معمولا همه کودکان ابتدا با شیر مادر و سپس با شیر گاو تغذیه می‌شوند. این نوشیدنی خوش‌مزه و مقوی همان به عنوان یک غذای کامل و هم همراه با برشتوک، جو دوسر، شیرینی‌ها و .. به کودک داده می‌شود. با این‌حال، از آن‌جایی که سیستم گوارشی نوازدان به اندازه‌ی کافی رشد نکرده است، دادن شیر گاو به نوزاد باید با ملاحظاتی انجام شود. در این مقاله از کودکت، به بررسی اینکه آیا شیر گاو برای کودکان خوب است یا خیر می‌پردازیم و در مورد اینکه از چه زمانی می‌توانید دادن شیر گاو به نوزاد را شروع کنید، صحبت می‌کنیم.

می‌توانیم به نوزاد تازه متولد شده شیر گاو بدهیم؟

دادن شیر گاو به نوزاد

به چند دلیل دادن شیر گاو به نوزاد تازه متولد شده توصیه نمی‌شود:

  • اولا، سیستم گوارشی نوزاد تازه متولد شده به اندازه کافی رشد نکرده‌است تا پروتئین‌های موجود در شیر گاو (مانند پنیر و کشک) را هضم کند.
  • ثانیا، استفاده زودهنگام و اولیه از شیر گاو برای نوزاد تازه متولد شده می‌تواند سیستم گوارشی کودک را تحریک کند و موجب حساسیت شود.
  • در نهایت، دادن شیر گاو به نوزاد تازه متولد شده می‌تواند بین کمبود آهن نوزاد و جذب آهن در بدن او تداخل ایجاد کند.

خوب است بدانید با این که شیر گاو جزو مواد غذایی نامناسب برای کودکان زیر یک سال است، اما بعضی از محصولات لبنی مانند ماست و پنیر برای نوزادان کمتر از یک‌سال در نظر گرفته می‌شود. با این‌حال، بدون مشورت با پزشک و دادن شیر گاو به نوزاد به صورت سرخود خودداری کنید، زیرا مقدار سدیم موجود در شیر گاو بسیار بیش‌تر از مقداری است که کلیه نوزاد بتواند تحمل کند.

بیشتر بخوانید: نوشیدنی های سالم برای کودک نوپا چه فوایدی دارند؟

از چه زمانی می‌توانید به نوزاد شیر گاو بدهید؟

بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند که کودک خود را با شیر گاو تغذیه کنند. شاید به این دلیل است که شیرخشک گران‌قیمت است و فقط مخصوص تغذیه نوزاد است. از طرف دیگر، شیر گاو برای کل خانواده خریداری می‌شود و می‌تواند جایگزین مناسب و ارزانی برای شیرخشک باشد. بعضی از متخصصان پیشنهاد می‌کنند اگر در خانواده سابقه حساسیت به لاکتوز و لبنیات وجود ندارد، بعد از ۶ ماهگی می‌توانید شیر گاو را به او معرفی کنید. با این وجود، شیر گاو باید تنها بخشی از غذای جامد رژیم غذایی کودک شما باشد. شما باید حدودا تا یک‌سالگی کودک صبر کنید تا بتوانید به طور مستقل شیر گاو را در رژیم غذایی کودک خود بگنجانید.

به یاد داشته باشید که اگر کودک ا تولد یک‌سالگی با شیر مادر تغذیه شود، بهترین مواد مغذی را دریافت می‌کند. شیر مادر نه تنها ایده خوبی برای نوزاد است بلکه شامل ترکیب مناسبی از مواد مغذی است که برای رشد کودک مورد نیاز است. شیر مادر هم‌چنین شامل محتوای چربی بیش‌‌تری نسبت به شیر گاو است که برای رشد نوزاد ضروری است. شیر گاو (که حاوی ترکیبات ویژه‌ای است) به عنوان مناسب‌ترین منبع کلسیم، پروتئین، چربی‌ها و ویتامین D در نظر گرفته می‌شود. در حالی که هیچ رقیبی برای تغذیه با شیر مادر وجود ندارد، با این‌حال شیر گاو یک جایگزین مناسب به مادرانی که قصد دارند کودک خود را بعد از یک‌سالگی از شیر مادر بگیرند معرفی می‌شود.

چگونه شیر گاو را به رژیم غذایی کودک اضافه کنیم؟

شیر گاو برای نوزاد

شیر گاو را می‌توان بعد از تولد یک‌سالگی کودک و در مقادیر کم به کودک خود معرفی کنید. در ابتدا می‌توانید شیرگاو را با شیر خشک مخلوط کنید تا نوزاد به مرور بتواند به شیر گاو عادت کند. شما می‌توانید در ابتدا غذاهایی که با شیر پخته می‌شوند را به کودک خود بدهید تا بررسی کنید که آیا کودک شما قادر به هضم آن بدون هیچ مشکلی هست یا خیر.

شما می‌توانید شیر گاو را با شیر مادر به نسبت ۱:۳ مخلوط کنید. این به این معنی است که شیر مخلوطی از یک پیمانه شیر گاو و سه پیمانه شیر مادر باشد. شما می‌توانید به تدریج نسبت شیر گاو را افزایش دهید و در عین حال نسبت شیر مادر را کاهش دهید. تا در نهایت کودک بتواند شیرگاو را به تنهایی هضم کند. ترجیحا، باید حداقل یک‌ساعت قبل از غذا دادن به کودک به او شیر گاو بدهید. این کار به کودک شما کمک می‌کند تا به درستی از شیر تغذیه شود در حالی که اشتهای او برای غذاهای دیگر به خطر نیفتد.

مزایای تغذیه با شیر گاو برای کودک

دادن شیر گاو به کودک بسیار مفید است زیرا حاوی مقدار زیادی کلسیم است که برای رشد استخوان‌ها، دندان‌ها و رشد ماهیچه کودک بسیار حیاتی است. شیر گاو حاوی ویتامین D است که به جذب کلسیم در بدن کودک کمک می‌کند.

شیرگاو هم‌چنین شامل مقادیر زیادی از پروتئین است که به رشد کودک شما کمک می کند. شیرگاو هم‌چنین حاوی کربوهیدرات است که انرژی موردنیاز روزانه کودک را تامین می‌کند. زمانی که بدن کودک حاوی مقادیر بالای کلسیم باشد، کودک نیز دارای استخوان‌های قوی‌تر، فشارخون سالم و یک قلب سالم خواهد بود.

بیشتر بخوانید: از چه زمانی می توانیم دادن تخم مرغ به کودک را شروع کنیم؟

کودک شما روزانه به چه مقدار شیر نیاز دارد؟

بعد از معرفی تدریجی شیر گاو به کودک یک‌ساله می‌توانید روزانه حدودا ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم از شیر را به کودک برای مصرف بدهید. شما هم‌چنین می‌توانید یک فرآورده لبنی از شیرگاو به شکل ماست یا پنیر به کودک خود بدهید. بعضی از کودکان، ممکن است به طعم شیر علاقه پیدا کنند و ترجیح می‌دهند به صورت منظم در وعده‌های غذایی خود از شیر گاو مصرف کنند. شما باید مقدار مصرف شیر کودک را به صورت روزانه کنترل کنید زیرا ممکن است اشتهای کودک را برای دیگر غذاهای جامد از بین ببرد. مصرف زیاد شیر می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد و در این صورت کودک شما رژیم غذایی متعادل نخواهد داشت.

همچنین می‌توانید شیر را به عنوان یک نوشیدنی بین وعده‌های غذایی در نظر بگیرید و جایگزینی برای وعده غذایی شما نباشد. مهم است در نظر داشته باشید که کودک شما مصرف یک لیوان شیر را مانند مصرف شیشه شیر ادامه ندهد. مصرف شیر گاو، یک مکمل غذایی و یک نوشیدنی اختیاری است. مواد مغذی موجود در شیر را می‌توان از انواع مختلف دیگر غذاها برای بدن تامین کرد.

اثرات جانبی دادن شیرگاو به کودک

دادن شیر گاو به نوزاد

مانند همیشه، معرفی هرگونه غذای جدید به کودک باید از قانون سه روزه پیروی کند. بعد از اینکه، هرنوع غذای جدید را به رژیم غذایی کودک خود اضافه کردید، ۳ روز مراقب کودک خود باشید. این مساله در مورد شیرگاو هم صدق می‌کند.

برخی از کودکان ممکن است به شیر حساسیت داشته باشند. مشاهده رفتارهایی مانند بی‌قراری کودک، اسهال، استفراغ، گریه بی‌وقفه و نفخ شکم می‌تواند نشانه حساسیت کودک به شیر باشد.

ممکن است تعجب کنید که چرا دادن شیر گاو به نوزاد مناسب نیست؟ شیرگاو دارای غلظت بالایی از پروتئین‌ها، سدیم، کلسیم و ویتامینD است و گاهی اوقات به سیستم گوارشی کودک شما آسیب می‌رساند. شما باید مراقب علائم زیر باشید تا مطمئن شوید که نوزادتان توانایی هضم شیرگاو را دارد.

  • حساسیت: جوش زدن یا مشکلات تنفسی و تنفس باصدا (خس‌خس) می‌تواند نتیجه دادن شیرگاو به کودک باشد. علائم حساسیت به شیر در کودک می‌تواند شامل یبوست، کهیر، بدخلقی (بی‌قراری و مالیدن بینی) باشد.
  • حساسیت به لاکتوز: بعد از دادن شیرگاو به کودک، عدم تحمل لاکتوز موجود در شیر گاو می‌تواند به شکل استفراغ، مشکلات روده و معده یا به‌هم ریخته شدن اشتها و حتی اسهال در کودکان نشان داده شود.

در صورتی که کودک شما به شیرگاو حساسیت دارد، باید با پزشک او در مورد جایگزین کردن شیر سویا با شیر گاو مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: از شیر گرفتن کودک یا قطع شیردهی چگونه انجام می‌شود؟

اگر کودک شما از خوردن شیر گاو امتناع می‌کند چه باید کرد؟

چند نکته وجود دارد که به کودک شما کمک می‌کند تا شیرگاو را با میل بیش‌تری بپذیرد.

  • قبل از دادن شیر گاو به نوزاد آن را گرم کنید. زیرا کودکان بعضی اوقات شیر سرد را نمی‌پذیرند و برای آن‌ها غیرمعمول است. تغییر ناچیز دمای شیر می‌تواند میل کودک به خوردن آن را زیاد کند.
  • اگر کودک شما طعم شیر را نمی‌پذیرد، می‌توانید غذاهایی مانند غلات تهیه شده با شیر و فرنی که حاوی شیر هستند را در رژیم غذایی کودک خود بگنجانید. هم‌چنین ممکن است با افزودن رنگ‌های طبیعی خوراکی به شیر، کودک شما جذب آن شود.
  • نوشیدن شیر را برای کودک خود جذاب کنید. با پاداش‌های کلامی یا خرید جایزه وابستگی‌های مثبتی را هنگام نوشیدن شیر برای کودک خود ایجاد کنید.
  • هنگام دادن شیر گاو به کودک، ظرف حاوی شیر را یک فنجان رنگارنگ انتخاب کنید یا خوردن شیر با نی را به کودک خود پیشنهاد دهید. حتی می‌توانید برای این منظور یک فنجان جدید خریداری کنید و به کودک خود بگوئید که این یک فنجان مخصوص برای نوشیدن شیر است و کودک برای نوشیدن شیر از ظرفی به جز آن استفاده نمی‌کند.
  • به عنوان آخرین راه ممکن، شما می‌توانید هنگام دادن شیر به کودک، آن را شیرین کنید. بهتر است از این روش برای طولانی مدت دوری کنید، زیرا کودک به طعم شیرین شیر عادت می‌کند. شما می توانید با اضافه کردن میوه‌ها یا میوه‌های خشک به شیر، شیرین کننده‌های طبیعی را امتحان کنید.

کدام نوع شیرگاو برای کودک مناسب است؟ شیر پرچرب یا شیر کم‌چرب

شیر گاو برای نوزاد

تا ۲ ساگی کودکان نیاز دارند که شیر پرچرب را دریافت کنند. زیرا چربی موجود در شیر برای رشد کودک مورد نیاز است. بعد از آن، انتقال به شیر کم‌چرب یا شیر معمولی می تواند انجام شود. بسته به محدوده وزن کودک، می‌توانید یک انتخاب هوشمندانه انجام دهید. در صورتی که کودک دارای اضافه وزن است یا کمی چاق است، می توانید از همان ابتدا از شیر کم‌چرب استفاده کنید.

اگرچه شیر یک نوشیدنی محبوب در سرتاسر دنیا است، اما ممکن است عجیب به نظر برسد که دادن شیر گاو به نوزاد قبل از یک سالگی توصیه نمی‌شود. با این‌حال، زمانی که سن کودک بیش‌تر از یک‌سال شود می‌توانید شیر، محصولات لبنی و سایر غذاهایی که به وسیله شیر تهیه می‌شوند را در رژیم غذایی کودک خود بگنجانید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید