رنگین از مهارت‌های مهم و مثبت را در کودک ۱۰ ساله و حتی کوچک‌تر تقویت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: تشویق کودکان به انجام کارهای روزانه چقدر اهمیت دارد؟

۳. کاردستی

یکی از مهارت های کودک ۱۰ ساله برای تقویت توانمندی‌ها، انجام کارهای دستی است. کاردستی‌ها باعث می‌شوند تا چندین مهارت عملی و فکری هم‌زمان با یکدیگر در کودک رشد کند. مثلا اگر قرار است برای کسی کادو ببرید، اجازه بدهید تا کودکتان شروع به کادو کردن آن کند. این کار تا حد زیادی موجب می‌شود تا احساس توانمندی کند، بداند که شما او را قادر و توانمند می‌بینید و با استفاده از ابزارهای مختلف، مهارت‌های عملی‌اش را توسعه بدهد.

۴. نجاری کردن

در این روزها که همه بازی بچه‌ها محدود به اپلیکیشن‌های رنگارنگ روی تبلت و گوشی‌های همراه می‌شود، آموزش مهارت‌هایی مانند نجاری بسیار واجب و ضروری است. دوباره تاکید می‌شود که منظور از آموختن نجاری به کودک، این نیست که از یک نجار در حد پدر پینوکیو بسازید بلکه منظور آشنا کردن او با مهارت‌هایی عملی است که دقت و فکر هم می‌طلبند. کار کردن با میخ، چکش، طراحی یک وسیله برای سخت و همکاری با کودک برای ساخت یک پروژه باعث می‌شود که مهارتی عالی به ویترین مهارت های کودک ۱۰ ساله شما اضافه شود.

۵. نامه‌نویسی

مهارت های کودک ۱۰ ساله

به کودکتان یاد بدهید که نامه بنویسد. نامه نوشتن هم مهارت املا، انشا و ارتباطات او را وسیع‌تر می‌کند و هم باعث می‌شود که با مکانیزم ارسال نامه آشنا شود. وقتی نامه‌ای را برای کسی پُست می‌کنید، باید نشانی منزل و کد پستی و… را هم بدانید. پس با آموزش نامه‌نویسی و ارسال آن به کودکتان به او اطلاعات خوبی در این زمینه‌ها خواهید داد. نامه‌نویسی در دنیای امروز منسوخ شده است اما شما نگذارید که فرزندتان با این روش ایده‌آل ارتباطی بیگانه باشد.

بیشتر بخوانید: آشپزی کودک چه نقشی در توسعه مهارت های مختلف او دارد؟

۶. آشپزی کردن

آشپزی کردن هم باید یکی از مهارت های کودک ۱۰ ساله باشد. از کودک ۱۰ ساله انتظار پختن خورشت قورمه‌سبزی و کباب بریان نداشته باشید اما به او یاد بدهید که چطور با دقت با گاز کار کند. مواد غذایی ساده‌ای مانند تخم‌مرغ را برای خوردن آماده کند و… . آشپزی کردن هم روش خوبی برای ایجاد حس مسئولیت‌پذیری در کودکان است. ضمن اینکه در مواقع اضطراری می‌تواند کودک را از گرسنگی نجات بدهد.

۷. جهت‌یابی

مهارت های کودک ۱۰ ساله

جهت‌یابی هم از موارد بسیار مهمی است که باید به فهرست مهارت های کودک ۱۰ ساله خود اضافه کنید. کودک باید حداقل با نشانی منزلتان آشنا باشد و بداند که مسیرهای پررفت و آمدی که به مدرسه و… می‌رود چه نشانی‌هایی دارند. فرزندتان را طوری بزرگ نکنید که اگر روزی بر حسب اتفاق تنها ماند، در خیابان بماند و گریه کند.

بیشتر بخوانید: کودکان از چه سنی می توانند کار با ابزار و تجهیزات را شروع کنند؟

۸. خرید چیزهای ساده

سعی کنید خرید کردن را از همان سنین کودکی به فرزندتان آموزش بدهید. مثلا مسئولیت خرید چیزهای ساده را به او بدهید. از فرزندتان بخواهید به فروشگاه نزدیک منزل برود و مثلا برای خودش تنقلات بخرد. صحبت کردن با فروشنده، مطرح کردن درخواست، انتخاب جنس مناسب، حساب کردن پول خرید و… از جمله مهارت‌های مهم و ارزشمندی است که کودک در مسیر خرید به دست خواهد آورد. خرید کردن مهارتی است که در آن چندین درس و نکته مهم وجود دارد.

اگر هم کودک را به تنهایی به خرید نمی‌فرستید، بهتر است در خرید از او کمک بگیرید. مثلا تحت نظارت خودتان به او اجازه دهید تا پول خریدها را حساب کند. این تمرین‌ها از فرزندتان، کودکی قوی و مسلط خواهد ساخت.

در آخر

مهارت های کودک ۱۰ ساله

باز هم تاکید می‌شود که انجام دادن تمام کارهای مربوط به کودک، نه تنها لطف کردن به او نیست بلکه خیانتی بزرگ است که از فرزندتان در آینده، فردی بی‌دست و پا می‌سازد. پس مهارت های کودک ۱۰ ساله رو مرور کنید و ببینید که چطور و چگونه می‌توانید فرزندی تربیت کنید که هم خوب فکر می‌کند و هم می‌تواند از پس کارهای عملی به آسانی برآید. رسیدگی به فرزند به معنای انجام تمام کارها و مسئولیت‌های او نیست. کودکی را می‌توان کودک شاد و موفق دانست که توانایی حل مشکلات و مسائل را دارد و اگر تنها بماند از پس امورات خود برخواهد آمد.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید