هفده هفته از تولد فرزندتان می‌گذرد و شاید باورتان نشود این زمان چه قدر زود سپری شده است. جای شگفتی دارد، وقتی کودک را با هفته‌های ابتدایی زندگی‌اش و آن زمان که هنوز قادر به انجام کاری نبود مقایسه می‌کنید. آن زمان حتی نمی‌توانست چشمانش را کاملا باز کند. اکنون صدا‌های متنوع را می‌شود و جست و جوی‌اش را برای کشف دنیای پیرامون شروع کرده است. در ادامه قرار است بیشتر با جزئیات هفته هفدهم رشد کودک و مراقبت از او آشنا می‌شویم.

مقاله مرتبط: رشد هفته به هفته کودک؛ مراحل هفته شانزدهم رشد کودک

هفته هفدهم رشد کودک

هفته هفدهم رشد کودک

نشانه‌های رشد کودک را در هفته هفدهم می‌توانید از فعالیت‌های بیش از اندازه او مشاهده کنید. در تمام مناظری که می‌بیند و صدا‌هایی که می‌شوند، مغز او در حال آماده‌سازی خودش به منظور درک پیچیدگی‌های زندگی است. او بسیار مشتاق است تا تجربه‌هایش را با دیگران به اشتراک گذارد و با آن‌ها ارتباط برقرار کند.

نقاط عطف هفته هفدهم رشد کودک

 • وزن کودک شما تقریبا دو برابر بیشتر از زمان تولدش شده است. می‌توانید این تغییر را از افزایش حجم معده‌اش متوجه شوید.
 • اگر قبلاروی شکمش می‌غلتید، الان این کار را بیشتر از پیش انجام می‌دهد. در غیر این صورت این هفته مرحله‌ای است که او بالاخره متوجه می‌شود که چطور باید این کار را انجام دهد. با توجه به اینکه قدرت گردن و قفسه‌سینه او بیشتر شده است.
 • از آنجایی که معده او بزرگتر شده، به ندرت انتظار می‌رود که میزان تغذیه او کمتر شود. تغذیه با شیر مادر هنوز بهترین گزینه برای تغذیه کودک است.
 • کنجکاوی کودک شما بیشتر از قبل شده است؛ هر صدایی از جانب شما، یا هر عطری که استفاده می‌کنید و لباس‌های رنگارنگی که می‌پوشید، توجه او را به شدت جلب می‌کند.
 • هم‌زمان با سایر جنبه‌های شناختی کودک، حافظه او هم رشد می‌کند و باعث می‌شود که همه چیز را به خاطر بسپارد و به خاطر بیاورد.
 • با توجه به نیاز کودک به برقراری ارتباط و بیان احساسات خود، او شروع به تعامل با دیگران می‌کند. حتی آنقدر به آنها خودش را نزدیک می‌کند تا به تفاوت‌های جزیی بین آنها دقت کند.
 • همزمان با مهارت‌های شنیداری، مهارت‌های دیداری کودک توسعه پیدا می‌کند. آنها به مرور شروع به تشخیص سایه‌های مختلف یک رنگ می‌کند.
 • همچنان به عمل قاپیدن وسایل ادامه می‌دهد و آنها را در دهانش می‌گذارد، مهارت هماهنگی او هنوز به اندازه کافی تقویت نشده است. اشیا و اسباب‌بازی‌ها را در حدی که بتواند با آنها بازی کند، به حرکت در می‌آورد.

تغذیه

اگر گیرنده‌های کودک به هر چیزی که می‌بیند و می‌شنود، حساس است نباید به همین زودی انتظار داشته باشید که در بهترین وضعیت ممکن به او شیر دهید. فرقی نمی‌کند که کودک شما وابسته به شیر مادر است یا شیر‌خشک، اگر هنگام غذا خوردن، پنجره‌ای پیش چشمان او، رو به منظره بیرون باز باشد، تمام توجه‌اش به آن جلب خواهد شد. یک اتاق ساکت و بی سر و صدا برای غذا دادن به کودک انتخاب کنید. همچنین اگر در محله‌ای زندگی می‌کنید که در طول روز بسیار پر سر و صداست، احتمالا تغدیه در نوبت‌های غروب و شب بیشتر طول بکشد. ممکن است این تغییرات برای کودک قابل درک نباشد و درست همین جا باید دست به دامن روش‌های سازگار کردن کودک با این شرایط شوید.

مقاله مرتبط: نوشیدنی های سالم برای کودک نوپا چه فوایدی دارند؟

خواب

چرخه خواب کودک هفده هفته‌ای هنوز تکمیل نشده است و هر محرکی از نور و صدا می‌تواند با برانگیختن او، خوابش را به هم بزند. در این هفته اکثر مادر‌ها می‌توانند به راحتی کودک را در هر ساعت از شبانه‌روز بخوابانند و مهارت کافی در این زمینه پیدا کرده‌اند. البته کودک در این هفته خواب طولانی را تجربه نمی‌کند و خوابیدن برای چند ساعت کوتاه هم برای او کافی است. دستگاه‌های الکترونیکی را از کودک دور کنید و موسیقی آرام‌بخش برای او پخش کنید یا برایش لالایی بخوانید. همچنین هنگام غروب و اوایل شب کودک را به گردش ببرید. این کار به خواب آرام او در طول شب کمک زیادی می‌کند.

مراقبت‌های هفته هفدهم رشد کودک

مراقبت از کودک هفده هفته ای
 • هر چه قدر هم کودکتان سر‌سخت باشد، مهم این است که تغذیه او به درستی انجام شود تا رشد کافی داشته باشد. طرح‌ها و زمینه‌هایی به منظور تکمیل فرآیند تغذیه او و افزایش ثابت وزن او در هفته هفدهم رشد کودک فراهم کنید.
 • بدون محافظت و مانع، کودک را روی تخت‌خواب یا میز قرار ندهید؛ زیرا ممکن است خودش را بغلتاند و بیفتد. همچنین تا حد امکان هر شی نوک‌تیز و خطرناک را از دسترس او دور نگاه دارید.
 • بسیاری از کودکان دوست دارند همیشه مشغول فعالیت و بازی باشند و صحبت کنند. اگر کودک شما علاقه به این کار دارد، اما در عین حال می‌خواهد ساعاتی را در تنهایی سپری کند، اجازه دهید راحت باشد.

واکسیناسیون

اگر در هفته‌های گذشته واکسن‌های ضروری تزریق شده باشد، در هفته هفدهم رشد کودک نیاز به تزریق واکسن وجود ندارد.

مقاله مرتبط: تمرینات ورزشی مخصوص نوزادان برای رشد و تقویت استخوان ها و عضلات آنها

بازی و فعالیت

کودک شما دیگر کم‌کم متوجه شده که اشخاص و اشیا چگونه به نظر می‌رسند. او از نزدیک و با دقت به جزئیات صورت شما نگاه می‌کند و از آنچه به نظرش می‌رسد، تصویری در حافظه‌اش ثبت می‌کند. صدای شما، لبخندتان، مسیری که نگاهتان دنبال می‌کند، همه این‌ها بخشی از هویت شما را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل صدا‌های عجیب و غریب و چهره‌های خنده‌دار توجه او را به خود جلب می‌کند. وسایل آشپزخانه، کلاه‌های مختلف و اسباب‌بازی‌های متنوع تهیه کنید. کلاه‌ها را یکی یکی روی سرتان بگذارید و آن‌ها را به کودک نشان دهید. خودتان را در قالب کاراکتر‌های مختلف قرار دهید و صدا‌های متفاوت تولید کنید.

مراجعه به پزشک

تغذیه کودک هفده هفته ای

به احتمال زیاد کودک شما به طور عادی نقاط عطف رشد را پشت سر می‌گذارد. موارد خاصی پیش می‌آید که او به راحتی قادر به نشستن و غلتیدن نیست. جای نگرانی نیست؛ زیرا زمان ایجاد این توانایی در همه کودکان یکسان نیست. از طرفی اکثر کودکان در این مرحله به صدا‌های تکراری واکنش نشان می‌دهند. با صدا کردن نام آنها برای ماه‌های متوالی یا ایجاد صدای خاصی هنگام غذا دادن به او یا حمام کردنش، واکنش معینی از خود نشان می‌دهند. آنها ممکن است شروع به خندیدن، غان و غون کردن کنند و صدا‌های مختلفی از خودشان تولید کنند. اگر کودک شما به هیچ نوع صدایی واکنش نشان نمی‌دهد، ممکن است مشکلی از نظر رشد ذهنی یا ادراک حسی داشته باشد. در این صورت حتما به پزشک مراجعه کنید.

شاید با خواندن این مقاله بیشتر متوجه فراز و نشیب‌های مراقبت در هفته هفدهم رشد کودک شده‌اید. اگر در این زمینه تجربه یا اطلاعاتی دارید، مشتاقیم که آن را از طریق بخش نظرات این مقاله یا سایر شبکه‌های اجتماعی کودکت با ما در میان بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید