در هفته یازدهم رشد کودک هستیم و کوچولوی شما به زودی سه ماه از زندگی‌اش را پشت سر می‌گذارد. به شما تبریک می‌گویم که توانسته‌اید این چند ماه حیاتی را صبورانه، کنار کودک باشید. در این هفته او بیشتر از هر زمان دیگری شبیه شما یا پدرش شده است. در ادامه قرار است بیشتر با جزئیات و مراقبت‌های مربوط به هفته یازدهم رشد کودک آشنا شویم.

بیشتر بخوانید: رشد هفته به هفته کودک؛ مراحل هفته دهم رشد کودک

هفته یازدهم رشد کودک

نقاط عطف رشد کودک

کودکتان حدود سه ماه از زندگی شگفت‌انگیز و پرهیاهوی خود سپری کرده است و رشد قابل ملاحظه‌ای دارد. کودک از زمان تولد تا کنون بیش از نیم کیلو افزایش وزن داشته و حالا دیگر به راحتی در جایی غیر از تخت خودش هم خوابش می‌برد. دست و پا‌های کودک تپل شده و گونه‌های چاق و چله‌اش، شما را به وجد می‌آورد. کودک بازیگوش شما هر چیزی را می‌قاپد. هر چند هماهنگی دست و چشم او نیاز به گذشت زمان دارد. درک آنها در هفته یازدهم رشد نسبت به فضا و صدا بیشتر می‌شود. مهارت‌های شنیداری او به حدی گسترش پیدا کرده که صدای شما را از راه دور هم خواهد شنید و نسبت به آن واکنش مثبت نشان خواهد داد.

نقاط عطف هفته یازدهم رشد کودک

قدرت بدنی کودک در این هفته به اندازه‌ای افزایش پیدا کرده که می‌تواند در حالی که روی شکمش قرار دارد، سرش را بالا بیاورد. یک نشانه خوب از رشد کودک این است که او شروع به خزیدن می‌کند. اگر اسباب‌بازی‌هایی را روی گهواره یا تخت‌خواب او قرار دهید، برای گرفتن آنها با دست و پای‌اش، تقلا می‌کند. حتما اشیای خطرناک و غیر‌بهداشتی را از دسترس کودک دور کنید. زیرا کودک در این سن تمایل زیادی به برداشتن هر چیزی و گذاشتن آن در دهانش دارد. برای یک کودک یازده هفته‌ای کاملا عادی است که بخواهد هر چیزی را با جویدن کشف کند. این کار قدرت ماهیچه‌های فک را برای جویدن غذا‌های جامد افزایش می‌دهد.

تغذیه

در هفته یازدهم رشد شاید کودک شما بیشتر از هر وقت دیگری بهانه غذا خوردن را بگیرد. او مدام نیاز به مکیدن چیزی دارد و مدت کوتاهی بعد از سیر شدن باز از شما شیر می‌خواهد. البته جای نگرانی وجود ندارد، زیرا هر کودک به روش متفاوتی رفتار می‌کند. اگر افزایش وزن کودک طبق روال عادی پیش می‌رود، جای نگرانی وجود ندارد. برخی از والدین برای پر کردن شکم بچه از غذا‌های آبکی و نرم استفاده می‌کنند. ولی به هیچ وجه این کار را انجام ندهید، زیرا معده کودک هنوز به اندازه کافی قوی نشده است و قادر به هضم این نوع از غذا‌ها نیست. اگر شیر شما کافی نیست، می‌توانید از شیر خشک استفاده کنید.

خواب

به راحتی می‌توانید نشانه‌های خواب را در کودک خود ببینید. خیره شدن، قرمزی چشم‌ها و خستگی از نشانه‌های تمایل به خواب کودک است. اگر کودک بد‌خواب شود، بیدار می‌ماند و شروع به بهانه‌جویی و گریه کردن می‌کند. ممکن است در هفته یازدهم رشد کودک او، متوجه تفاوت شب و روز شود. ممکن است کودک نیم ساعت بعد از به خواب رفتن، بیدار شود. در این مواقع او را در آغوش بگیرید و تکانش دهید تا دوباره به خواب رود.

بیشتر بخوانید: رفتارهای غیر طبیعی در کودکان به چه معنا است؟

رفتار

تمام صدا‌ها و غان و غون کردن و لبخند‌ها در کودک تقویت شده و او با اطمینان واکنش نشان می‌دهد. او دیگر مفهوم بازی قایم‌باشک را می‌داند و با دیدن چهره شما در این بازی می‌خندد و شگفت‌زده خواهد شد. برای آنها آهنگ پخش کنید و حتی ترانه‌های کودکانه بخوانید، زیرا مغز آنها بعد‌ها تمام صدا‌هایی را شنیده‌اند در نتیجه فرآیند یادگیری به یاد می‌آورد.

گریه کردن

با افزایش سن، میزان و شدت گریه کودک شما هم افزایش پیدا می‌کند. خواسته‌های او واضح‌تر و دقیق‌تر از قبل خواهد شد و بهترین راه برای تامین نیاز‌هایش، گریستن است. در این سن شخصیت کودک شما بیشتر از قبل مشخص شده است و الگو‌های خاصی از رفتار‌های آرام یا سرکشانه را نشان می‌دهد.

مراقبت‌های ویژه

مراقبت از کودک یازده هفته ای

  • اطمینان حاصل کنید که کودک به اندازه کافی غذا می‌خورد و اشتهای کافی دارد، اگر سینه‌های شما به اندازه کافی شیر تولید نمی‌کند، از شیر‌خشک استفاده کنید.
  • در طول شب، چراغ‌ها را خاموش کنید و هر گونه محرک نور و صدا را برای خواب راحت کودک به حد‌اقل برسانید.
  • از صدا‌ها و رنگ‌ها در بازی با کودک استفاده کنید؛ زیرا باعث رشد ذهنی او خواهد شد.

واکسیناسیون

اگر واکسن‌های مهم در هفته‌های گذشته تزریق شده باشد، این هفته نیاز به تزریق وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: نگاهی اجمالی به چگونگی خواب نوزاد

بازی و فعالیت

درک کودک از شکل و رنگ در این هفته افزایش پیدا کرده است. بنابراین او می‌تواند تشخیص دهد که شما چه کسی هستید. می‌توانید به کمک بازی قایم باشک او را سرگرم کنید. چند برگ قرمز، سبز و زرد تهیه کنید و آنها به کالسکه کودک وصل کنید و در پارک قدم بزنید تا کودک آنها را مشاهده کنید. می‌توانید صورتتان را پشت برگ‌های بزرگتر قایم کنید تا با نشان دادن مجدد صورتتان، تجربه لذت‌بخشی به او هدیه کنید.

تماس با پزشک

هفته یازدهم رشد کودک

  • گاهی ممکن است به دلیل مصرف شیر زیاد توسط کودک یا خوردن غذا‌های نفخ‌دار توسط مادر، گاز معده نوزاد بیشتر شود. هر بار بعد از شیر خوردن کودک، به او کمک کنید تا گاز معده‌اش را خالی کند. در صورت بیش از حد بودن گاز معده، با پزشک مشورت کنید.
  • اگر کودک تقاضای شیر بیشتری از شما می‌کند و شیر شما کفایت نمی‌کند، با مشورت پزشک از شیر خشک استفاده کنید.
  • اکثر کودکان از نظر فیزیکی و ارتباطی بسیار فعال است. اگر کودک شما بیش از اندازه کم‌تحرک و ساکت است، حتما با پزشک مشورت کنید.

کودک در ماه‌های اولیه رشد خود بیش از هر زمان دیگری به شما احتیاج دارد. سعی کنید شکیبا باشید و از لحظات شیرین زندگی با کودک و مراقبت از او لذت ببرید. اگر تجربه یا پیشنهادی در این زمینه دارید، لطفا از طریق بخش نظرات این مقاله یا سایر شبکه‌های اجتماعی کودکت با ما در میان بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید