در هفته بیست و یکم رشد کودک می‌توانید تغییرات شگفت‌انگیزی را در کودک خود مشاهده کنید. احتمالا از تلاش کودک برای نشستن یا خزیدن لذت می‌برید. همچنین از واکنش‌های کودک نسبت به خودتان و ابراز علاقه او هیجان‌زده می‌شوید. اکثر کودکان در این هفته از گفته‌ها و رفتار‌های والدین تقلید می‌کنند و این، پیشرفت ذهنی و جسمی آنها را نشان می‌دهد. حتی طیف وسیعی از احساسات شامل هیجان، لذت، اضطراب، خستگی و کج‌خلقی در او قابل مشاهده است.

همچنین نشانه‌های ناآرامی به دلیل جدایی از مادر به تدریج ظاهر می‌شود. اگر کودک را به آغوش شخص دیگری بسپارید، ممکن است گریه کند. بچه‌ها در این سن تلاش می‌کنند تا صدا‌هایی که به گوششان می‌رسد، تقلید کنند. او احتمالا به حرکات لب شما موقع صحبت کردن توجه و آن را تقلید می‌کند.

بیشتر بخوانید: رشد هفته به هفته کودک؛ مراحل هفته بیستم رشد کودک

هفته بیست و یکم رشد کودک

زندگی با کودک بیست و یک هفته ای

در هفته بیست و یکم رشد کودک او پیشرفت‌های جسمی و ذهنی زیادی از خود نشان می‌دهد. وقتی نام او را صدا می‌زنید، سرش را به سمت شما برمی‌گرداند.

نقاط عطف هفته بیست و یکم رشد

سرعت و زمان رشد هر کودک با دیگری فرق دارد. به همین دلیل نقاط عطف رشد کودکان با هم فرق دارد.

 • جوانه‌های چشایی او رشد و توسعه زیادی پیدا کرده است و او مایل است به طور مداوم اشیا را داخل دهانش بگذارد.
 • برخی از کودکان به راحتی قادر به نشستن هستند، اما برخی دیگر نیاز به کمک یا تکیه‌گاه برای نشستن دارد.
 • قدرت بینایی کودک شما به مرور در حال رشد است. او قادر به تمرکز روی اشیای کوچک، حتی کتحرک است
 • ماهیچه‌های کودک شما قوی شده و او قادر است به پهلو بچرخد و یا با یک حرکت ناگهانی روی شکمش قرار می‌گیرد.
 • کودک شما صدا‌هایی را که می‌شنود تقلید می‌کند و آوا‌هایی مانند غان و غون کردن و غرغر کردن از خود در می‌آورد.
 • با تولید صدا‌های مختلف یا شکلک درآوردن به احتمال زیاد فرزندتان شروع به خندیدن می‌کند.

تغذیه

تغذیه هفته به هفته کودک

احتمالا از اینکه اشتهای کودکتان زیاد شده، خوشحال خواهید شد. شاید ترجیح دهید که در یک محیط آرام و بی سرو صدا به کودک شیر دهید؛ زیرا حواس کودک کمتر پرت می‌شود و بهتر شیر می‌خورد. الگو‌های تغذیه کودک ممکن است در طول این دوره تغییر کند. ممکن است بعد از تغذیه به راحتی بخوابد. همچنین تعداد دفعات تغذیه به این دلیل که کودک ترجیح می‌دهد در طول روز بخوابد، کم خواهد شد. بهتر است فکر دادن غذا‌های جامد را به کودک در این مرحله از سرتان دور کنید؛ زیرا شیر مادر تمام نیاز‌های غذایی ضروری کودک را تامین می‌کند. اگر قرار است غذای جامد به کودک دهید، حتما با پزشک مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: تاثیرات موبایل بر شیردهی را بشناسید و گوشی را کنار بگذارید

خواب

الگوی خواب کوچولوی شما در هفته بیست و یکم رشد کودک منظم خواهد شد. برخی نکات درباره الگو‌های خواب در هفته بیست و یکم رشد کودک به شرح زیر است:

 • احتمالا کودک تمام طول شب را نخوابد، اما متوجه می‌شوید میزان خواب او در طول شب بیشتر از هفته‌های گذشته شده است.
 • اکثر کودکان به دلیل گرسنگی یا تشنگی در طول شب بیدار می‌شود که قاعدتا باید با شیر خوردن مجدد احساس آرامش کنند و به خواب روند.
 • در این مرحله چرت‌های کودک تثبیت شده است. او احتمالا به جای چرت‌های کوچک متعدد، چرت‌های بلند با مدت زمان ۴۵ دقیقه را تجربه می‌کند.
 • ایده خوبی نیست که برای خوابیدن بهتر و طولانی‌تر کودک به او غذای زیادی قبل از خواب دهید. خوردن غذای زیاد ممکن است باعث ایجاد کولیک و ناراحتی‌های شکمی در کودک شود.
 • اگر کودک شما شب‌ها به راحتی می‌خوابد؛ اما در نیمه‌های شب بیدار می‌شود یا چرت‌های او بیشتر شده، احتمالا او به دلیل جهش رشدی تحت تاثیر تغییرات الگوی خواب است.

مراقبت‌های هفته بیست و یکم رشد کودک

مراقبت از کودک بیست و یک هفته ای
 • از آنجایی که در هفته بیست و یکم رشد کودک او قادر به تکان خوردن‌های ناگهانی و غلتیدن است، باید شرایط امنی را برای خوابیدن او روی تخت یا زمین فراهم کنید.
 • احتمالا به خاطر دندان درآوردن کودک اشیای مطمئن، پاکیزه، نرم یا اسباب‌بازی‌های دندانی در اختیار کودک قرار دهید.
 • بهتر است سایر اسباب‌بازی‌های کودک را ضد‌عفونی کنید؛ چون ممکن است آنها را داخل دهانش بگذارد.
 • هنگامی که کودک در حال بازی با اشیا و اسباب‌بازی‌های کوچک است؛ چشم از او برندارید چون ممکن است آنها را داخل دهانش بگذارد و خطر خفگی وجود دارد.
 • خانه را در برابر شیطنت‌های کودک ایمن‌سازی کنید. کابل‌های مربوط به اشیا و وسایل در دسترس را از او دور نگاه دارید، چون ممکن است آنها را بکشد و به خودش آسیب برساند
 • بعد از شیر دادن به کودک، یک حوله نرم و مرطوب در اختیار داشته باشید و باقی‌مانده شیر را از دور لب و دهان کودک پاک کنید.
 • برای جلوگیری از حساسیت ناشی از پوشک، مرتب پوشک او را عوض کنید و کودک را بشویید و اجازه دهید برای ساعاتی در طول روز بدون پوشک باشد .

واکسیناسیون

اگر فکر می‌کنید بعضی از واکسن‌های کودک که باید تا پایان چهار ماهگی تزریق شود، فراموش شده هر چه زودتر با پزشک در این زمینه مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: نشستن نوزاد ؛ در چند ماهگی باید منتظر نشستن نوزاد عزیزتان باشید؟

بازی و فعالیت

ممکن است کودک در حالی که دراز کشیده، سر خود را بالا ببرد یا در حالی که به پشت دراز کشیده، هر دوی پاهایش را به سمت هوا بلند کند. همه این فعالیت‌ها باعث تقویت ماهیچه‌های کودک خواهد شد. اکثر کودکان دوست دارند در این هفته همزمان با کشف دنیای پیرامون، خودشان را سرگرم کنند. برخی از اسباب‌بازی‌های جویدنی، اسباب‌بازی‌های موزیکال و رولی پولی می‌تواند آنها را برای مدت طولانی سرگرم نگاه دارد. می‌توانید با کودک بازی‌هایی مانند قایم‌باشک را انجام دهید که به رشد مهارت‌های عاطفی و شناختی او بسیار کمک می‌کند. امکان دارد وابستگی خاصی به یک اسباب‌بازی پیدا کند که موجب آرامش او می‌شود.

مشورت با پزشک

ایمنی کودک هنوز به اندازه کافی رشد نکرده است و امکان دارد در معرض سرما‌خوردگی یا آنفولانزا قرار بگیرد. اگر کودک شما دارای آب‌ریزش بینی، تب، گریه و بی‌قراری است، هر چه زودتر با پزشک تماس بگیرید. گاهی کودک ممکن است مبتلا به کولیک باشد. بهتر است همیشه روی غریزه مادری خود به ویژه در این مواقع حساب کنید.

امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی و قابل توجهی در زمینه جزئیات مربوط به رشد کودک در هفته بیست و یکم دریافت کرده باشید. اگر دانش، تجربه یا پیشنهادی در این زمینه دارید، خواهشمندیم از طریق شبکه‌های اجتماعی کودکت با ما در میان بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید