آیا شما برای سرگرم کردن کودک و تعامل با کودکی که در حال مستقل شدن است و نه تنها قادر به صحبت کردن است بلکه می‌­تواند به صحبت­‌های شما پاسخ دهد آماده هستید؟ پس از اینکه کودک دومین سال تولد خود را جشن می­گیرد انتظار می‌‌رود  تغییرات مهم فکری، جسمی، اجتماعی و احساسی را تجربه کند که به او کمک می کند تا جهان خود را بهتر تشخیص دهد و کم کم ناشناخته­‌ها را کشف کند.

والدین می‌­توانند فرمان این مرحله را به دست گیرند و به کودک خود کمک کنند تا به درک بهتری از عملکرد، رفتار، افکار و احساست خود دست یابند. رابرت مایرز دکترای روانشناس کودک و نوجوان، بنیانگذار موسسه توسعه کودک و استاد بالینی روانپزشکی و رفتار انسانی از دانشگاه کالیفرنیا دانشکده پزشکی ایروین معتقد است که  مرحله ۲ تا ۳ سالگی بسیار مهم است، زیرا مهارت­‌های گفتاری رو به رشد است.  

نحوه سرگرم کردن کودک

کودک در حال تشخیص شخصیت مستقل خویش است و یاد می­‌گیرد که می‌­تواند کارها را به تنهایی انجام دهد. به علاوه محیط و جهان اطراف برای او بسیار جذاب است و شروع به شناختن و اکتشاف جهان اطراف خود می­‌کند. بنابراین همه چیز برای او جذاب و جدید است.  

نقش مناسب والدین در این مرحله این است که کودک را تشویق و حمایت کنند و شرایط  دسترسی به فعالیت‌‌هایی که کودک را قادر به انجام وظایف و امور مهم و کلیدی می‌­کند، فراهم نمایند.

دکتر رونی کوهن لیدرمن، معاون مرکز توسعه انسانی میلمن سگال در دانشگاه نیوا بر این باور است که فعالیت­‌هایی که برای کمک به کودک ترتیب داده می­‌شود بایستی پر از بازی­‌های تکلمی تخیلی و تعاملی باشد. به علاوه او معتقد است که رشد کودک از طریق ارتباط با والدین یا شخصی که مسئول نگهداری از او است شکل می‌­گیرد.

فعالیت هایی برای سرگرم کردن کودک

با در نظر داشتن مطالبی که گفته شد، فعالیت­‌های پرورشی ساده ولی موثر که به رشد مناسب کودک کمک می‌‌کند و در ادامه به آن اشاره می­‌شود را امتحان کنید.

۱. زمان لباس پوشیدن

لوازم مورد نیاز: لباس­‌های کهنه و یا لباس­‌های سنتی

کاری که باید انجام دهید: تعدادی از لباس‌­های قدیمی را بیاورید و اجازه دهید کودک بازی پوشیدن لباس‌­ها را انجام دهد. شما می‌­توانید در بازی آن­ها شرکت کنید اما بهتر است که بازی به صورت گروهی با دو یا سه کودک دیگر در رده سنی او انجام شود.

 مهارت هایی که در این بازی به کودک منتقل می­‌شود: خلاقیت، تخیل، مهارت های زبان و رشد اجتماعی

بیشتر بخوانید: ۷ راهکار برای سرگرم کردن کودکان وقتی که مجبور هستند در خانه بمانند

۲. درست کردن کاردستی و تزیین کالسکه کودک

لوازم مورد نیاز: مداد شمعی، مقواهایی که به شکل­‌های مختلف برش خورده، چسب

کاری که باید انجام دهید: میزی را با روزنامه بپوشانید و به او وسایل مورد نیاز را بدهید. به او اجازه بدهید تا کاردستی خود را بسازد به منظور راهنمایی شما می‌­توانید کنار او یک کاردستی بسازید و آن را رنگ کنید و از کودک بخواهید تا یک کاردستی جدید بسازد و رنگ کند. سپس می‌توانید آن را به کالسکه کودک بچسبانید و آن را با کاردستی‌­ها و رنگ آمیزی­‌های کودک تزیین کنید تا هرگاه به بیرون از منزل می­‌روید اثر دست خود را همراه با خود بببیند و احساس خوبی نسبت به کار خود پیدا کند.

درست کردن کاردستی یکی از مهمترین فعالیت‌ها برای سرگرم کردن کودک است که هم کودک را سرگرم می‌کند و هم خلاقیت او را پرورش می‌دهد.

بازی و سرگرمی کودکان

۳. قایم موشک عروسکی

وسایل مورد نیاز: عروسک

آنچه باید انجام دهید: عروسکی را در گوشه­‌ای از خانه پنهان کنید و از کودک بخواهید تا آن را پیدا کند. در حین جستجو او را با نشانه­‌هایی مانند دست زدن و … به سمت هدف راهنمایی کنید. تغییراتی که می‌­توانید در بازی انجام دهید به عنوان مثال استفاده از چراغ قوه برای جستجو و پنهان کردن چند عروسک به صورت همزمان در نقاط مختلف خانه است.

مهارت هایی که در این بازی به کودک منتقل می­شود: تقویت حافظه، تمرکز، قدرت حل مسائل، مهارت‌­های اجتماعی

۴. بازی «سایمون می ­گوید»

( یک بازی خارجی برای سرگرم کردن کودک است که در آن کودک باید تمام دستورهایی را که پس از گفتن سایمون می­‌گوید داده می­‌شود انجام دهد)

آنچه باید انجام دهید: با دستورهای ساده شروع کنید به عنوان مثال سایمون می­‌گوید که انگشت شصت پایت را بگیر. یا سایمون می­‌گوید به گوشت دست بزن و دستورهای دیگری از این قبیل. بعد کم کم دستورها را سخت­‌تر کنید. مثلا می‌­توانید بگویید سایمون می­‌گوید دست راستت را بلند کن و کارهایی مشابه با این. 

در بین دستورات می‌­توانید از کودک بخواهید که بالا پایین بپرد، چیزی را بیاورد یا بخندد. فراموش نکنید که برای هر دستوری بایستی از عبارت سایمون می‌­گوید استفاده کنید. این کار به حرف شنوی و پیروی از دستورات کودک کمک می‌­کند.

مهارت‌هایی که در این بازی به کودک منتقل می­‌شود: مهارت­‌های حرکتی، حرف شنوی و پیروی کردن، دنبال کردن مسیر

بیشتر بخوانید: بازی‌ ها و برنامه‌ هایی برای تقویت مهارت حل مساله کودک

۵. کشیدن کودک به وسیله حوله یا ملحفه روی زمین

وسایل مورد نیاز: حوله یا ملحفه

از کودک بخواهید که روی حوله  یا ملحفه بنشیند و او را آرام بکشید. در مکان­های مختلف بایستید وانمود کنید که کودک سوار بر قایق یا قطار است و در ایستگاه‌­های مختلف توقف می‌کند. به عنوان مثال در ایستگاه باغ وحش یا سینما و هر کجا که تخیلاتتان شما را به آنجا می­برد بایستید.

 مهارت هایی که کودک در این بازی می­‌آموزد: حفظ تعادل، تظاهر و تخیل

۶. شناسایی بدن

وسایل مورد نیاز: مداد شمعی، قطعات بزرگ کاغذ

کاری که باید انجام دهید: کاغذ بزرگی را روی زمین بگذارید و از کودک بخواهید تا روی آن دراز بکشد و دور تا دور او را با یک مداد شمعی بکشید تا الگوی بدن او را روی کاغذ پیاده کنید. از آنجایی که کودک مجبور است تا تمام مدتی که طرح او روی کاغذ کشیده می­شود در حالت دراز کشیده و بی­ حرکت بماند کنترل کردن خود را یاد می­‌گیرد.

دکتر لیدرمن می‌­گوید شما می‌­توانید جای چشم و گوش و دهان و بقیه اجزای بدن را روی تصویر به کودک نشان دهید اما اگر بخواهد که تنها تمامی شکل را رنگ کند اشکالی ندارد و اجازه دهید که از هر کاری که می‌­خواهد انجام دهد  لذت ببرد. اگر کودک نمی‌­تواند دراز کشیده بماند او را مجبور نکنید و کشیدن طرح او را از یکی از دستانش شروع کنید.

مهارت­‌های که کودک در این بازی می‌­آموزد: کنترل خود، توانایی درک و شناخت اعضای بدن خود، مهارت زبانی و خودشناسی

سرگرم کردن کودکان ۲ ساله

۷. بایست! برو!

بازی هایی را مانند «مجسمه شدن» که شامل شروع و توقف هستند بازی کنید. دکتر لیدرمن می‌گوید که پرورش کنترل خود در نهایت به کودکان کمک می کند که بتوانند مذاکره کنند، سازش کنند و درگیری­‌ها را بدون اینکه کنترل خود را از دست بدهند حل کنند.

مهارت آموزش داده شده در این بازی: کنترل خود

۸. بیان و توصیف خود

وسایل مورد نیاز: چسب، کاغذ، اعضای مختلف چهره که از مجلات یا تصاویر مختلف بریده شده است

کاری که باید انجام دهید: بینی، چشم، مو و سایر اعضای صورت را از مجلات قدیمی به وسیله قیچی ببرید و آنها را با دایره‌­های کاغذی خالی به فرزندتان بسپارید. سپس کودک را تشویق کنید تا چهره­‌های خنده دار یا چهره‌­های خنگ و احمقانه را ایجاد کنند.

دکتر لیدرمن می­‌گوید در مورد بخش‌های مختلف صورت با کودک خود صحبت کنید و به چسباندن آن­ها کمک کنید اما نیازی نیست خیلی به درست در جای خود چسباندن بپردازید بگذارید هر کجا که می‌­خواهد بچسباند.

در حین بازی و سرگرم کردن کودک سعی کنید با سوال پرسیدن به کودک نظم فکری دهید. سوالاتی مانند اگر به قطعات کاغذ چسب نزند چه اتفاقی می‌­افتد؟ یا چرا چسب روی میز ریخته است؟ در واقع کودکی دورانی است که کودک چیزهای جدیدی را می‌­آموزد و به کمک آن­ها می‌­تواند نظریه­‌ها را در ذهن خود بسازد.

مهارت­هایی که توسط این فعالیت به کودک آموزش داده می­شود:  خلاقیت و مهارت­های زبانی

۹. پرتاب توپ

وسایل مورد نیاز: توپ نرم

شما در یک سمت بایستید و کودک‌تان در مقابل شما بایستد و سعی کنید توپ را به آرامی به سمت او پرتاب کنید تا او آن را بگیرد. سپس او نیز باید آن را به سمت شما پرتاب کند این حرکت‌ها را تکرار کنید. راشل کولی، نویسنده کتاب بازی ساده سرگرمی آسان برای نوزادان می‌گوید: ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا کودک بتواند توپ را بگیرد اما این بازی به کودک کار گروهی و برنامه ریزی حرکت را می‌­آموزد.

مهارت­‌هایی که کودک می­‌آموزد: برنامه ریزی حرکت، فهم علت و معلول و کار گروهی

بازی با کودکان

۱۰. کشیدن نقاشی آهنگ­ های مورد علاقه­

وسایل مورد نیاز: کاغذ و مداد شمعی

کاری که باید انجام دهید: همانطور که یکی از آهنگ های مورد علاقه کودک خود را زمزمه می‌کنید، یک تصویر ساده از آنچه در اشعار اتفاق می افتد به تصویر بکشید سپس از کودک خود بخواهید تا چیز دیگری را که در آهنگ گفته می­شود را بکشد به عنوان مثال شعر یک توپ دارم قل قلیه را  برای کودک بخوانید و از او بخواهید تا نقاشی کند و تا زمانی که توپ را بکشد خواندن شعر را متوقف نکنید.

کشیدن نقاشی بدون شک یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌ها برای سرگرم کردن کودک است در این سرگرمی، مهارت­‌هایی که کودک می‌­آموزد: مهارت­‌های گفتاری، خلاقیت، توانایی داستان گویی

بیشتر بخوانید: رمزگشایی نقاشی کودک ؛ معنا و مفهوم نقاشی ها و خط خطی های کودک شما چیست؟

۱۱. یک بحث و گفتگوی کوچک

وسایل مورد نیاز: عروسک یا اسباب بازی

کاری که باید انجام دهید: با تحویل دادن عروسک یا اسباب بازی به کودک و فرزند خود او را تشویق کنید که عروسک را نگه دارد با آن صحبت کند لباس تنش کند و از آن مراقبت کند.

دکتر مایرز می‌گوید: «با عروسک درست مثل اینکه شما با یک کودک صحبت می‌کنید حرف بزنید و فرزندتان را به انجام همان کار تشویق کنید.»

مهارت آموزش داده شده در این بازی: مهارت­‌های اجتماعی، مهارت­‌های گفتاری، مهارت‌­های خوب حرکتی، خلاقیت و قدرت تخیل

حالا با ۱۱ فعالیت صحیح برای سرگرم کردن کودک خود آشنا شدید دیگر بهانه‌ای برای نشاندن کودک جلوی تلویزیون در ساعت‌های طولانی ندارید. اگر شما هم فعالیت‌هایی برای سرگرم کردن کودک می‌دانید حتما از طریق وبسایت کودکت با ما و والدین دیگر به اشتراک بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید