آموزش استفاده از لگن کودک برای کودک نوپا برای بسیاری از والدین یک چالش بزرگ است و می‌تواند برای والدین و کودک خسته کننده باشد. ممکن است در مسیر آموزش دستشویی به کودک پیروزی‌های کوچک، چندین بار شکست و پیشرفت‌ها و پسرفت‌ها در مسیر وجود داشته باشد، بنابراین مهم است که نگرش مثبت داشته باشیم و فرآیند یادگیری را برای خود و فرزندتان مهیا سازید.

بازی‌های وجود دارد که می‌تواند به والدین در آموزش کودک برای استفاده از لگن کودک کمک کند. بچه‌ها به طور طبیعی کنجکاوند و مایل به یادگیری چیزهایی که به آنها به‌ صورت سرگرمی آموزش داده می‌شود هستند، آموزش استفاده از لگن کودک هم چیز متفاوتی نیست. در ادامه به چند مورد از بازی‌هایی اشاره می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید نحوه استفاده از لگن کودک را به کودک خود آموزش دهید تا فرآیند آموزش دستشویی برای شما و فرزند شما جذاب‌تر شود.

لگن کودک برای کودک نوپا

۱. لگن جادویی

کمی رنگ آبی به آب در لگن کودک اضافه کنید و وقتی رنگ آن با اضافه شدن ادرار از آبی به سبز تبدیل می‌شود به عنوان سرگرمی آن را در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید استیکرهایی که فقط در تماس با رطوبت شکل‌هایشان نمایان می‌شود را بر روی لگن کودک استفاده کنید از استیکرهایی مثل پروانه، گل، اتومبیل و از این قبیل استفاده کنید. این کار برای کودکان بسیار جالب است و کودک شما مجذوب آن خواهد شد.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان برای از پوشک گرفتن کودک چند ماهگی است؟

۲.کشف توالت یا همان لگن کودک

یک بازی با کودک برای کشف لگن دستشویی ترتیب دهید و با کودک خود در مورد اینکه هر چیزی در دستشویی به چه دردی می‌خورد صحبت کنید. هنگامی که او کمی بیشتر با اشیاء و اسامی آنها آشنا شد، می‌توانید همیشه از او بخواهید که به شما کمک کند تا چیزهای ساده‌ای مثل کاغذ توالت را به شما بدهد یا به شما کمک کند تا توالت را بشویید.

آشنایی کودک با لگن دستشویی

۳. مسابقه آموزش لگن کودک

لگن کودک خود را در یک اتاق که به راحتی قابل دسترسی است نگه دارید. آن را به فرزندتان نشان دهید و بگویید که هر کسی زودتر به آن برسد و روی آن بنشیند برنده خواهد شد. می‌توانید با جابه‌جا کردن آن کمی بازی را مهیج‌تر کنید. کودک شما هم می‌تواند از جانب شما برای رکورد زدن تشویق شود.

۴. قایم موشک با لگن کودک

کودکانی که در بیرون از خانه احساس راحتی نمی‌کنند و از رفتن به دستشویی در جاهای دیگر امتناع می‌کنند به کمک این بازی می‌توان احساس راحتی را به آنها منتقل کرد. تمام کاری که باید انجام دهید استفاده از یک عروسک برای کمک به کودک در یافتن توالت است.

بدون اینکه کودک خبر داشته باشد لگن کودک را در اتاقی قرار دهید. وقتی که او به کمک عروسکش جای لگن را پیدا کرد می‌توانید به کمک همان عروسک نحوه استفاده از لگن را به او نشان دهید. او را تشویق کنید که در همان اتاق جدید از آن استفاده کند و در خارج از خانه نیز از همین روش بهره بگیرید.

توالت فرنگی یا لگن کودک

۵. کی سریعتر است؟

هنگامی که شما پوشک بچه خود را عوض می‌کنید، یک زمان‌سنج را روی گوشی خود تنظیم کرده و با آنها در مورد مدت زمان تعویض پوشک و اینکه چقدر کثیف و بد می‌شود صحبت کنید.

وقتی که پوشک کودک خود را تعویض کردید می‌توانید از آن‌ها بخواهید که بازی «زمان دستشویی کردن» را انجام دهند آن‌ها می‌بینند که دستشویی کردن در لگن با شلوار جدیدشان بسیار سریعتر و تمیزتر از دستشویی کردن در پوشک است.

۶. آواز بخوانید

این جابه‌جایی از پوشک نرم و راحت به لگن سرد و سفت برای کودک زیاد کار راحتی نیست. شما می‌توانید با خواندن یک شعر در مورد آن با آهنگ زیبا این کار را برای او راحت‌تر کنید. این آهنگ می‌تواند در مورد اینکه غذا از راه دهان وارد می‌شود و چه اتفاقاتی برایش می‌افتد تا اینکه به عنوان مدفوع از بدن خارج می‌شود باشد.

لگن دستشویی کودک

۷. حباب درست کردن

وقتی اولین بار کودک شما روی لگن می‌نشیند احساس راحتی نمی‌کند و ماندن روی آن را دوست ندارد. می‌توانید یک بطری کف به دستش بدهید تا با دمیدن حباب ایجاد کند تا زمان بگذرد. فوت کردن برای حباب سازی در واقع عضله‌های شکمی را تحریک می‌کند تا فشار مناسب جهت دفع مدفوع را ایجاد کنند. بنابراین اگر فرزند شما به علت ناراحتی قادر به دفع نباشد، این روش کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: چگونه مشکل پسرفت در آموزش دستشویی رفتن کودک را بر طرف کنیم؟

۸. پرتاب پوشک

بچه‌ها می‌توانند با پوشک خود راحت بزرگ شوند، اما این چیزی نیست که آنها بتوانند برای همیشه از آن استفاده کنند. یک سبد در اتاق خواب قرار دهید و کودکتان را عادت دهید که هر تعداد که می‌تواند پوشک‌های خود را در آن بیاندازد و به جای پوشک از لگن کودک استفاده کند.

انتخاب مناسب لگن کودک

۹. موضوع را روشن کنید

کودکان گاهی لازم است بدانند که دستشویی رفتن بسیار طبیعی است. برای این‌ کار شما می‌توانید جدولی با نام تمامی اهل منزل تهیه کنید حتی نام حیوان‌های خانگی خود را نیز روی آن بنویسید. سپس از او بخواهید که هرگاه یکی از اعضا به دستشویی رفت روی‌ کاغذ علامت بگذارد. کودکان زود خواهند فهمید که همه به دستشویی می‌روند.

۱۰ به عروسک‌تان آموزش دهید

از کودکتان بخواهید که به عروسک مورد علاقه‌اش توضیح دهید که چرا باید از توالت استفاده کند. کودکان به این کار به چشم بازی نگاه می‌کنند و البته یاد می‌گیرند که مفهوم استفاده از توالت برای خودشان چیست. همانگونه که گفته می‌شود شما در هنگام درس دادن یاد می‌گیرید.

آموزش استفاده از لگن کودک

۱۱. نقاط را به هم وصل کنید

بازی که اکثر کودکان دوست دارند وصل نقاط به یکدیگر است. یک مدل از دستشویی را پیدا کنید به این روش کودک شما با تمام جزئیات دستشویی آَشنا می‌شود. شما می‌توانید به فرزندتان بگویید که چیزهای مختلف زمانی اتفاق می‌افتند که تصویر کامل شود.

۱۲. تزیین لگن کودک

کودک خود را تشویق کنید که صندلی دستشویی خود را تزیین کند. این کار باعث می‌شود که آنها احساس راحتی ویژه‌ای وقتی که به دستشویی می‌روند داشته باشند. در حقیقت هر زمان که آن را ببینند احساس غرور و هیجان می‌کند.

شما برای آموزش دستشویی و نحوه استفاده از لگن کودک از چه روش‌هایی استفاده می‌کنید؟ فراموش نکنید می‌توانید تجربیات و خاطرات خود را از طریق وبسایت کودکت با والدین دیگر به اشتراک بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید