یکی از جنبه­‌های مهم در رشد کودکان، حس کنجکاوی کودک است. کودکان به صورت ذاتی کنجکاو هستند و در واقع این عاملی است که بسیاری از رفتارهای زودهنگام آن­ها را باعث می­‌شود. در این مقاله از کودکت به موارد زیر اشاره می‌­شود و می‌خواهیم در مورد آنها صحبت کنیم:

 • چه چیزهایی باعث تحریک و کنجکاوی در کودکان می­‌شود؟
 • مزایای کنجکاوی برای کودکان
 • حس کنجکاوی کودک چگونه با سن تغییر می­‌کند؟
 • آیا با رشد کودک کنجکاوی از بین می­‌رود؟
 • چه چیزی حس کنجکاوی کودک از بین می­‌برد؟
 • چگونه کنجکاوی را در کودکان تحریک کنیم؟

والدین گاهی ممکن است که به علت کنجکاوی کودک دستپاچه شوند اما به یاد داشته باشید که این عامل نقش بسیار مهمی را در چگونگی رشد کودک و شکل گیری شخصیت او بازی می‌کند. اگر این حس به درستی هدایت شود تاثیر بسزایی بر زندگی کودک‌تان خواهد داشت.

یک کودک کنجکاو پدیده جدیدی در جامعه نیست. کودکان در سال های اولیه خود اکتشاف می کنند و این بدان معنی است که آنها سعی می کنند تا زمانی که رشد می­‌کنند، احساسات و تجارب زیادی داشته باشند. اما چه چیزی در واقع حس کنجکاوی کودک را تحریک می­‌کند؟

بخشی از آن به خاطر محیط امن و محافظت شده‌­ای است که اکثر کودکان در آن رشد می­‌کنند. آنها کنجکاو هستند از شبکه امن که توسط بزرگترهایشان ساخته شده است خارج شوند و به دنبال چیز جدیدی در زندگی باشند.

بنابراين والدين بايد بین امنيت و چیزهای تازه برای کودکان‌شان در مراحل اولیه زندگی تعادل برقرار کنند. البته، سبک اکتشاف در بسیاری از کودکان جوان ممکن است خطرناک باشد. با این حال، باید به جای اینکه جلوی کنجکاوی کودک گرفته شود، مراقبت را برای جلوگیری از خطر افزایش دهیم.

بیشتر بخوانید: پرورش خلاقیت در کودکان به کمک بازی های سرگرم کننده

مزایای کنجکاوی برای کودکان

اهمیت کنجکاوی در یادگیری کودکان هرگز نمی‌­تواند به اندازه کافی مشخص شود. کنجکاوی یک مسیر گسترده برای یادگیری است که به فکرهای کوچک کودکان می­‌رسد. توانایی پرسیدن سوالات و سوالات درست، حتی در زندگی بزرگسالان نیز علاوه بر کودکان اهمیت دارد. نوآوری زمینه‌ای برای هر گونه پیشرفت است و هنگامی که کودک رشد می‌کند این امر بسیار مهم خواهد بود.  

مزایای کنجکاوی برای کودکان

حس کنجکاوی کودک چگونه با سن تغییر می­‌کند؟

بدیهی است که شیوه و حس کنجکاوی کودک با توجه به سن کودک تغییر می‌کند.

۱ تا ۲ سالگی

کودک در دو سال اول زندگی همان‌قدر که در مورد محیط پیرامون خود کنجکاو است در مورد بدن خود نیز کنجکاو است. همه چیز برای او جدید است به همین دلیل، او تلاش می­‌کند که تا آنجا که می‌­تواند نه تنها محیط پیرامون خود را بلکه بخش‌های بدن خود را نیز کشف کند.

۲ تا ۴ سالگی

در این بازه سنی کودکان شناختی از خود و محیط پیرامون خود پیدا کرده‌­اند . حال تمرکز آن­ها بر اشیاء و اتفاق­‌های جدید خواهد بود. گاهی ممکن است که سوالات خلاقانه­‌ای از شما بپرسند. به عنوان مثال این­که چه اتفاقی برای باران می‌­افتد و یا متر مخصوص اندازه‌­گیری چیست و تلاش کنند که از آن­ها بیشتر استفاده کنند.

۴ تا ۶ سالگی

در این سن کودکان تلاش می‌­کنند که اساسی فکر کنند و سوالی که آن­ها می‌­پرسند بازتاب افکار آن­ها است. این بدان معنی است والدین گاهی با سوالاتی نظیر آیا مورچه­‌ها می‌­توانند به ما آسیب برسانند یا بچه‌­ها از کجا می­‌آیند بپرسند. کنجکاوی در این سن حتی ممکن است با اضطراب همراه باشد.

بیشتر بخوانید:  ۱۳ راهکار طلایی برای تقویت کنجکاوی کودک

آیا با رشد کودک کنجکاوی از بین می­‌رود؟

اگرچه هیچ شواهدی نشان نمی دهد که کنجکاوی طبیعی کودکان برای کشف  در طول زمان کاهش می یابد، اما واقعیت این است که بسیاری از بزرگسالان به همان اندازه کودکی‌شان کنجکاو نیستند. کنجکاوی با گذشت زمان ظاهرا از بین می­رود اما علت آن دقیقا مشخص نیست. یک واقعیت کنجکاوی این است که با گذشت زمان و افزایش سن کاهش می‌­یابد و جای آن را یادگیری رسمی می­گیرد.

چه چیزی حس کنجکاوی را در کودکان از بین می­برد؟

برخی از افراد معتقدند که روش یادگیری رسمی که انبوهی از اطلاعات در ذهن کودک تخلیه می­‌شود یکی از علل از بین بردن کنجکاوی است. برخی دیگر معتقدند که ترس از مورد تایید بزرگسالان قرار نگرفتن یکی دیگر از دلایل است. اگر کودک مورد تشویق قرار نگیرد دیگر کنجکاو نخواهد بود.

چگونه کنجکاوی را در کودکان تحریک کنیم؟

برخی از روش ها قطعا می توانند به شما در ایجاد کنجکاوی در کودکان کمک کنند.­ شما می توانید فعالیت هایی را برای تحریک  کنجکاوی برای بچه‌­ها انتخاب کنید. بعضی از آنها در زیر ذکر شده است.

حس کنجکاوی در کودک

 • فعالیت‌­های روزمره

تغییرات گاه و بیگاه در عادات روزمره آنها می تواند تاثیر زیادی بر روی آنها داشته باشد زیرا آنها را به چیزی جدید تبدیل می کند حتی اگر چیزی به اندازه یک قالب جدید صابون باشد.

 • غافلگیری‌­ها

شگفتی های مثبت نیز می تواند راه های زیادی برای بهبود کنجکاوی در کودکان باشد که می تواند یافتن یک گنج کوچک یا حتی دعوت شخصی برای ناهار به صورت غافلگیرانه باشد.

 • کودک خود را بدزدید

این در واقع یک غافلگیری پیشرفته است. شما می‌­توانید یک روز خود را از برنامه­‌های اضافه خالی کنید فرزند خود را از مدرسه بردارید و با او برای داشتن یک روز خوب به بیرون بروید. کودک شما این اتفاق را برای مدت طولانی در ذهن خود خواهد داشت.

 • آشپزی

فرزند شما قطعا عاشق کیک است شما می­‌توانید فرایند پختن کیک را از مخلوط کردن مواد گرفته تا تنظیم حرارت فر با یکدیگر انجام دهید این کار غول خفته در ذهن آن­ها را بیدار می­‌کند.

 • پایان داستان­‌ها را باز بگذارید

خواندن داستان های مشابه برای فرزندان برای هر دو طرف خسته کننده می شود. پس چرا پایان آن­ها را باز نمی­گذارید؟ از آنها در مورد چگونگی پایان دادن به آنها سوال کنید و آنها را تشویق کنید که به احتمال­‌های دیگر فکر کنند.

 • خودتان را آماده کنید

بچه ها قطعا سؤال های زیادی را مطرح می کنند و شما باید اطمینان حاصل کنید که تمام سوالات آن­ها را در برخی موارد پاسخ داده­‌اید. سوالات‌شان را بفهمید و فورا آن­ها را برای‌شان روشن کنید.

 • تشویق

همیشه فرزندان خود را تشویق کنید تا حتی بیشتر از آنچه که در حال حاضر سوال می‌­کنند بپرسند.

 • از آن­ها سوال بپرسید

 خود را درگیر سوالات‌شان کنید و گاهی از آن­ها در مورد شک و تردیدشان بپرسید. این کار باعث خواهد شد تا آنها بیشتر فکر کنند.

 • قومیت

اجازه ندهید که کودک‌تان گمان کند که فرهنگی که در آن زندگی می­‌کند تنها فرهنگ موجود است. او را با قومیت­‌ها و فرهنگ‌­های جدید آشنا کنید و بدین وسیله دامنه پذیرش او را نسبت به فرهنگ­‌هایی که با فرهنگ خودش متفاوت هستند گسترده کنید.

 • مسافرت

مسافرت یک تمرین عالی برای ایجاد کنجکاوی برای کودکان است و همچنین کنجکاوی را در بزرگسالان نیز ایجاد می کند.

 • موسیقی

موسیقی، تفکر جانبی را در مغز ترویج می دهد و مطالعه آن از سن کودکی می تواند تاثیر شگرفی در رشد کودک داشته باشد.

بیشتر بخوانید:  با فواید آموزش موسیقی به کودک آشنا شوید

 • اجازه دهید خودش باشد

سعی کنید فرزندتان را قبل از اینکه رشد کند، به بزرگ شدن تشویق نکنید. اجازه دهید او هرچقدر که می‌­تواند محیط اطراف خود را کشف کند، اما مطمئن شوید که هیچ خطر بزرگی  وجود ندارد.

تشویق به کنجکاوی در یک کودک می تواند دشوار باشد، ولی در صورت انجام، رضایت از خود را برای والدین و پیشرفت را برای کودک به همراه خواهد داشت. بنابراین اجازه ندهید که کودک‌تان وقتی که بزرگ شد کنجکاوی‌اش را از دست بدهد.