از زمان‌های خیلی قدیم سیر به عنوان یکی از محبوب‌ترین و مهمترین افزودنی‌ها در پخت و پز محسوب می‌شود. طعم سیر بسیار قوی است و بسیاری از افراد علاقه دارند غذایشان حتما طعم سیر بدهد. صرفنظر از این‌ها سیر خواص دارویی بسیاری از هم دارد. احتمالا شما هم از خواص معجزه آسیای سیر برای درمان سرماخوردگی و تقویت سیستم ایمنی اطلاع دارید. با وجود مزایای بیشماری که سیر دارد آیا برای بچه‌های کوچک بی خطر است؟ بسیاری از مادران در مورد دادن سیر به کودک خود تردید دارند. بنابراین در این مقاله از کودکت سعی کردیم اطلاعات لازم در مورد دادن سیر به کودک را به شما ارائه کنیم تا بتوانید راحت‌تر تصمیم بگیرید که سیر را به رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید یا نه؟

دادن سیر به کودک به خطر است؟

دادن سیر به کودک

اگر به صورت درست سیر را به کودک خود معرفی کنید، دادن سیر به کودک برای او خطری در پی نخواهد داشت. با وجود اینکه سیر یکی از مواد غذایی حساسیت‌زا است اما عوارض آن تقریبا نادر است. نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که عطر و طعم تند سیر ممکن است برای کودک شما خیلی شدید باشد و او را اذیت کند بنابراین بهتر است ابتدا تنها مقدار کمی از سیر برای غذای کودک استفاده شود.

بیشتر بخوانید: آیا خوردن لیمو برای کودکان مناسب است؟

چه زمانی می‌توانیم دادن سیر به کودک را شروع کنیم؟

زمان دقیقی برای معرفی سیر به کودک وجود ندارد. بعضی از مادران ترجیح می‌دهند از ۶ ماهگی به بعد مقدار کمی از سیر را به غذای کودک اضافه کنند و برخی دیگر از مادران تا یک سالگی کودک صبر می‌کنند. پزشکان معمولا توصیه می‌کنند برای دادن سیر و غذاهای با طعم قوی مانند سیر به کودک تا ۱۰ الی ۱۱ ماهگی کودک صبر کنید تا از حساسیت‌های غذایی او به خوبی آگاه شده باشید.

مواد غذایی موجود در سیر

ترکیبات سیر در بین مواد غذایی بسیار جالب است، چرا که ترکیبات موجود در سیر و مواد تشکیل دهنده آن به صورتی است که آن را به یک غذای فوق‌العاده سالم تبدیل کرده است. مواد غذایی موجود در هر ۱۰۰ گرم سیر عبارتند از:

ترکیباتمقدار موجود در هر ۱۰۰ گرم سیر
فیبر۲/۱ گرم
کربوهیدرات۳۳/۱گرم
پروتئین۶/۴ گرم
کالری۱۴۹ کالری
سدیم۱۷ میلی گرم
آهن۱.۷ میلی گرم

 

خواص سیر برای کودکان

خواص سیر باری کودک

علت این که اکثر مردم سیر را در رژیم غذایی کودک خود در نظر می‌گیرند، این است که سیر مزایای فراوانی برای سلامتی کودک دارد که آثار آن می‌تواند موقت یا طولانی مدت باشد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

سیر به دلیل تحریک سلول‌های بدن به خصوص سلول‌های ایزینوفیل (eosinophils)، دندریتیک (dendritic)، سلول‌های دفاعی و لنفوسیت‌ها به عنوان یکی از مهمترین مواد غذایی توقیت کننده سیستم ایمنی بدن کودکان به شمار می‌رود. سیر همچنین باعث ترشح سیتوکین (cytokine) می‌شود که متابولیسم بدن را بهبود می‌بخشد و احتمال چاقی و اضافه وزن را کاهش می‌دهد.

کاهش احتمال ابتلا به سرطان

ترکیبات موجود در سیر که فرد را از باکتری‌ها، ویروس‌ها و اکسیدان‌ها محافظت می‌کند به دلیل اینکه حاوی مقادیر زیادی از ترکیبات ارگانوسولفور (organosulfur) است وقتی در بدن تجزیه می‌شود و خواص آن افزایش می‌یابد. همه‌ی این‌ها با هم به افزایش سیستم ایمنی بدن کودک و محافظت از او در برابر عفونت، التهاب و انواع مختلف سرطان وابسته به دهان و دندان، روده و کلیه کمک می‌کند.

بهبود سلامت قلب

انواع و اقسام کلسترول از زمان جوانی در عروق و شریان‌های بدن ذخیره می‌شود و باید از همان زمان جوانی میزان کلسترول در خون را کنترل کرد. سیر یکی از مهمترین مواد غذایی است که باعث کاهش سطح کلسترول خون شده و خطر ابتلا به فشار خون و احتمال بروز حملات قلبی را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: دادن پیاز به کودک ؛ پیاز را چه زمانی و چگونه به کودکان معرفی کنیم؟

از بین برنده انگل روده

کرم‌ها یا انگل‌ها ممکن است از طریق غذا به معده و روده کودک وارد شوند و یا ممکن است از طریق تخک گذاری راه خود را در داخل روده پیدا کنند که منجر به عفونت و سایر بیماری‌ها می‌شود. سیر یکی از بهترین روش‌ها برای کشتن این کرم‌های روده است.

محافظت در برابر عفونت‌ها میکروبی

مجرای روده شامل باکتری‌های خوب و بد است. استفاده از داروهای شیمیایی برای از بین بدن باکتری‌های بد معمولا منجر به از بین رفتن همه باکتری‌های خوب و بد با هم می‌شود. با این وجود سیر حاوی ترکیبات فیتو شیمیایی است که تنها به از بین بردن باکتری‌های مضر کمک می‌کند. همچنین سیر به عنوان یکی از مواد غذایی است که زمان بهبودی بیماری‌های عفونی را سرعت می‌بخشد.

درمان سرماخوردگی‌های رایج

تغییر آب و هوا و رفتن به یک شرایط آب و هوایی سرد می‌تواند باعث سرما و سرفه در کودکان شود. استفاده از سیر می‌تواند به درمان سرما و سرفه در کودکان موثر باشد. روغن موجود در سیر با خواص ضد میکروبی در مقابل ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری زا مبارزه می‌کند و باعث بهبود دستگاه تنفسی می‌شود.

به چه اندازه می‌توانیم به کودک خود سیر بدهیم؟

دادن سیر به کودک

برای دادن سیر به کودک باید دقت کنید و این کار را به درستی انجام دهید. هر بار که قصد دارید یک ماده غذایی جدید از جمله سیر را به کودک معرفی کنید باید احتمال بروز حساسیت غذایی را بررسی کنید. بنابراین ابتدا فقط مقدار خیلی کمی از سیر را به غذای کودک اضافه کنید. اگر بعد از چند روز هیچ مشکلی برای کودک به وجود نیامد می‌توانید به تدریج مقدار سیر موجود در غذای کودک را بیشتر کنید. دقت کنید که کودکان نیازی به خوردن غذا با طعم‌های شدید ندارند بنابراین از اضافه کردن ادویه‌جات مختلف به غذای کودک پرهیز کنید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید