خیار میوه‌ای جدانشدنی از سفرۀ غذای خانواده‌های ایرانی است. خیار به‌طور معمول به‌عنوان جزئی از انواع سالاد یا در کنار غذای اصلی مصرف می‌شود. همچنین این میوه به‌عنوان میان‌‌وعده یا جزء اصلی وعده‌های غذایی هم استفاده می‌شود. هنگامی که کودک خوردن غذای جامد را آغاز می‌کند، می‌توانید مقداری خیار را برای امتحان مزه‌اش، با رعایت نکات احتیاطی، به کودک بدهید. با وجود اینکه خیار یکی از سالم‌ترین خوراکی‌هایی است که می‌توانید به کودک بدهید، اما زمان و شیوۀ مناسب مصرفش را درنظر داشته باشید و با اقدامات احتیاطی لازم، آن را به غذای کودک اضافه کنید. در این مقاله از کودکت، به بررسی مزایا و معایب مصرف خیار و زمان مناسب افزودن آن به رژیم غذایی کودک صحبت می‌کنیم، اقدامات احتیاطی لازم برای دادن خیار به کودک را مرور می‌کنیم و در پایان، به معرفی چند دستور غذایی با استفاده از خیار می‌پردازیم.

آیا مصرف خیار برای نوزادان بدون اشکال است؟

به‌طور کلی، همان‌طور که جامدات، میوه‌ها و سبزیجات برای کودک مفید است، خیار هم‌ می‌تواند در شمار این غذاهای مفید قرار بگیرد. مصرف خیار نه تنها مشکلی ندارد، بلکه به کودک کمک می‌کند تا از مواد مغذی آن استفاده کند.

چه زمانی می‌توانید خیار را به رژیم غذایی کودک اضافه کنید؟

دادن خیار به کودک

به‌طور معمول، از ۶ تا ۸ ماهگی که غذای جامد در رژیم غذایی کودک گنجانده می‌شود، می‌توانید خیار را هم به آن اضافه کنید. با این حال، برخی از پزشکان توصیه می‌کنند، برای مصرف مواد غذایی جامد مانند خیار، تا نزدیک یک‌سالگی کودک صبر کنید.

ارزش غذایی خیار

برخلاف تصور عموم، خیار مواد مغذی فراوانی دارد که آن را به خوراکی بسیار سالمی تبدیل کرده است. مواد مغذی موجود در ۱۰۰ گرم خیار در جدول زیر نشان داده شده است:

مواد مغذیمقدار
فلوراید۳/۱ میلی‌گرم
آب۹۵ درصد
روی۲۱/۰ میلی‌گرم
سدیم۱/۲ میلی‌گرم
پتاسیم۱۵۰ میلی‌گرم
فسفر۲۵ میلی‌گرم
منگنز۰۸/۰ میلی‌گرم
منیزیم۱۵ میلی‌گرم
آهن۳۰ میلی‌گرم
کلسیم۱۵ میلی‌گرم
ویتامین K۵/۱۶ میلی‌گرم
ویتامین C۳ میلی‌گرم
فولاد۱/۷ میلی‌گرم
ویتامین B6۰۵/۰ میلی‌گرم
ویتامین B5۲۶/۰ میلی‌گرم
نیاسین۱/۰ میلی‌گرم
ریبوفلاوین۰۳۵/۰ میلی‌گرم
تیامین۱/۰ میلی‌گرم
پروتئین۶۶/۰ گرم
چربی۱/۰ گرم
فیبر۵۲/۰ گرم
شکر۶۵/۱ گرم
کربوهیدرات۶۵/۳ گرم
انرژی۱۵ کیلو‌کالری

 

مزایای مصرف خیار برای سلامتی کودک

خیار برای کودکان

مصرف خیار می‌تواند به تأمین مواد مغذی موردنیاز برای حفظ سلامت و رشد کودک کمک کند. همچنین، مزایای زیادی برای سلامت کودک دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کاهش مشکلات پوستی

پوست حساس کودک می‌تواند به چیزهای مختلفی، از نیش پشه‌ها تا سوختگی‌های کوچک، واکنش نشان دهد. این موارد به‌طور معمول منجر به ایجاد جوش یا ترک در پوست می‌شود که می‌تواند برای کودک بسیار ناراحت‌کننده باشد. خیار برای کمک به تسکین و ترمیم پوست کودک بسیار مفید است. گذاشتن یک برش خیار روی ناحیۀ آسیب‌دیده می‌تواند تا حد زیادی باعث تسکین درد و کاهش تورم شود.

تسکین درد

کودکی که هنوز به رشد کافی نرسیده است، ممکن است قادر به خوردن مسکن‌های دارویی نباشد. مشاهده شده است که فلونوئید موجود در خیار می‌تواند تا حدودی مشابه مسکن‌ها عمل کند. فلونوئید خواص ضددردی دارد که می‌تواند در شرایط خاص به تسکین درد کمک کند.

کاهش مشکلات معده

یکی از دلایل مفیدبودن خیار این است که در بهبود ناراحتی‌های معده نقش دارویی قوی را ایفا می‌کند. از جمله مشکلات معده که ممکن است با مصرف خیار تاحدی تسکین پیدا کند، می‌توان به اسیدی‌شدن معده، زخم معده و دیگر مشکلات مربوط به معده اشاره کرد. نوشیدن عصارۀ خیار که از بخارپزکردن آن به‌دست می‌آید، خردکردن آن به قطعات کوچک و تهیۀ پورۀ آن از روش‌های مناسب گنجاندن خیار در رژیم غذایی کودک است. همچنین، آب خیار می‌تواند همان مزایای خیار را برای کودک داشته باشد.

منبعی سرشار از آب

گاهی کودکان از نوشیدن آب امتناع می‌کنند یا تمایل به خوردن غذاهای بدون آب دارند. این اتفاق بیشتر در فصل تابستان می‌افتد، هنگامی که، به‌دلیل گرمای هوا، اشتهای کودک کمی ازبین می‌رود. در چنین شرایطی، خیار می‌تواند برای کودک نقش تأمین‌کنندۀ آب را ایفا کند، چراکه ۹۵ درصد خیار از آب تشکیل شده است. خیار تشنگی کودک را رفع می‌کند و همچنین کمبود نمک‌ و مواد معدنی ضروری بدن را، که به‌دلیل کمبود آب از بین رفته‌اند، جبران می‌کند.

وجود آنتی‌اکسیدان‌ها

فرآیندهای متابولیک بدن منجر به ایجاد سموم مختلف و مواد زائدی چون رادیکال‌های آزاد می‌شود. این سموم بافت‌های سالم و عناصر بدن را، که شامل DNA هستند، از بین می‌برد. خیار موجب ایجاد آنتی‌اکسیدان‌هایی می‌شود که با رادیکال‌های آزاد پیوند برقرار می‌کنند، آن سموم را ازبین می‌برند و کودک را سالم نگه می‌دارند.

سرشار از ویتامین‌ها

شاید باورش برای شما کمی سخت باشد، اما خیار تاحدی تمام ویتامین‌های موردنیاز بدن را دارد. ویتامین‌هایی که برای رشد کودک در همۀ زمینه‌ها مانند رشد جسمی، سیستم عصبی، رشد و توسعۀ بینایی، جریان گردش خون، جذب آهن و تقویت استخوان‌ها ضروری است.

مقاله مرتبط: دادن هندوانه به کودک ؛ مزایا و نکات مهم در مورد مصرف هندوانه

اقدامات احتیاطی هنگام دادن خیار به کودک

قبل از گنجاندن خیار در رژیم غذایی کودک، لازم است اقدامات احتیاطی ویژه‌ای را برای دادن خیار به کودک درنظر بگیرید:

 • خیار را با سبزیجات دیگر ترکیب کنید. با ترکیب خیار و سبزیجات دیگر می‌توانید پوره‌ای با مزۀ بهتر و خوشایندتر برای کودک خود آماده کنید.
 • هنگامی که برای اولین بار به کودک خیار می‌دهید، حساسیت احتمالی او به خیار را بررسی کنید. مقداری خیار به کودک بدهید و سپس وقفه‌ای چندروزه ایجاد کنید تا متوجه هر واکنش ناخواسته‌ای در بدن کودک شوید. اگر مشکلی وجود نداشت، می‌توانید خیار را در برنامۀ غذایی روزانۀ کودک خود بگنجانید.
 • در ابتدا از دادن خیار خام به کودک اجتناب کنید، زیرا ممکن است میکروب‌هایی داشته باشد. همیشه با جوشاندن و بخارپزکردن خیار، آن را به‌طور کامل پوره کنید تا میکروب‌های آن به‌راحتی ازبین بروند.
 • پوست خیار را باید جدا کنید، زیرا ممکن است معدۀ کودک توان هضم کامل آن را نداشته باشد.
 • خیارهای سالم و بدون لکه بخرید. برای اطمینان از تلخ‌نبودن خیار، قبل از خرید، یک تکۀ کوچک از آن را بخورید و از سلامتش مطمئن شوید.

دستور غذاهای‌ حاوی خیار برای کودک

در ادامه، چند دستور غذایی ساده با خیار ذکر شده است که می‌توانید از آن‌ها، برای افزودن خیار به رژیم غذایی کودک، استفاده کنید:

پورۀ خیار

پوره خیار

دستوری ساده و کاربردی برای پوره‌کردن خیار به همراه سایر سبزیجات

مواد لازم:

 • خیار
 • برگ ریحان
 • خامۀ ترش
 • نمک پنیر

طرز تهیه:

 • خیار را خرد کنید، در ظرفی بریزید و دانه‌های آن را خارج کنید. تمام مواد لازم را با هم مخلوط کنید تا هنگامی که به انسجام خوبی برسد.
 • اگر کودک شما قادر به جویدن است، می‌توانید کمی از میوه‌ها را هم به مخلوط مواد اضافه کنید.

خیار نعنایی و ماست

دادن خیار به کودک

دستوری ساده و کاربردی با میوه برای افزودن عطر و طعم

مواد لازم:

 • خیار
 • برگ‌های نعناع
 • ماست
 • گلابی

طرز تهیه:

 • خیار را برش دهید، دانه‌های آن را خارج کنید و سپس آن را به قطعات کوچک خرد کنید.
 • پوست گلابی را بگیرید، هسته‌های آن را خارج کنید و آن را مانند خیار خرد و له کنید.
 • خیار و گلابی‌های خرد و له شده را در ظرفی با ماست و برگ‌های نعناع به‌خوبی مخلوط کنید.
 • در صورت نیاز، برای تبدیل‌شدن این مخلوط به پوره، مخلوط را بیشتر هم بزنید.

مقاله مرتبط: چگونه می توانیم کودکان را به خوردن سبزیجات علاقه مند کنیم؟

همان‌طور که گفته شد، خیار می‌تواند مواد مغذی مورد نیاز بدن کودک را تأمین کند و موجب رشد سلامت او شود. مانند دادن هر مادۀ غذایی جدید به کودک، در افزودن خیار نیز مراقب حساسیت‌های غذایی کودک خود باشید و با اقدامات احتیاطی لازم، خیار را به شیوه‌ای سالم آماده کنید تا کودکتان از خوردنش لذت ببرد.

2 دیدگاه‌ها

 1. سلام
  وقتی صحبت از توصیه خوردن خیار در نوزادان زیر یکسال است منظور مصرف خیار خام به تنهایی است که این مورد نظر متخصصین کودک نمی باشد باید به صورت پوره و بهمراه سایر غذا ها باشد تا دسگاه گوارش کودک دچار مشکل نشود

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید