آیا می‌دانید روابط اجتماعی کودک شما از چه زمانی آغاز می‌شود؟ کودک از لحظه‌ی تولد، با شادمان شدن از صدای شما و پاسخ دادن به حالت‌های چهر‌ه‌ی‌ شما، ارتباط برقرار کردن را آغاز می‌کند. اما زمان خواهد برد تا او برای ساختن دوستی‌های واقعی آماده شده و از شراکت با همبازی‌های خود لذت ببرد.

کودک شما با سرعتی که مخصوص خود اوست، از نظر اجتماعی رشد می‌کند. در ادامه مراحلی آورده شده‌اند که روابط اجتماعی کودک ، در سنین مختلف را نشان می‌دهد.

روابط اجتماعی کودک

بیشتر بخوانید: با نشانه ها و تغییرات جهش رشدی کودک بیشتر آشنا شوید

                 روابط اجتماعی کودک در زمان نوزادی

تولد تا سه ماهگی در نخستین روزهای تولد، نوزاد با شما ارتباط چشمی برقرار کرده و اداهایی را درمی‌آورد. در دو ماهگی، کودک شما اولین لبخندها را می‌زند و ممکن است برخی از حالت‌های شما را تقلید کند.
سه تا شش ماهگی کودک شما از تعامل با افراد جدید خوشنود شده و یاد می‌گیرد که یک شخص کوچک مجزا باشد.

اشاره‌ی کوتاه: بعضی از بچه‌ها اجتماعی‌تر از بچه‌های دیگر هستند. کودک شما ممکن است به صورت خود بخود به یک فرد دیگر لبخند بزند یا تنها به او خیره شود.

شش تا نه ماهگی کودک شما اسم خود را می‌شناسد و به آن پاسخ می‌دهد. او اکنون افراد آشنا را ترجیح داده و ممکن است اولین نشانه‌های اضطراب جدایی را نشان دهد، به این معنی که در زمان دور شدن از شما ناراحت شود. او بازی دالی موشه را دوست دارد و ممکن است علاقه‌ی خود به بچه‌های دیگر را با نگاه کردن به آنها، گرفتن آنها یا رفتن به سمت آنها نشان دهد.
۱۰ تا ۱۲ ماهگی کودک شما از بازی کردن در کنار بچه‎های دیگر (بازی موازی) لذت می‌برد، اما هنوز همراه با آنها بازی نمی‌کند. او دست کم تا یک سال دیگر، بازی کردن با کودکان دیگر را یاد نمی‌گیرد. اضطراب جدایی در کودک شما ممکن است افزایش یابد که موجب می‌شود او نسبت به غریبه‌ها محتاط باشد.

اشاره‌ی کوتاه: برای ترغیب کودک به مهارت‌های اجتماعی زود هنگام، می‌توانید در هر زمانی در یک سالگی، به یک گروه بازی، گروه والدین و کودکان یا یک کلاس ورزشی کودک ملحق شوید. این کار به کودکتان کمک می‌کند تا به تدریج به دیگر نوزادان و کودکان عادت کند.

روابط اجتماعی کودک

بیشتر بخوانید: بررسی نقاط عطف رشد کودک چه قدر اهمیت دارد؟

روابط اجتماعی کودک نوپا

۱۳ تا ۱۸ ماهگی کودک نوپای شما ممکن است حرف زدن را شروع کرده باشد، که در ایجاد روابط به او کمک خواهد کرد. او هنوز هم از بازی موازی با بچه‌های دیگر لذت می‌برد، اما اضطراب جدایی احتمالاً در این زمان به اوج خود می‌رسد. کودک نوپا در این زمان دارای نوسانات خلقی است و برای قوت قلب، به داشتن شما در کنارش، تکیه دارد.
۱۹ تا ۲۴ ماهگی کودک نوپای شما عواطف خود را با بغل کردن و بوسه نشان می‌دهد، گرچه بعضی از بچه‌ها بیشتر از دیگران دوست دارند در آغوش گرفته شوند. او غالباً مهربان است اما فازهایی از پس زدن شما را نشان داده و گاه به گاه کج‌خلقی می‌کند. او ممکن است از تعامل با بزرگسالان غریبه خجالت بکشد. او شروع به ارتباط گرفتن با بچه‌های دیگر برای بازی خواهد کرد اما احتمالاً در به‌اشتراک‌گذاری چندان خوب نخواهد بود.
دو تا سه سالگی کودک شما یک یا دو دوست همسن خود را ترجیح می‌دهد. ممکن است او را در حالی مشاهده کنید که دارد با دوست خیالیش حرف می‌زند یا بازی می‌کند. زمانی که برای او قصه می‌خوانید به احساسات کاراکترها علاقه نشان می‌دهد.

به‌اشتراک‌گذاری و رعایت نوبت در این سن بهبود می‌یابد اما هنوز کامل نیست. او ممکن است گاه به گاه پرخاشگر شود و برای حفاظت از حریم یا اسباب‌بازی‌های خود، کتک بزند یا گاز بگیرد. این اتفاق گاهی اوقات به دلیل استیصال است، چرا که کودک هنوز قادر نیست نیازهای خود را، با وجود اینکه می‌داند چه می‌خواهد، بیان کند.

در این سن کودک شروع می‌کند تا با احساسات دیگران بیشتر هماهنگ باشد اما هنوز نمی‌تواند کاملاً خود را جای دیگران بگذارد (همدردی کند). او از بازی در حضور بزرگسالان بیشترین لذت را می‌برد.

به دنبال کمک باشید اگر… خشونت و درماندگی گاه به گاه، یک قسمت طبیعی از رشد کودک است. اما اگر رفتار خشونت‌آمیز او به صورت مکرر یا شدید درآمد و جزء فعالیت‌های روزمره‌ی او شد، با پزشک کودک صحبت کنید.

روابط اجتماعی کودک پیش دبستانی

بیشتر بخوانید: نشانه های رشد عاطفی در کودکان ۵ ساله را بشناسید

روابط اجتماعی کودک پیش دبستانی

سه تا چهار سالگی کودک شما در این سن بیش از همیشه اعتماد به نفس داشته و مستقل است، گرچه هنوز به توجه و راهنمایی شما نیاز دارد. او از مشاهده و تعامل با دیگران چیزهای بسیاری می‌آموزد و شروع به درک این موضوع می‌کند که ارتباطات با دیگران چگونه پیش می‌روند.

کودک شما ممکن است با همبازیان خود دعوا کند، بخصوص اگر قدرتمند باشد، اما همچنان مهر و محبت را نیز بروز خواهد داد. او مبتکرانه بازی خواهد کرد و بازی‌های خود را خواهد ساخت. کودک در این سن هم از بازی با دیگران و هم به تنهایی لذت خواهد برد.

او قادر خواهد بود تا در بازی‌های گروهی سازمان‌یافته خوش بگذراند و در صورتی که قوانین یک بازی تخته‌ای ساده‌ی بچه‌ها (مثل منچ یا شطرنج) انعطاف‌پذیر باشند، از انجام آن خوشحال شود! در این سن او هرچه بیشتر می‌تواند که بدون یادآوری شما، وسایل را به اشتراک بگذارد و نوبت را رعایت کند.

 

فراموش نکنید هر فردی قلمرو زمانی مخصوص به خود را دارد، بنابراین حتما نباید همه‌ی کودکان در یک سن مشخص به حرف زدن بیایند یا بتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند. اما این جدول زمانی معیار خوبی است که بتوانید رشد اجتماعی کودک خود را بررسی کنید و در صورت لزوم با روانشناس یا متخصص کودک مشورت کنید.

اگر شما هم تجربه یا دانشی در زمینه روابط اجتماعی کودک دارید می‌توانید از طریق قسمت نظرات زیر همین مطلب یا در شبکه‌های اجتماعی کودکت با والدین دیگر به اشتراک بگذارید.