نوشتن یکی از مهم‌ترین جنبه‌های آموزش است و برای اینکه پایه درست و محکمی برای نوشتن ایجاد شود، لازم است نحوه درست نوشتن را به کودک بیاموزید. اگرچه نوشتن در ابتدا آسان به نظر می‌رسد، اما آنقدرها هم آسان نیست. این دشواری ممکن است زمانی رخ دهد که والدین تلاش می‌کنند نحوه درست گرفتن مداد را به کودک بیاموزند، چرا که درست گرفتن مداد پایه و اساس نوشتن است. در این مقاله کودکت، به شرح نکات گوناگونی درباره درست گرفتن مداد در کودک پرداخته خواهد شد.

چه زمانی به کودک بیاموزید که مداد را در دست بگیرد؟

وقتی والدین کودکان را به مدرسه می‌فرستند، ممکن است از خود بپرسند زمان مناسب برای آموزش نحوه درست گرفتن مداد چه وقتی است. کودکان تا قبل از ۴ سالگی قدرت کافی و مهارت‌های حرکتی ظریف برای در دست گرفتن مداد ندارند، اما حدود ۵ تا ۶ سالگی، کودک می‌تواند با در دست‌ گرفتن مداد نحوه استفاده موثر از ماهیچه‌های دست را بیاموزد. بنابراین، بهتر است نحوه درست گرفتن مداد را تنها در این دوره سنی به او بیاموزید.

مقاله مرتبط: چطور به کودکان کمک کنیم مهارت نوشتن را یاد بگیرند؟

چگونه به کودک کمک کنید مداد را درست در دست بگیرد؟

در ادامه، چند روش معرفی شده است که می‌توانید از آن‌ها برای کمک به کودک برای درست در دست گرفتن مداد استفاده کنید:

۱. از مدادهای کوتاه‌ تر استفاده کنید

وقتی موضوع آموزش نحوه در دست گرفتن مداد مطرح می‌شود، باید توجه کنید که استفاده از مدادهایی با سایز متناسب با دست کودک اهمیت فراوانی دارد.  بیشتر والدین احساس می‌کنند مداد بلندتر گزینه بهتری است، اما ممکن است این‌طور نباشد. بهتر است روند آموزش در دست گرفتن مداد را با دادن مداد کوتاه‌تر به کودک شروع کنید، زیرا در دست گرفتن آن‌ها آسان‌تر است و به او کمک می‌کند تسلط بهتری بر مداد داشته باشد.

مقاله مرتبط: یک کودک باهوش از چه سنی حرف می زند؟

۲. قانون سه انگشتی را به خاطر داشته باشید

قانون ۳ انگشتی

قانون سه انگشتی یا گیره سه‌پایه برای نگه داشتن درست مداد مهم است. از کودک بخواهید با استفاده از انگشت شست، انگشت اشاره و انگشت وسط و با اعمال فشار برابر از جانب تمام انگشتانش مداد را در دست بگیرد.

۳. اطمینان حاصل کنید که زمان مناسبی را انتخاب کرده ‌اید

معرفی نحوه درست گرفتن مداد باید زمانی اتفاق بیفتد که کودک آمادگی تمرین برای انجام این کار را داشته باشد. مطمئن شدن درباره زمان مناسب این کار دشوار است، هرچند پیشنهاد می‌شود، همزمان با آماده شدن کودک برای رفتن به مهدکودک، شما هم این آموزش را شروع کنید. اما اگر دیدید کودک مداد را اشتباه در دست می‌گیرد، بهتر است او را تصحیح کنید، چون تغییر دادن این عادت غلط ممکن است دشوار باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان برای شروع آموزش زبان دوم به کودکان چه زمانی است؟

۴. مقدار مناسب فشار وارد کردن

مقدار مناسب فشار وارد کردن

اگر فشار وارده به مداد کم باشد، ممکن است رد مداد روی کاغذ کم‌رنگ بیفتد. از سوی دیگر، فشار زیاد ممکن است منجر به پاره شدن کاغذ یا شکستن نوک مداد شود. بنابراین، آموزش کودک برای وارد کردن فشار مناسب به مداد امر مهمی است. هرچند بهتر است آموزش به‌تدریج انجام شود و اجازه دهید کودک به روند در دست گرفتن مداد مسلط شود، زیرا دادن دستورالعمل‌ها به صورت یک‌جا ممکن است منجر به گیج شدن کودک و حتی سبب بیزاری او از نوشتن شود.

بیشتر بخوانید: با روش های آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه آشنایی دارید؟

۵. نوشتن را تبدیل به یک فعالیت سرگرم ‌کننده کنید

اگر یادگیری همراه با سرگرمی باشد، کودک از یادگیری لذت بیشتری می‌برد و سریع‌تر یاد می‌گیرد. هرگز کودک را، در حالتی که حوصله نوشتن ندارد، تحت فشار قرار ندهید و همچنین، تمرین نوشتن را به وظیفه‌ای یکنواخت و یک‌نفره تبدیل نکنید. کودکان کم‌سن بازه توجه بسیار محدودی دارند و اگر چیزی سرگرم‌کننده نباشد، علاقه خود را به آن از دست می‌دهند. جلسات تمرین نوشتن را کوتاه، منعطف و همراه با سرگرمی برگزار کنید.

نکات مهمی درباره درست گرفتن مداد

نکات مهمی در رابه با درست گرفتن مداد در کودک

نکاتی که ممکن است بخواهید در آموزش نحوه درست گرفتن مداد مدنظر قرار دهید:

  • قبل از شروع به آموزش نحوه درست گرفتن مداد، با گرفتن مداد در دستتان، به او نشان دهید چگونه این کار را انجام دهد. کودکان در صورت مشاهده تمایل بیشتری به یادگیری از خود نشان می‌دهند، تا اینکه موارد به صورت شفاهی برایشان توضیح داده شود.
  • کودک با مشاهده موارد فراوانی می‌آموزد، بنابراین، مهم است که الگوی خوبی برای کودکتان باشید. در صورتی که کارها را به شیوه‌ای درست انجام نمی‌دهید، کودک هم روش صحیح آن کار را یاد نمی‌گیرد.
  • در بازار، مدادها با شکل‌های مختلفی وجود دارد؛ گرد، سه‌گوش یا مثلثی، مستطیل، کنگره‌دار و مانند این‌ها. اما بهتر است مداد سه‌گوش انتخاب کنید، زیرا به درست گرفتن مداد کمک می‌کند.
  • گیره‌هایی برای پشتیبانی بیشتر انگشتان دست هنگام نوشتن در بازار وجود دارد. خریدن و نصب آن‌ها روی مداد می‌تواند به کودک هنگام نوشتن کمک کند. اگر در شناسایی گیره مناسب مشکل دارید، می‌توانید از معلم کودکتان کمک بگیرید.
  • کودکان دوست دارند کارها را در زمان مناسب و گام‌به‌گام انجام دهند، بنابراین، لازم است هنگام آموزش به کودک صبور باشید. به کودک زمان دهید که کل فرایند آموزش را به‌تدریج پشت سر بگذارد و بدانید که خونسردی و صبوری به پیشرفت کودک کمک فراوانی می‌کند.
  • به کودک کمک کنید از سرگرمی به عنوان ابزاری آموزشی استفاده کند. برای مثال، داستانی درباره نوشتن از خودتان بسازید. مثلا دو انگشت اول مامان و بابا و بقیه سه انگشت هم بچه‌های آن‌ها باشند. استفاده از چنین داستان‌های نمایشی و سرگرم‌کننده‌ای نه‌تنها کودک را نسبت به یادگیری راغب می‌کند، بلکه کودک را مجذوب و مشغول فعالیت موردنظر نگه می‌دارد.
  • اگر در کمک به کودک برای یادگیری نحوه درست گرفتن مداد و نوشتن دچار مشکلید، پیشنهاد می‌شود از کاردرمانگران کمک بگیرید. کاردرمانگران شما را درباره راه‌ها و تکنیک‌های درست کمک به کودک راهنمایی می‌کنند.
  • در نظر داشته باشید که کودکان با یکدیگر متفاوت‌اند، پس هر کدام از آن‌ها زمان و روش‌های منحصربه‌فردی برای یادگیری مسائل دارند، بنابراین، مقایسه کودکان با هم کار درستی نیست. مهارت یافتن در درست نوشتن به تمرین و ممارست نیاز دارد و شما باید در این زمینه الهام‌بخش کودک باشید و او را تشویق کنید.

اگر شما هم راهکاری برای نحوه درست مداد گرفتن دارید، حتما در وب‌سایت یا شبکه‌های اجتماعی کودکت با ما در میان بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید