تخم مرغ یک منبع مغذی و سرشار از پروتئین است که برای رشد و تغذیه کودک مفید است. اما ممکن است برای شما این سوال به وجود بیاید از چه زمانی می‌توانیم دادن تخم مرغ به کودک را شروع کنیم؟ با ادامه مطلب با کودکت همراه باشید تا بیشتر در مورد خوردن تخم مرغ در ماه‌های اول زندگی کودک صحبت کنیم. قبل از اینکه دادن تخم مرغ به کودک را شروع کنید حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

در حال حاضر در دستورهای غذایی که متخصصین تغذیه پیشنهاد می‌کنند هیچ دلیلی برای پرهیز از خوردن تخم مرغ در ماه‌های اول زندگی کودک ارائه نشده است. در واقع کودک از زمانی که برای خوردن غذاهایی به غیر از شیر مادر یا مکمل غذایی آماده است (تقریبا بین ۴ تا ۶ ماهگی) می‌تواند از تخم مرغ هم استفاده کند.

حتی برخی از تحقیقات نشان می‌دهد هرچقدر معرفی غذاهایی که به صورت بالقوه حساسیت زا هستند مانند (تخم مرغ، شیر، کره بادام زمینی، ماهی و …) را از ۶ ماهگی به تاخیر بیاندازید احتمال اینکه کودک شما در آینده به این غذاها حساسیت پیدا کند بیشتر می‌شود.

باورهای قدیمی در مورد دادن تخم مرغ به کودک

دادن تخم مرغ به کودک

از قدیم متخصصان تغذیه به والدین پیشنهاد می‌کردند تا ۲ سالگی کودک از دادن تخم مرغ به کودک خودداری کنند. اما مطالعات جدید نشان می‌دهد هیچ دلیل پزشکی برای این کار وجود ندارد و خوردن تخم مرغ در ماه‌ّهای اول زندگی کودک مشکلی ایجاد نمی‌کند.

به احتمال زیاد اگر به دوستان یا اقوام خود در مورد دادن تخم مرغ به کودک قبل از ۲ سالگی سوال کنید آن‌ها با این کار مخالفت می‌کنند، اما به آن‌ها اطمینان دهید که شما از آخرین دستورالعمل‌های پزشکی با خبر هستید در صورت لزوم و برای اطمینان خاطر از اینکه کودک شما نسبت به تخم مرغ حساسیت ندارد حتما با متخصص اطفال در این مورد صحبت کنید.

فراموش نکنید یکی از روش‌ها برای جلوگیری از حساسیت غذایی در کودکان این است که از زمانی که کودک شما توانایی خوردن غذاهای جامد را پیدا کرد به او غذاهای متنوع بدهید.

یکی دیگر از باورهای اشتباه در مورد تخم مرغ این است که فقط زرده تخم مرغ را به کودک بدهید زیرا مواد حساسیت زای سفیده تخم مرغ در زرده وجود ندارد که هیچ دلیل پزشکی برای  این باور هم وجود ندارد.

بیشتر بخوانید؛ تغییر غذای کودک از شیر مادر به غذاهای اولیه

چه زمانی کودک برای خوردن تخم مرغ آماده است؟

یکی از نشانه‌های این که کودک شما برای خوردن غذاهای جامد آماده است این است که به خوبی بتواند روی صندلی بنشیند و سر خود را به راحتی بالا نگه دارد. از دیگر نشانه‌ّها این است که کودک وقتی غذا را می‌بیند دهان خود را باز می‌کند و می‌تواند غذا را از درون قاشق به دهان خود ببرد و قورت دهد.

متخصصان تغذیه پیشنهاد می‌کنند هر بار فقط یک غذا به کودک معرفی کنید و برای معرفی غذای جدید به کودک ۲ تا ۳ روز صبر کنید. در این فاصله می‌توانید به واکنش‌ها و حساسیت‌ غذایی کودک هم پی ببرید و متوجه شوید بدن کودک شما به چه غذاهایی حساس است.

تخم مرغ منبع غنی از پروتئین، آهن و کولین (از ویتامین‌های گروه ب) است و بدون شک از جمله مواد غذایی سالمی است که باید در برنامه غذایی کودک وجود داشته باشد. برای جلوگیری از بیماری‌های غذایی مانند سالمونلا که ممکن است در تخم پرندگان وجود داشته باشد، قبل از دادن تخم مرغ به کودک مطمئن شوید که تخم مرغ را به خوبی پخته‌اید. بیشتر باکتری‌های بیماری‌زا در تخم مرغ در اثر پختن از بین خواهند رفت. توجه کنید که به هیچ وجه هنگام دادن تخم مرغ به کودک از نمک، فلفل، کره و سایر ادویه‌جات استفاده نکنید.

نشانه‌ های حساسیت به تخم مرغ

دادن تخم مرغ به کودک

وقتی برای اولین بار کودک خود تخم مرغ می‌دهید برای مدتی به خوبی او را زیر نظر بگیرید تا در صورت وجود هر گونه حساسیت نسبت به تخم مرغ مطلع شوید. این نشانه‌ها عبارتند از:

  • حساسیت‌های پوستی مانند، تورم، جوش، کهیر و اگزما
  • خس خس یا به سختی نفس کشیدن
  • عطسه و آبریزش بینی
  • قرمز شدن یا جمع شدن اشک در چشم‌
  • درد معده، حالت تهوع، استفراغ یا اسهال
  • آنفیلاکسی (کمتر شایع)

بیشتر بخوانید؛ آیا می دانید مقدار غذای مورد نیاز کودک در سنین مختلف چه قدر است؟

واکسیناسیون و ارتباط آن با تخم مرغ

برخی از واکسن‌ها حاوی تخم مرغ هستند و می‌توانند باعث حساسیت شوند. برای مثال واکسن سرخک، سرخجه و اوریون یا همان (MMR) که در ۱۲ تا ۱۵ ماهگی به کودک تزریق می‌شود حاوی تخم مرغ است. همچنین واکسن آنفولانزا هم حاوی مقداری تخم مرغ است و می‌تواند حساسیت‌زا باشد.

بنابراین در صورت داشتن سابقه خانوادگی حساسیت نسبت به تخم مرغ قبل از تزریق واکسن حتما موضوع را با پزشک متخصص اطفال در میان بگذارید.

هرگونه تجربه یا نظری در این زمینه دارید حتما از طریق قسمت نظرات زیر همین مطلب یا سایر خوانندگان کودکت در میان بگذارید. ضمنا برای آگاهی از روش صحیح تغذیه کودک ویدئوی اصول تغذیه در سال های اولیه زندگی را مشاهده کنید.

 

یک دیدگاه

  1. […] تخم مرغ پخته شده را به راحتی می‌توانید حمل کنید و یک راه عالی برای رفع گرسنگی گاه و بی‌گاه کودک محسوب می‌شود. تخم مرغ پخته شده برای مسافرت‌های کوتاه مدت ایده‌آل است. شما می‌توانید تخم مرغ را هم به صورت آب پز و هم به صورت نیمرو مصرف کنید. برای داشتن یک وعده غذایی کامل‌تر می‌توانید از نان تست کره‌ای برای خوردن آن استفاده کنید. […]