در این مقاله از کودکت قصد داریم درباره رشد حس چشایی کودک و مهارت‌هایی که باید بدانید صحبت کنید. آنچه که در این مطلب آموزشی می‌خوانید عبارتند از:

  • چه زمانی حس چشایی کودک رشد می‌­کند؟
  • چگونه حس چشایی کودک رشد می­‌کند؟
  • آیا کودک سلایق چشایی شما را به ارث می‌­برد؟
  • چگونه به کودک خود کمک کنید تا از غذاهای مختلف لذت ببرد؟
  • چرا کودک تقریبا همه چیز را در دهان خود می‌­گذارد؟

حس چشایی کودک شما همراه با کنجکاوی طبیعی به او کمک می‌کند تا جهان بزرگ و گسترده را کشف کند. جوانه‌های چشایی می‌توانند به کودک شما کمک کنند تا حتی قبل از اینکه خوردن غذاهای سفت و جامد را شروع کند، بفهمد که آیا مزه‌­ها و طعم­‌های مختلفی را دوست دارد یا نمی‌پسندد.

۱. چه زمانی حس چشایی کودک رشد می­‌کند؟

مهارتهای رشد حسی کودک

حس چشایی کودک از درون رحم شروع به رشد می‌­کند. تا ۹ هفتگی در دوران جنینی، دهان و زبان جنین با اولین پرزهای چشایی شکل می­‌گیرد. جنین در رحم در مایع آمنویتیک غوطه­‌ور است. او به­ صورت طبیعی از طریق این مایع تنفس و تغذیه می­‌کند که به رشد ریه­‌ها و سیستم گوارش او کمک می‌­کند.

طعم غذایی که می‌­خورید و آنچه که می‌­آشامید از طریق جریان خون به مایع آمنیوتیک وارد می‌شود. وقتی کودک شما طعم آمنیوتیک را می­‌چشد اولین تجربه خود را در درک طعم‌­های مختلف تجربه می­‌کند.

به ­علاوه بوی آن­ها را نیز متوجه می‌­شود. اگر غذا را با طعم شیرین، شور و یا تند تناول کنید کودک شما نیز متوجه طعم آن خواهد شد. بعد از تولد پرزهای چشایی جدید کودک شما بسیار .حساس هستند

کودک می‌­تواند طعم شیرین و ترش را تشخیص دهد. کودک طعم شیرین را ترجیح می­دهد و به این دلیل شیر مادر را بسیار دوست دارد. حس بویایی و چشایی به هم مرتبط هستند و کودک شما در هنگام تولد حس بویایی خوبی دارد و تفاوت بین بوی شیر مادر خود و مادران دیگر را متوجه می‌­شود.

بیشتر بخوانید: تمیز کردن لثه کودک پیش از درآمدن دندان مهم است؟

۲. چگونه حس چشایی کودک رشد می­‌کند؟

قدرت چشایی کودک در بدو تولد خوب است و تعداد پرزهای چشایی او و واکنش­های او به طعم‌های مختلف با افزایش سن رشد می­‌کند.

سه ماه اول زندگی کودک

در واقع کودک ممکن است دامنه گسترده­تری از پرزهای چشایی نسبت به یک انسان بالغ داشته باشد. پرزهای چشایی نوزاد تازه متولد شده علاوه بر زبان، روی لوزه و در عقب حلق نیز وجود دارد. در ۳ ماه اول تولد، کودک شما تفاوت بین طعم شیرین و تلخ را متوجه می‌­شود  و طعم‌­های شیرین را مثل طعم شیر مادر ترجیح می­‌دهد.

۳ تا ۶ ماهگی

تا سه ماهگی زبان کودک رشد می‌­کند. ممکن است ببینید که کودک همه چیز مثل اسباب­ بازی یا ملحفه را به سمت دهان خود می‌­برد. این کار نشان می‌­دهد که کودک سعی در امتحان طعم‌های متفاوت دارد. حدود ۵ ماهگی حس چشایی کودک تغییر کرده و قادر است که بیشتر به طعم شور واکنش نشان دهد؛ البته فکر خوبی نیست که به کودک غذاهای شور دهید.

۶ تا ۱۲ ماهگی

بعد از ۶ ماه فقط شیرمادر یا شیرخشک خوردن، وقتی کودک غذاهای سفت را شروع می­‌کند  طعم­‌های جدید او را شگفت زده می­‌کند. اگر کودک بعد از عادت به طعم شیرین، برای امتحان طعم­‌های جدید مردد باشد کاملا طبیعی است.

وقتی غذای کودک را به غذاهای سفت تغییر می‌­دهید، خیلی سریع علایق کودک خود را به برخی از غذاها خواهید فهمید. کودک برخی از غذاها را پس می‌­زند و گاهی مجبورید برخی از غذاها را بارها به او پیشنهاد کنید.

برخی از کارشناسان می­‌گویند قبل از اینکه تصمیم بگیرید که کودکتان غذای خاصی را دوست ندارد، حداقل ۸ بار آن را به کودک پیشنهاد دهید. تقریبا در ۷ یا ۸ ماهگی کودک شما توانایی خوردن غذاهای انگشتی را پیدا می­‌کند. این یک فرصت خوب برای امتحان کردن طعم­‌های جدید و کشف مزه‌­های متنوع میوه‌­ها یا سبزیجات نرم است.

۳. آیا کودک شما سلایق چشایی شما را به ارث می‌برد؟

حس چشایی کودک

حس چشایی کودک شما تحت تاثیر عوامل متفاوتی قرار می­‌گیرد که بخشی از آن ژنتیکی است؛ البته الزامی برای این مطلب وجود ندارد. کوک شما ممکن است به طعم‌­هایی که در رحم کشف کرده علاقه‌­مند باشد. همچنین با احتمال بیشتری ممکن است به غذاهای متنوعی که به آن­ها عادت می­‌کند علاقه نشان دهد. اگر شما غذاهای متنوعی را به او پیشنهاد کنید ممکن است که وقتی بزرگ شد به خوردن آن­ها ادامه دهد.

کودک شما همچنین از شما و از سلایق غذاهای مورد علاقه شما تقلید می­‌کند. پس بهتر است که عدم علاقه خود را به برخی از غذاها به ویژه غذاهای سالم نشان ندهید. با این روش می‌توانید کودک خود را برای خوردن این نمونه غذاها ترغیب کنید.

دامنه غذاهایی که کودک در بزرگسالی دوست خواهد داشت به مدت زمانی که از شیر مادر استفاده می­‌کند نیز بستگی دارد. پژوهش‌­ها نشان می­‌دهند که طعم­‌های مختلفی  شیر شما می­‌تواند تاثیر مثبتی بر پرزهای چشایی کودک داشته باشد و کمک می­کند که غذاهایی با طعم­‌های متفاوت را در بزرگسالی بپذیرد.

بیشتر بخوانید: ۶ نوع درمان خانگی برای درمان آفت دهان کودک و نوزاد

۴. چگونه به کودک خود کمک کنید تا از غذاهای مختلف لذت ببرد؟

دادن غذاها مختلف به کودک برای اینکه طعم­‌های متفاوت را امتحان کند، ممکن است به او برای خوردن غذاهای با مزه‌­های متفاوت در بزرگسالی کمک کند. زیرا کودک مایل است به غذاهایی که به آن­ها عادت داشته روی بیاورد.

وقتی که غذاهای سفت را برای کودک خود آغاز می­‌کنید ابتدا از میوه یا سبزی خالص استفاده کنید سپس به تدریج غذاهای جدید را به او معرفی کنید. ترسو نباشد، اینکه کودک باید غذاهای ملایم را بخورد افسانه‌­ای بیش نیست. اگر می‌­خواهید دامنه غذاها را گسترش دهید «اولین غذاهای خلاقانه کودک» را امتحان کنید و فیلم «درست کردن غذای کودکتان چقدر آسان است»  مخصوصا «تهیه غذای هفتگی کودک در ۱ ساعت» را ببینید.

کودکان و مهارت حس چشایی کودک

به کودکان خود اجازه دهید که  غذا را به شیوه خود کشف کند. چشیدن­‌های اولیه ممکن است چشیدن و چرخاندن غذا با زبان قبل از بیرون ریختن غذا باشد. با حمایت و تشویق می­‌توانید به او کمک کنید تا به طعم­‌های متفاوت عادت کند و برای امتحان کردن غذاهای جدید احساس اطمینان کند.

وقتی نوبت به شکر و نمک می‌­رسد احتیاط کنید. از غذاهای فرآوری شده اجتناب کنید و نمک یا شکر را به غذای کودک خود اضافه نکنید. کلیه­‌های جوان نمی‌توانند با پردازش بیش از حد نمک روبرو شوند و قند باعث پوسیدگی دندان می‌شود. ندادن غذاهایی با طعم شور و شیرین به کودک نیز فکر خوبی است.

بیشتر بخوانید: عادت به دهان بردن اشیا در کودکان برای چیست؟

۵. چرا کودک من تقریبا همه چیز را در دهان خود می‌­گذارد؟

کودک شما از دهان خود به­ عنوان راهی برای اکتشاف، یادگیری و دریافت حسی از دنیای اطراف خود استفاده می­‌کند. در کودکان دهان از انگشتان و دستهایشان حساس‌تر است. بنابراین دهان به آن­ها این امکان را می­‌دهد که طعم و مزه‌­های جدید غذاها و چیزهای دیگر را بفهمند و به آن روش دهانی گفته می‌­شود.

به همین علت است که اغلب کودکان را در حالی می­‌بینید که عروسک، کتاب یا چیزهای دیگر را برمی­‌دارند و خیلی سریع آن را در دهان خود می­‌گذارند. این فکر که کودک شما هر چیزی را در دهانش قرار می­‌دهد، می‌تواند نگران کننده باشد بنابراین شما باید مراقب باشید که هر چیز تیز، کثیف یا خطرناک را در دهان خود قرار ندهد.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید