شما می‌توانید با کمک میوه یا سبزیجات کودک را از شیر مادر بگیرید. هنگامی که کودک شما شش ماهه است، مجبور نیستید غذاها را به ترتیب یا دستور خاصی برای اولین بار به او بدهید. مهمترین کار این است که بعد از شش ماهگی، در غذای اول کودک ، او را با طعم‌های مختلف و بافت‌های نرم بیشتری آشنا کنید.

اولویت‌های غذایی از خانواده‌ای به خانواده دیگر متفاوت است، بنابراین کاری را انجام دهید که برای شما و کودک مناسب است. ممکن است این پیشنهاد‌ها که در ادامه می‌گوییم در مورد اولین غذای کودک برای شما هم مفید باشد. با کودکت همراه شوید.

 • سبزیجات پخته شده مانند سیب‌زمینی، سیب‌زمینی شیرین یا هویج برای غذای اول کودک مناسب هستند.
 • میوهایی همچون موز له شده، آووکادو، گلابی یا سیب پخته
 • میوه‌های نرم و خامی همچون هلو یا خربزه، به صورت پخته یا خرد شده به اندازه انگشتان دست
 • قطعات کوچک از همه نوع سبزیجات خوب پخته شده

شما نباید نگران باشید که با دادن میوه به کودک به عنوان غذای اول، او به شیرینی‌جات علاقمند خواهند شد. آغاز غذا دادن به کودک با میوه موجب بی‌علاقگی او به سبزیجات نخواهد شد. درست است که به طور معمول نوزادان چون شیر مادر به طور طبیعی شیرین است مزه‌های شیرین را ترجیح می‌دهند اما کودک شما یاد خواهد گرفت تا طعم و مزه‌های دیگر دوست داشته باشد البته اگر زود او را با آن‌ها آشنا کنید.

در چه زمانی باید میوه‌ها و سبزیجات را ترکیب کنیم؟

در چه زمانی باید میوه‌ها و سبزیجات را ترکیب کنیم

مقاله مرتبط: غذاهای مناسب برای کودک زیر یکسال کدامند؟

اگر با میوه‌جات شروع می‌کنید، بهتر است پس از آن به سراغ سبزیجات بروید. احتمالا کودک شما در اوایل فرآیند از شیر گرفتن بیشتر خوردن اینگونه مواد‌غذایی را قبول می‌کند. حتی این کار می‌تواند موجب شروع یک عادت غذایی سالم برای کودک شود که همراه با رشد او ادامه می‌یابد.

غذای اول کودک حتی در عادات غذایی چند سال بعد هم تاثیر گذار است. اگر کودک شما برای بار اول از خوردن یک نوع سبزی جدید امتناع کرد، سعی نکنید با گول زدن یا رشوه دادن به او بدهید. اینگونه زمان‌ها، صرف غذا برای هر دو شما استرس‌زا خواهد شد و می‌تواند کودک شما را به یک فرد ایرادگیر و وسواسی در مورد غذا تبدیل کند.

کودک شما ممکن است فقط به زمان برای پذیرش یک مزه و طعم جدید نیاز داشته باشد. اگر او به یک غذای جدید علاقه‌ای ندارد، برای یک روز یا بیشتر از برنامه غذایی‌اش کنار بگذارید و سپس دوباره امتحان کنید. اگر کودک واقعا علاقه‌ای به طعم و مزه یک سبزی ندارد، شما می‌توانید به جای آن سبزیجات دارای ریشه شیرین‌تر مانند زردک وحشی یا سیب‌زمینی شیرین را امتحان کنید. او به احتمال زیاد به سبزیجات خیلی طعم‌دار مانند کلم پیچ یا کلم بروکلی علاقه‌ای نخواهد داشت.

اگر می‌خواهید به کودک از نوع سبزیجات دارای برگ‌ سبزه تیره بدهید، می‌توانید آن‌ها را با ریشه سبزیجات شیرین ترکیب کنید. شما می‌توانید طعم‌ها و مزه‌های جدید را با چیزهایی که می‌دانید کودک‌تان دوست دارد مخلوط کنید و به تدریج نسبت ماده غذایی جدید را افزایش دهید. صبور باشید و به کودک زمان و فرصت زیاد برای امتحان کردن چیزهای جدید بدهید. شما ممکن است یک طعم یا غذای جدید را هشت بار در عرض چند هفته به کودک پیشنهاد بدهید تا در نهایت آن را بپذیرد.

شما ممکن است متوجه شوید کودک شما وقتی که برای اولین بار یک غذای جدید را امتحان می‌کند صورتش را کنار می‌کشد یا حالت‌های عجیبی را نشان می‌دهد. این بدین معنی نیست که او علاقه‌ای به آن غذا ندارد، ممکن است فقط بخواهد تعجب خود را از طعم یا بافت جدید نشان دهد. اگر کودک شما به غذاهایی از پوره‌ها، غذاها و سبزیجات له ‌شده که باید با قاشق خورده شوند علاقمند است مثلا تکه‌های هویج نرم و پخته شده را امتحان کنید یا از بروکلی یا گل کلم بخارپز استفاده کنید.

وعده‌های غذایی را برای کود‌تان جالب و متنوع کنید. کودکان درست مثل بزرگسالان اگر هر روز غذاهای مشابه بخورند خسته می‌شوند. بنابراین اغلب طعم‌های جدید به آن‌ها بدهید. شما اگر دوست دارید می‌توانید هر روز یک طعم جدید را امتحان کنید.

بیشتر بخوانید: تغییر غذای کودک از شیر مادر به غذاهای اولیه

چه غذاهای دیگری برای غذای اول کودک مناسب هستند؟

چه غذاهای دیگری برای غذای اول کودک مناسب هستند

اگر شما تا شش ماهگی کودک، پیش از گرفتن شیر، صبر کنید، می‌توانید بیشتر غذاها را امتحان کنید، ازجمله:

 • مرغ و گوشت
 • ماهی
  حبوبات
 • آجیل و دانه‌های کره‌ای
 • لبنیات مانند ماست، پنیر و فرنی
 • غلات و برنج مخلوط با شیر مادر ، شیر خشک یا کمی شیر گاو

اگر نوعی آلرژی در خانواده شما وجود دارد یا اگر کودک شما مبتلا به آسم یا اگزما است قبل از این که غذاهای حاوی آجیل، دانه‌های خوراکی یا محصولات لبنی را به او بدهید با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است شما ترجیح دهید از غذاهایی که واکنش‌های آلرژیکی کمتری را موجب می‌شوند شروع کنید. در ادامه برخی از آن‌ها پیشنهاد شده است:

 • سبزیجات ریشه‌دار مانند هویج، شلغم، سیب‌زمینی شیرین، زردک وحشی و کدو تنبل
 • میوه‌ها مانند سیب، گلابی، موز، آلو، هلو، زردآلو و آووکادو
 • اسفناج، کلم بروکلی، لوبیا سبز، کدو سبز، گل کلم
 • سیب‌زمینی، موز

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید