در این بخش از آشپزخانه کودکت به شما طرز تهیه پوره هلو را آموزش خواهیم داد. هلو منبع غنی از بتاکاروتن و پتاسیم است و طعم شیرین آن چیزی است که بچه‌ها عاشق آن هستند. پوره هلو یکی از اولین و بهترین غذاهای کودکان محسوب می‌شود. این پوره بسیار نرم و خوشمزه است و به راحتی می‌توانید پوره هلو را با میوه‌های دیگر نیز ترکیب کنید و غذاهای خوشمزه‌ای برای کودک خود درست کنید.

برای درست کردن پوره هلو می‌توانید از هلوی یخ‌زده یا تازه استفاده کنید که توصیه ما همیشه این است که از میوه‌های تازه برای درست کردن غذاهای بچه‌ها استفاده کنید. اما چون هلو میوه‌ای فصلی است و در تمام طول سال یافت نمی‌شود می‌توانید از هلوی یخ زده نیز استفاده کنید. یک هلوی سالم آبدار پوستی گلبهی رنگ دارد و گوشت آن صورتی کمرنگ است. هلوی آبدار تازه که در تاسبتان به وفور پیدا می‌شود نباید هیچ لک یا زدگی و تیرگی داشته باشد. یک هلوی متوسط به می‌تواند برای تهیه ۴ اونس پوره هلو مناسب باشد.

قدم اول : خرید هلوی تازه

برای خرید هلوی تازه می‌توانید سری به فروشگاه‌های فروش مواد ارگانیک بزنید. از آنجایی که باغداران برای رسیده شدن هلو‌ها مقادیر زیادی سم آفت کش به آن‌ها می‌زنند و این سموم اصلا برای کودکان خوب نیست بهتر است هلوی مورد نظر خود را از فروشگاه‌های تولید مواد ارگانیک تهیه کنید. به پوست هلو دقت کنید نباید دارای لک یا زدگی باشد. هلوی رسیده و خوشمزه کمی نرم شده است اما لطافت پوست و گوشت خود را حفظ کرده است.

قدم دوم : شستن هلوها

قدم دوم : شستن هلوها

هلوهای را در ظرفی که دو سوم آن با آب و یک سوم آن با سرکه پر شده به خوبی بشویید. شست و شوی هلوها با سرکه باعث از بین رفتن باکتری‌های آن‌ها می‌شود. بعد از شستن هلوها در ظرف سرکه و آب آن‌ها را به خوبی زیر آب سرد بشویید و خشک کنید.

بیشتر بخوانید: آشپزخانه کودکت؛ پای هلوی لیوانی درست کنید‍!

قدم سوم : پوست هلو را بگیرید.

در یک ظرف متوسط آب را تا دمای متوسط به جوش برسانید و هلوها را درون آن بیاندازید و ۴۵ ثانیه صبر کنید و بلافاصله هلوها را از آب جوش کشیده و در ظرفی پر از یخ و آب قرار دهید تا بافت گوشتی هلو حفظ شود.
بعد از اینکه هلوها سرد شدند به راحتی با دست یا یک چاقوی تیز پوست هلو را جدا کنید.

قدم چهارم: تکه کردن هلوها

قدم چهارم: تکه کردن هلوها
در قدم بعدی هلو را از وسط به دو قسمت تقسیم کنید و هسته آن را جدا کنید. سپس هرکدام از قسمت‌ها را به دو نیم دیگر تقسیم کنید. به این ترتیب هر هلو را به چهار قسمت تقسیم کرده‌اید.

قدم پنجم: میکس کردن هلو

در این مرحله بعد از تکه کردن هلوها، آن‌ها را در غذاساز ریخته و به خوبی مخلوط کنید اگر هلوهای میکس شده سفت بودند کمی آب به آن‌ها اضافه کنید.
اگر کودک شما بالای ۱۰ ماه است می‌توانید از با گوشت کوب دستی یا برقی هلوها را میکس کنید.

بیشتر بخوانید: با این روش ها به افزایش اشتهای کودک خود کمک کنید

قدم ششم: درست کردن پوره هلو

هلوهای شیرین نیازی به اضافه کردن شیرین کننده ندارند شما می‌توانید پوره هلو را به تنهایی برای کودک خود درست کنید یا آن را با میوه‌ها یا مواد خوراکی دیگر ترکیب کنید. می‌توانید پوره هلو را با بلغور جو شیرین شده، ماست پرچرب یا گوشت قرمز یا گوشت مرغ میکس کنید و غذای خوشمزه و خوبی برای کودک خود درست کنید.

علاوه بر این می‌توانید پوره هلو را با هرکدام از مواد غذایی مانند، سیب زمینی شیرین، گلابی، موز، توت فرنگی، گوشت قرمز، گوشت مرغ یا بوقلمون، ماست یونانی پرچرب و کدو گردویی یا خوارکی‌های خوشمزه دیگر در میکسر ترکیب کنید و به کودک خود بدهید.

قدم هفتم: نگهداری از پوره هلو

قدم هفتم: نگهداری از پوره هلو
در صورتی که پوره هلو را با چیزی ترکیب نکرده باشید می‌توانید تا ۳ ماه آن را در فریزیر به صورت یخ زده نگهداری کنید اما اگر با مواد دیگر ترکیب کرده باشید تنها ۳ روز در ظروف دربسته در یخچال می‌توانید نگهداری کنید.

دقت داشته باشید که همیشه قبل از اینکه غذای جدیدی به کودکتان بدهید، بدانید که کودک به آن ماده غذایی حساسیت نداشته باشد. وجود غذایی که کودکتان به آن حساسیت داشته باشد باعث بروز بیماری و ناراحتی خواهد شد. علاوه بر این بهتر از در خانه پوره اسنفنج، چغندر و هویج درست نکنید زیرا درصد بالای نیترات موجود در این مواد غذایی برای کودکان و به خصوص آن‌هایی که زیر ده ماه هستند اصلا خوب نیست.

کلام آخر از طرز تهیه پوره هلو

کلام آخر از طرز تهیه پوره هلوتوجه به تغذیه کودک و درست کردن غذاهای سالم خانگی برای او بسیار اهمیت دارد، هرچه غذایی که کودکتان می‌خورد ارگانیک و طبیعی باشد باعث می‌‌شود که استخوان بندی قوی‌تر داشته باشد و بعدها در معرض بیماری‌ها مختلف قرار نگیرد.

اگر کودکتان میلی به غذا خوردن ندارد می‌توانید با استفاده از کمی خلاقیت نحوه سرو غذا را برای او جذاب‌تر کنید تا به خوردن غذا و رفع بدغذایی او کمک شود. اگر شما هم نکاتی دیگر برای درست کردن پوره هلو یا غذای کودکان دارید می‌توانید آن را با ما در قسمت نظرات وب سایت کودکت به اشتراک بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید