روش‌های طبیعی تعیین جنسیت کودک عموما موفقیت چندانی ندارند. این روش‌ها متعلق به سال‌ها پیش هستند و در زمان خلق، تحقیقات وسیع، گسترده و دقیق بر روی این متدها صورت نگرفته است. متد شیتلز و متد ویلان از این دسته روش‌ها هستند.

متد شیتلز

متد شیتلز

متد شیتلز (Shettles Method) یکی از شناخته‌شده‌ترین راه‌هایی تعیین جنسیت جنین به صورت طبیعی است. دکتر لاندروم شیتلز (Laundrum Shettles) از بنیانگذاران روش لقاح مصنوعی (In vitro fertilization) یا همان IVF بود. این متد بر اساس تحقیقات او از رفتار اسپرم در دهه ۱۹۵۰ شکل گرفته است.

تئوری‌های دکتر شیتلز در همان زمان در چندین مجله علمی منتشر شدند، اما بعدها با پیشرفت تکنولوژی آزمایشات بیشتری بر روی این متد صورت گرفت و مشکلاتی در متد شیتلز مشخص شد.

اگر بخواهیم دقیق‌تر صحبت کنیم باید گفت که متد شیتلز هیچ اعتبار علمی و کارایی عملی ندارد.

به عنوان مثال، یکی از پایه‌های اصلی متد شیتلز فرض این مسئله است که اسپرم‌های حاوی کروموزم Y سریع‌تر از کروموزوم X حرکت می‌کنند. دکتر شیتلز پس از مشاهده سایز و رفتار سلول‌های اسپرم به چنین نتیجه‌ای رسید. او متوجه شد که اسپرم‌های کوچک‌تر سریع‌تر از بزرگ‌تر حرکت می‌کنند و تصمیم گرفت که هر سلول کوچکی سلول Y است و سلول‌های بزرگ‌تر X هستند.

بسیاری از محققین هم بر پایه تحقیقات دکتر شیتلز، چنین برداشتی از سلول اسپرم‌ها داشتند. با این حال در سال ۱۹۸۰ یک آنالیز‌های کامپیوتری اسپرم اختراع شد و نتیجه گرفت که این برداشت غلط است. سلول‌های حاوی Y به هیچ‌وجه سریع‌تر از سلول‌های X حرکت نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید: تعیین جنسیت کودک ؛ استفاده از روش های IVF و PGD

با این حال، ما این متد شیتلز را به شما معرفی خواهیم کرد و مشکلات آن را هم بیان می‌کنیم.

نکته اول متد شیتلز: اگر خواستار یک پسر هستید، تا حد ممکن در نزدیک‌تر زمان به تخمک‌گذاری رابطه داشته باشید. ایده‌آل‌ترین زمان دوازده ساعت قبل از زمان تخمک‌گذاری است. تا رسیدن به زمان از رابطه پرهیز کنید و از کاندوم استفاده کنید. ایده این است که سلول‌های حاوی Y زودتر از X به تخمک خواهند رسید.

اگر یک دختر می‌خواهید، پس از پایان دوره خود، هر روز رابطه داشته باشید و این رابطه را بین دو تا چهار روز مانده تخمک‌گذاری متوقف کنید. در زمان تخمک‌گذاری و همچنین زمانی که مخاط رحمی شما فراوان است هم از رابطه دوری کنید.

به گفته دکتر شیتلز، سلول حاوی X سرعت کمتری دارد، اما مدت طولانی‌تری زندگی خواهد کرد. به همین خاطر زمانی که تخمک‌گذاری شروع شد اسپرم حاوی کروموزم X همچنان در رحم خواهد بود.

مشکل این نکته: زمان‌بندی رابطه به ۱۲ ساعت قبل از تخمک‌گذاری غیرممکن است. تحقیقات نشان می‌دهد که هیچ روشی وجود ندارد که بتوان در منزل زمان دقیق تخمک‌گذاری را تشخیص داد.

همچنین دوری از رابطه دو روز قبل تخمک‌گذاری باعث می‌شود که دو روز حیاطی در پروسه بارداری را از دست بدهید. اگر زمانی که مخاط رحم زیاد می‌شود هم رابطه نداشته باشید باز هم یک فرصت طلایی برای بارداری از بین رفته است.

به همین خاطر شانس کلی شما برای بچه‌دار شدن، چه دختر و چه پسر، پایین خواهد آمد.

همچنین تحقیقات در مورد زمان رابطه نتایج کاملا پراکنده‌ای را نشان می‌دهند. رابطه نزدیک به تخمک‌گذاری در برخی گزارشات منجر به دنیا آمدن یک دختر می‌شود و در برخی دیگر از گزارشات باید منتظر یک پسر باشید. در چندین گزارش هم هیچ تفاوتی به وجود نیامده است.

متد شیتلز

بیشتر بخوانید: برای یک رژیم غذایی سالم در دوران بارداری آماده‌اید؟

نکته دوم متد شیتلز: اگر یک پسر می‌خواهید، شیتلز پیشنهاد می‌کند که در رابطه خود از حالت سگی یا روش دخول از پشت استفاده کنید. این حالت باعث می‌شود تا مایع اسپرم در نزدیک‌ترین فاصله با رحم باشید. به همین خاطر سلول‌های Y سریع‌تر وارد رحم خواهند شد.

اگر خواستار دختر هستید در حالت خوابیده رابطه برقرار کنید تا مایع اسپرم کمی دور از رحم باشد. در این فاصله، رحم حالت اسیدی خواهد داشت.

مشکل این نکته: حالت‌های رابطه جنسی هیچ تاثیری در سرعت رسیدن سلول‌های اسپرم به تخمک نخواهند داشت. همچنین می‌دانیم که تفاوتی بین سرعت حرکت سلول Y و X وجود ندارد.

نکته سوم متد شیتلز: با سرکه دوش واژنی داشته باشید؛ از این طریق حالت اسیدی واژن را افزایش خواهید داد و اسپرم‌های X که قوی‌تر هستند، احتمال زنده‌ ماندن بیشتری خواهند داشت. دکتر شیتلز معتقد بود که اسپرم‌های X قدرت بیشتری نسبت به Y دارند.

مشکل این نکته: دوش با سرکه تعادل pH واژن را به هم می‌ریزد. این باعث ناراحتی و عفونت خواهد شد. علاوه بر این، مخاط رحمی هم از بین می‌رود و تمامی اسپرم‌ها درصد زنده بودن کمتری خواهند داشت.

در پایان، کل این مجموعه باعث می‌شود که شانس بارداری شما به شدت کاهش پیدا کند.

نکته چهارم متد شیتلز: اگر می‌خواهید پسردار شوید، همسر شما باید ارگاسم را تجربه کند. به دلیل ارگاسم، اسپرم Y سریع‌تر حرکت خواهد کرد. اگر می‌خواهید دختردار شوید، همسر شما نباید ارگاسم را تجربه کند.

همچنین، طبق گفته دکتر شیتلز، نداشتن ارگاسم باعث می‌شود تا تعادل pH واژن محیط ‌نامناسبی برای اسپرم Y ایجاد کند.

مشکل این نکته: همانطور که در بالا اشاره شد، می‌دانیم که کروموزوم Y سریع‌تر از کروموزوم X نیست. همچنین هیچ مدرکی مبنی بر تاثیرگذاری ارگاسم بر روی بارداری وجود ندارد. نباید با داشتن چنین ایده‌های اشتباهی تاثیر منفی بر روی روابط خود بگذارید.

متد ویلان

متد شیتلز

بیشتر بخوانید: چه غذاهایی به باردار شدن شما کمک می‌کنند؟

متد ویلان (Whelan Method) از مشاوره‌های دکتر الیزابت ویلان (Elizabeth Whelan) سرچشمه گرفته است. او در زمینه اپیدمولوژی که بر روی بیماری‌های مختلف تحقیق می‌کند فعال بود. او این روش را بر اساس تحقیقات دکتر رودریگو گررو (Rodriogo Guerrero) تنظیم کرده است.

دکتر گررو با تحقیقات خود به این نتیجه رسید که اگر رابطه چندین روز قبل از تخمک‌گذاری انجام شود، شانس احتمالی به دنیا آمدن یک پسر، کمی بیشتر خواهد شد. با این حساب اگر رابطه، در نزدیک‌ترین زمان به تخمک‌گذاری صورت گیرد، شانس دختردار شدن بیشتر خواهد شد.

این کاملا مخالف با گفته دکتر شیتلز در زمینه متد شیتلز است.

همانند متد شیتلز، متد ویلان هم باعث می‌شود تا درصد باردار شدن کاهش پیدا کند. اگر از چهار روز پیش از تخمک‌گذاری رابطه نداشته باشید، چهار روز از روزهایی که بهترین شانس بارداری را دارید از دست می‌دهید.

دکتر ویلان ادعا می‌کند که کسانی که خواستار پسر بودند ۶۸ درصد صاحب پسر شدند و کسانی که دوست داشتن دختردار شوند، ۵۸ درصد صاحب دختر شدند. هیچ تاییدیه خارجی از این اطلاعات و آمار وجود ندارد.

به صورت کلی متد شیتلز و متد ویلان که به عنوان متدهای طبیعی شناخته می‌شوند، تاثیر ثابت شده‌ای ندارند و در برخی موارد احتمال بارداری را کاهش خواهند داد. پیشنهاد ما گرفتن مشاوره از دکتر و در نظر گرفتن روش‌های آزمایشگاهی است.

فراموش نکنید هرگونه تجربه یا دانشی در این زمینه دارید می‌توانید از طریق وبسایت کودکت با والدین دیگر به اشتراک بگذارید.

 

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید