بارداری به طور قطع یکی از خاص‌ترین و لذت‌بخش‌ترین تجربه‌ها برای تمام زنان محسوب می‌شود. لذت مادر شدن با هیچ حس دیگری قابل مقایسه نیست و می‌توان گفت یک گنجینه تمام نشدنی برای کل زندگی مادر است. اما چندین مزیت بارداری که با خود به همراه می‌آورد درست مثل شکر و تخم مرغی که در پخت کیک به کار می‌بریم لازم و مفید هستند. بعضی از این مزیت های بارداری را شاید پیش از این نمی‌دانستید پس با ۱۰ مزیت گردآوری شده در این مطلب آشنا خواهید شد.

مزیت های بارداری

شگفت‌زده خواهید شد اگر به شما بگوییم که مزیت بارداری چیز‌های بیشتر به غیر از تولد فرزند دلبندتان است. وقتی باردار می‌شوید تغییراتی در بدن شما رخ می‌دهد که در حقیقت نتیجه این تغییرات سلامتی و تندرستی بیشتر برای شما است. در حین اینکه نمی‌توان انکار کرد که خود بارداری یک فرایند چالش‌برانگیز است اما به زودی متوجه خواهید شد که مواجهه با این چالش‌ها واقعا ارزش آن را داشته است که تحملشان کنید. مزیت های مربوط به بارداری نه تنها غیره‌منتظره که بسیار مفید هم هستند.

بیشتر بخوانید: تاثیرات بارداری بر روابط عاطفی بین زوجین چگونه است؟

۱. داشتن قلبی سالم‌تر

یکی از عمده‌ترین عوامل بروز بیماری‌های قلبی در زنان فقدان هورمون استروژن (estrogen) است. بارداری سبب افزایش سطح استروژن در بدن شما می‌شود در نتیجه خطر بروز بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. از این گذشته شیردهی نیز سطح دیابت یا قند خون و فشار خون را در بدن شما تحت کنترل نگه می‌دارد و بدین وسیله سلامت قلب را تضمین می‌کند.

۲. دوره‌های قاعدگی بعد از بارداری به سهولت رخ می‌دهند

قاعدگی بعد از بارداری

بسیاری از زنان گزارش کرده‌اند که مشکلات قاعدگیشان بعد از زایمان به طرز قابل توجهی کاهش یافته است به‌ویژه اگر به طور طبیعی زایمان کرده باشند. یکی از بارزترین دلایل پشت این قضیه این است که کشیده شدن دیواره‌های رحمی در هنگام زایمان سبب می‌شود بعد از دوران بارداری دوره‌های قاعدگی با سهولت بیشتر و به‌موقع‌تر رخ بدهند. یکی دیگر از دلایل این قضیه می‌تواند از بین رفتن گیرنده‌های پروستاگلاندین (prostaglandin) در رحم مادر حین زایمان باشد، هورمونی که انقباضات مربوط به زایمان را در طول وضع حمل کنترل می‌کند.

۳. هموار کردن راه برای داشتن یک زندگی مشترک عالی

هورمون‌های عمده‌ای که در دوران بارداری ترشح می‌شوند از جمله تستسترون (testosterone)، پروژسترون (progesterone) و استروژن (estrogen) نقش چشم‌گیری در گرما بخشیدن به روابط زناشویی شما دارند. تستسترون و استروژن در حقیقت همان  هورمون‌های عمده جنسی هستند که در دوران بارداری توسط بدن نوزاد تولید می‌شوند. در طول سه‌ماهه دوم بارداری جریان خون در ناحیه لگنی نزدیک به رحم افزایش پیدا می‌کند و منجر به بهتر شدن کیفیت روابط زناشویی می‌شود.

۴. کمتر شدن خطر ابتلا به سرطان

کمتر شدن خطر ابتلا به سرطان

تغییرات رخ داده در دوران بارداری مزیت های زیادی روی سلامتی شما دارد به طوری که حتی سبب کمتر شدن خطر رشد برخی از سلول‌های سرطانی می‌شود. جهش‌های هورمونی ناشی از شیردهی و بارداری خطر ابتلا به سرطان تخمدان و آماس سرطانی رحم را کاهش می‌دهد و بدین ترتیب این یکی از بزرگ‌ترین مزایای باردار شدن است.

بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته مراقبتی بارداری در زمستان

۵. کاهش تاثیرات تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)

در حین اینکه این مساله برای تمام افراد ممکن است صادق نباشد اما برخی از زنان که از سندروم تخمدان پلی‌کیستیک (Poly-cystic Ovary) یا همان PCOS رنج می‌برند بعد از زایمان و با روند کاهش علائم این سندروم وضعیتشان بهتر می‌شود. بعد از پایان بارداری چرخه خونریزی قاعدگی در این افراد  منظم‌تر شده و مشکلات مربوط به قاعدگی در آن‌ها فروکش می‌کند. در حقیقت مشاهده شده است که باردار شدن برای مرتبه دوم یا سوم در این زنان راحت‌تر رخ داده است حتی اگر مرتبه اول به خاطر وجود تخمدان پلی‌کیستیک به دشواری توانسته‌اند باردار شوند.

۶. کمتر شدن خطر ابتلا به سرطان سینه

کاهش خطر ابتلا به سرطان بعد از بارداری

یکی از بارزترین مزیت های پس از بارداری شیرده شدن سینه‌های مادر است که امکان شیردهی به نوزاد را فراهم می‌کند. سلول‌های سینه در دوران بارداری دستخوش تغییراتی می‌شوند و در نتیجه شیرده شدن سینه‌ها این سلول‌ها مقاومت بیشتری در برابر تبدیل شدن به سلول‌های سرطانی پیدا می‌کنند. در حقیقت، به مادران توصیه می‌شود که هرچه طولانی‌تر فرایند شیردهی به فرزندشان را ادامه بدهند، این نه تنها به خاطر سلامت ماندن فرزند بلکه همینطور به خاطر حفظ سلامتی خود آن‌ها است.

۷. کمتر شدن خطر ابتلا به بیماری سیستم عصبی MS

بعد از زایمان مقداری از سلول‌های بدن نوزاد در بدن شما باقی می‌ماند که سبب قوی‌تر شدن سیستم ایمنی بدن شما شده و خطر ابتلا به برخی از بیماری‌ها را کاهش می‌دهد. بیماری تصلب عروق سیستم عصبی یا MS که تاثیر اصلی آن روی مغز، ستون فقرات، سلول‌های عصبی و غیره است یکی از همین بیماری‌ها است. داشتن فرزند از خطر ابتلا به اختلالات خودایمنی می‌کاهد و بدین وسیله بدن شما را سالم‌تر نگه می‌دارد.

۸. داشتن موهایی زیبا

داشتن موهایی زیبا بعد از بارداری

از دانستن این موضوع خوشحال خواهید شد که یکی از تاثیرات عمده بارداری داشتن موهایی زیبا و سالم است. هورمون‌های آزاد شده در دوران بارداری مانند پروژسترون، استروژن و تستسترون می‌توانند برای موهای شما شگفتی‌ساز شوند. موهای شما بعد از بارداری درخشان‌تر و محکم‌تر می‌شوند. شما حتی ممکن است کمتر دچار ریزش مو شوید و بافت و انسجام موهایتان نیز بیشتر شود.

بیشتر بخوانید: مسئولیت‌ های شوهر در دوران بارداری چه مواردی را شامل می شود؟

۹. کمک به داشتن یک سبک زندگی سالم

بارداری به شیوه خود می‌تواند یک نعمت و فرصت ویژه جهت تغییر در زندگی شما باشد. وقتی متوجه می‌شوید یک موجود کوچک زنده  درونتان در حال رشد و تکامل است به دنبال آن  سبک زندگیتان نیز به خودی خود دستخوش تغییرات وسیعی می‌شود و این تغییرات وسیع در جهت بهتر شدن زندگی شما حرکت می‌کنند.

همزمان با شروع یک سبک زندگی سالم به تدریج این شیوه تبدیل به یک عادت پایدار در شما می‌شود. بعد از به دنیا آوردن نوزاد نیز همچنان سبک زندگی شما سالم‌تر از زمان قبل از بارداریتان ادامه خواهد یافت. خوردن به موقع وعده‌های غذایی، خواب کافی و مناسب و سایر موارد به سلامت ماندن شما کمک می‌کنند.

۱۰. افزایش شگفت‌انگیز ظرفیت صبر و شکیبایی

افزایش شگفت‌انگیز ظرفیت صبر و شکیبایی

وجود فرزند شما را هزاران بار بیشتر از قبل صبور می‌کند حتی بیشتر ازآنچه که بتوانید تصورش را کنید. حتی این مساله تا جایی پیش می‌رود که ممکن است نیازهای خودتان را هم فراموش کرده و فرزند را در الویت تمام کارها قرار دهید. افزایش ظرفیت صبروشکیبایی می‌تواند به کنترل فشار خون شما کمک کند و منجر به کارکرد سالم‌تر قلبتان شود. کنار گذاشتن عادات بد به خاطر فرزند سبک زندگی شما را سالم‌تر از قبل کرده و بدین وسیله به بهبود فراتر از حد تصور سلامتتان کمک می‌کند.

در نتیجه می‌توان گفت که بارداری نعمتی در زندگی است. بارداری علاوه بر وارد کردن یک منبع جدید شادی و خوشبختی به زندگی شما می‌تواند منجر به تغییر دیدگاه کلی شما از زندگی شود. بیشتر از این، دامنه وسیعی از مزیت های مربوط به سلامتی در بارداری نهفته است که می‌تواند به طولانی‌تر شدن عمر شما کمک کند. باید بگوییم که بارداری واقعا یک فرایند جادویی است زیرا در این فرایند تنها شما نیستید که به فرزندتان زندگی می‌بخشید بلکه همچنین فرزند هم به شما زندگی جدیدی می‌بخشد.

بارداری برای شما چه مزیت‌هایی به همراه داشت، تجربه‌های شیرین و خاطرات خود از دوران باردرای را از طریق وبسایت کودکت با دیگران به اشتراک بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید