تا پایان هفته سی و سوم رشد کودک کوچولوی شما رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. در این هفته با هجوم احساسات متنوع کودک رو به رو شویم. او ممکن است لحظه‌ای شروع به غان و غون کردن کند و لحظه دیگر شروع به گریه کند. حتی از نظر تغذیه، علایق کودک مدام تغییر می‌کند و یک روز از غذای جامد خوشش می‌آید و لحظه‌ای دیگر به چیزی به جز شیر علاقه نخواهد داشت. کودک شما در حال رشد است و این تغییر حالت‌ها عادی است. در ادامه قرار است بیشتر با جزئیات هفته سی و سوم رشد کودک آشنا شویم.

هفته سی و سوم رشد کودک

هفته سی و سوم رشد کودک

رشد کودک سی و سه هفته‌ای شما بسیار سریع اتفاق افتاده است. در عرض چند ماه کودک توانسته سیه‌خیز برود، چهار دست و پا راه رود و بایستد و راه رود. وزن نوزاد افزایش پیدا کرده است و عضلات او تقویت شده است. کودک شما احتمالا وسایل را با قدرت زیادی می‌گیرد و پرتاب می‌کند. گاهی این رشد سریع منجر به بدخلقی کودک خواهد شد. ممکن است برای مدتی دوست داشته باشد تنها باشد و گاهی هم احساس نیاز شدید به وجود شما پیدا می‌کند. در این هفته کودک به کمک تکیه‌گاه‌هایی مانند مبلمان می‌تواند راه برود. همیشه حواستان به کودک باشد، چون احتمال دارد از نقاط بلند سقوط کند. همچنین لبه‌ای تیز اطراف میز و تخت می‌تواند به او صدمه بزند.

از لحاظ ارتباطی کودک در این سن، دست و پا شکسته بعضی از کلمات را ادا می‌کند. او در این هفته می‌تواند بطری شیر را به راحتی نگاه دارد و با صدا‌هایی که می‌شنود، همراهی کند. تعویض پوشک در این زمان سخت‌تر از قبل خواهد بود؛ زیرا کودک شما مقاومت می‌کند و نسبت به قبل روند تعویض پوشک زمان بیشتری می‌برد. همیشه موقع تعویض پوشک، وسیله‌ای برای سرگرم کردن او داشته باشید.

بیشتر بخوانید: رشد هفته به هفته کودک ؛ مراحل هفته سی و دوم رشد کودک

نقاط عطف هفته سی و سوم رشد کودک

  • انگشتان کودک به حدی تقویت شده که می‌تواند اشیا و وسایل را به راحتی بردارد و حتی آنها را پرتاب کند.
  • چند ماه است که کودک در تلاش و تقلا برای صحبت کردن و برقراری ارتباط است؛ بالاخره اولین جرقه‌های صحبت با شما با گفتن «ماما» و «بابا» زده می‌شود.
  • کودک شما احتمالا چند دندان هم درآورده و وسایل مختلف را بر می‌دارد و در دهانش می‌گذارد.

تغذیه

تغذیه کودک سی و سه هفته ای

غذای کودک وارد دنیای خوراکی‌های جامد شده است. اگر چه ممکن است برخی‌ها هنوز غذای جامد را ترجیح دهند، اما می‌توانید مواد غذایی را به قطعات کوچکی خرد کنید و آن را به کودک دهید. اگر چه دندان‌های آسیاب کودک هنوز ظاهر نشده، اما لثه کودک قدرت و توانایی جویدن غذا‌ها را پیدا کرده است. اگر کودک تمایلی به خوردن غذا‌های جامد ندارد، اما چیزی را به او تحمیل نکنید و به یاد داشته باشید که اگر تا پایان نه ماهگی غذای جامد مصرف می‌کند، شیر مادر هنوز منبع مهم و عمده تغذیه محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: عادت به دهان بردن اشیا در کودکان برای چیست؟

خواب

در کودک سی و سه هفته‌ای معمولا رشد کودک منجر به اختلال در خواب می‌شود. در روز‌های اول این روند ممکن است کودک بیش از حد خسته باشد. چون در این دوره عادت کودک به چرت‌های روزانه مختل شده است. کودک ممکن است شما را بیدرنگ بیدار کند، بنابراین بهترین گزینه این است که هر دو بخوابید. سعی کنید قبل از اینکه سراغ او بروید، بگذارید چند دقیقه‌ای گریه کند، تدریجا کودک به آسانی می‌خوابد. مکانی آرام برای کودک فراهم کنید و شرایط را برای خواب بهتر او فراهم کنید. برای اینکه کودک کیفیت خواب خوبی در شب داشته باشد، سعی کنید مقدار خواب روزانه او را کم کنید.

مراقبت‌های هفته سی و سوم رشد کودک

مراقب از کودک سی و سه هفته ای

  • در هفته سی و سوم رشد کودک خوابیدن مشترک همراه کودک گزینه خوبی می‌تواند باشد، به ویژه به خواب آرام شما در طول شب بسیار کمک می‌کند.
  • اگر کودک در اواسط شب، بیدار شد و شروع به گریه کرد تنها در صورتی که گریه او بیش‌تر از چند دقیقه طول بکشد، به او رسیدگی کنید. در اکثر اوقات او بعد از چند دقیقه گریه، خوابش می‌برد.
  • اسباب‌بازی‌های دندانی به کودک دهید تا ناراحتی ناشی از رویش دندان کاهش پیدا کند. اجازه دهید در طول روز چندین بار غذا‌های گرم و سرد را گاز بزند.

واکسیناسیون

در جریان کنترل سلامتی کودک شش ماهه شما، چندین واکسن تجویز خواهد شد. بقیه واکسن‌ها بعد از یکسالگی در نظر گرفته شده است که باید با متخصصان مربوطه در این زمینه مشورت کنید. واکسن مننژیت و آنفولانزا واکسن‌های مهمی است که باید آن را جدی گرفت.

بازی و فعالیت

بازی در هفته سی و سوم رشد کودک

جنب و جوش او در این هفته بسیار زیاد است. در هفته سی و سوم رشد کودک او را تشویق کنید که دستش را تکان دهد و کف بزند. انجام این حرکات به تقویت مهارت‌های حرکتی او بسیار کمک می‌کند. در این دوره کودک توجه زیادی به صدا‌های اطرافش نشان می‌دهد. می‌توانید با وسایل آشپزخانه و اسباب‌بازی‌های مختلف صدا‌های متنوع ایجاد کنید تا او لذت ببرد و مهارت‌های شنیداری او افزایش پیدا کند. او را تشویق کنید تا به کمک بازی مهارت‌های فیزیکی‌اش بهبود پیدا کند.

بیشتر بخوانید: تمرینات ورزشی مخصوص نوزادان برای رشد و تقویت استخوان ها و عضلات

مشورت با پزشک

اگر اخیرا کودک را واکسن زده‌اید، ممکن است علایمی مانند تب داشته باشد. اگر کودک واکسن نزده و علایمی مانند جوش و تب دارد، هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.به عنوان مادر بیشتر از هر کس دیگری کودک خود را می‌شناسید، با این حال اگر مشکلی در کودک مشاهده می‌کنید، به پزشک مراجعه کنید.

در هفته سی و سوم رشد کودک شخصیت فرزند شما تقریبا شکل گرفته و او بسیار بازیگوش است. باید این هفته بیشتر مراقب کودک خود باشید. اگر پیشنهاد یا تجربه‌ای در این زمینه دارید، لطفا از طریق بخش نظرات این مقاله یا سایر شبکه‌های اجتماعی کودکت با ما در میان بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید