در بیشتر مواقع رسیدن به هدف برای کودکان سخت است، اما برای بعضی کودکان باهوش تقریبا غیر ممکن است. آن‌ها در رسیدن به اهداف ناتوان نیستند، بلکه راهی که برای رسیدن به اهداف و تلاش برای آن انتخاب می‌کنند، راه درستی نیست. پس تعیین هدف برای کودکان و راه رسیدن به آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هدف گذاری را دست‌کم نگیرید، زیرا در موفقیت و آینده فرزندتان نقش بسیار مهمی دارد.

تعیین هدف برای کودکان و راه رسیدن به آن

یکی از مشکلات تعیین هدف برای کودکان این است که اهداف آن‌ها غیر واقع‌گرایانه است. برای مثال، شاید یک کودک بخواهد که سگ داشته باشد، اما اگر او به سگ‌ها حساسیت داشته باشد، این هدف واقع‌گرایانه نیست. یا اینکه وقتی کودکی انتظار دارد که در طول یک شب به هدف خود برسد. یادگیری نواختن پیانو هدفی عالی است، اما انتظار یادگیری آن در طول یک یا دو هفته غیر واقع‌گرایانه به نظر می‌رسد. مشکل دیگر این است که بعضی از بچه‌ها در هدف گذاری خوب هستند، اما نمی‌دانند چگونه به آن هدف دست پیدا کنند.

هدف برای کودکان

به نظر می‌رسد که آن‌ها فکر می‌کنند تنها خواستن برای رسیدن به هدف کافی است. این موضوع در کودکان باهوش خیلی شایع است. علت این است که آنها به راحتی به همه‌چیز دست پیدا می‌کنند، در حالی که اگر از والدین کودکان باهوش هم باشید، باز بعضی از اهداف حتی برای کودک شما هم نیازمند تلاش و وقت زیادی است. آن‌ها در راه رسیدن به هدف خود می‌توانند ناامید یا تسلیم بشوند و موفق به کسب هیچ هدفی نشوند. در اینجا به چند نکته راجع به نحوه هدف گذاری و راه رسیدن به آن هدف بیان شده است.

بیشتر بخوانید: ۱۱ راهکار برای تقویت مهارت خواندن کودک

هدف خود را تعیین کنید

اولین قدم برای رسیدن به هر هدفی، تعیین  و تعریف کردن آن است. اهداف می‌توانند بلند مدت یا کوتاه مدت باشند، به این معنی که یک هدف برای زمان حال یا آینده نزدیک یا برای آینده دور است. در هر دو حالت، تمام اهداف ویژگی‌های مشترکی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

اهداف خوب به طور دقیق مشخص هستند

اگر کودک شما یک هدف برای کودک شما این است که دانش آموز خوبی در مدرسه شود، برای رسیدن به این هدف باید زمان سختی را سپری کند، چرا که این هدف به طور دقیق مشخص نشده است. گرفتن نمره ۲۰ می‌تواند هدف مشخص‌تری باشد.

ممکن است کودک شما بخواهد نواختن پیانو را یاد بگیرد، اما این هدف، یک هدف بلند مدت و همچنین کمی مبهم است. یادگیری نواختن پیانو برای لذت شخصی، یک چیز است. یادگیری نواختن پیانو برای عضوی از یک گروه یا ارکستر بودن یا پیانو نوازی در کنسرت موضوع دیگری است. برای کودکان پیانو نوازی یک هدف بلند مدت است اما نواختن گام‌های موسیقی روی پیانو هدف کوتاه مدتی محسوب می‌شود. پس باید ابعاد هدفمندی را کاملا واضح تعیین کرد.

اهدف خوب، سر رسید مشخص دارند

در صورتی هنگام تعیین هدف برای کودکان زمان سر رسید مشخص نکنید، از تلاش برای رسیدن به آن غافل می‌شوید. اگر کودکی، هدف یادگیری نواختن پیانو را داشته باشد، اما برای آن سررسید مشخص نکند، هیچگاه به آن هدف نمی‌رسد.

سررسید اهداف بلند مدت بیشتر در آینده مشخص می‌شود و به همین دلیل بهتر است که آن را به اهداف کوتاه‌مدت تقسیم کرد و برای هر کدام زمان سررسیدی در نظر گرفت. مثلا یادگیری نواختن گام‌های موسیقی روی پیانو در دو هفته هدف خوبی است که سررسید مشخصی دارد.

اهداف خوب از صمیم قلب کودک برمی‌آیند

جهت تعیین هدف برای کودکان باید برای خود او باشد، نه اینکه شما آن اهداف را تعیین کرده باشید. شاید شما بخواهید که کودک شما در همه دروس خود نمره ۲۰ بگیرد، اما گرفتن نمره ۲۰ برای او هدف نباشد. اگر هدفی که برای کودک مشخص می‌شود از طرف خود او و به خواسته او نباشد، برای رسیدن به آن هدف اشتیاقی به خرج نخواهد داد. اگر شما سعی کنید که فرزند خود را برای رسیدن به اهدافی که شما به آن تمایل دارید تشویق کنید، فرایند کمک به کودکان برای هدف گذاری و راه رسیدن به آن را با شکست رو به رو کرده‌اید.

شاید شما اهداف فرزند خود را دوست نداشته باشید، اما کار شما کمک به او برای هدف‌ گذاری و تلاش برای رسیدن به آن هدف است. اگر کودک شما بخواهد باستان‌شناس شود اما شما او را تشویق کنید که پزشک بشود، او برای رسیدن به این هدف اشتیاقی نخواهد داشت و برای آن تلاش هم نمی‌کند. بنابراین هنگام تعیین هدف برای کودکان اهمیت این موضوع را در نظر داشته باشید.

اهداف را یادداشت کنید

هدف برای کودکان

وقتی شما اهداف را یادداشت کنید، کودک شما مجبور می‌شود که به یک هدف مشخص فکر کند و آن را برای خود واقعی‌تر کند. این کار را به عنوان یک طرز فکر در نظر بگیرید. چنین کاری باعث می‌شود که ذهن برای هدف آماده بشود و به آن فکر کند.

بیشتر بخوانید: چگونه کودک خود را عاشق کتاب خواندن کنیم؟

همچنین از کودک خود بخواهید که دلایل خود را برای رسیدن به هدفش بنویسد یا بازگو کند. اگر فرزند شما نمی‌تواند دلایل خود را از خواستن هدف بنویسد، پس هدف موردنظر، چیزی نیست که او واقعا می‌خواهد. برای مثال اگر او بنویسد که دلیل خوشحال شدن او، مادرش است، آن هدف از صمیم قلب نیست. البته این موضوع به این معنی نیست که خوشحال کردن مادر یک هدف برای کودکان نیست. برای مثال یکی از دلایل دریافت نمره ۲۰ در دروس می‌تواند خوشحال کردن مادر باشد اما نباید تنها دلیل او باشد.

فهرستی از مراحل پیش روی کودک برای رسیدن به هدف را تهیه کنید

هدف گذاری - آموزش به کودک

صرف نظر از اینکه هدف فرزند شما بلند مدت است یا کوتاه مدت، شما در تلاش هستید تا به کودک خود کمک کنید، راه مناسب را برای رسیدن به هدف خود انتخاب کند. برای این کار بهتر است او را تشویق کنید و اهداف بلند مدت را به اهداف کوتاه مدت تقسیم کنید تا کودکت رفته رفته به آن هدف بزرگ‌تر برسد.

اگر کودک شما هدف بلد مدتی دارد که اهداف کوتاه مدتِ موجود در زیر مجموعه آن، خسته‌اش میکند، می‌توانید هدف بلند مدت را به اهداف میان مدت تقسیم کنید. به طور مثال اگر فرزند شما می‌خواهد فضانورد بشود ممکن است با فهرست طویلی از اهداف کوتاه مدت خسته شود. در عوض می‌تواند هدف اولیه خود را گرفتن نمره ۲۰ در دروس علوم قرار بدهد. این هدف می‌تواند هدف سال جاری او در مدرسه باشد.

در راه پیشرفت، بعضی نکات را به او توصیه کنید

هدف گذاری - راه رسیدن به آن

وقتی یک کودک در زمان سررسید به هدف خود نمی‌رسد با خود فکر می‌کند که در این کار شکست خورده است. اینکه کودکان باهوش تصور کنند که می‌توانند خیلی زودتر از آنچه که انتظار می‌رود کار خود را تمام کنند موضوع دور از ذهنی نیست. اما تنها عامل شکست خوردن در راه یک هدف واقع گرایانه و مشخص، تسلیم شدن است.

نه تنها کودکان، بلکه بعضی از مردم فکر می‌کنند که زودتر از موعد مقرر می‌توانند یک کار را انجام بدهند. کسانی که در راه رسیدن به هدف خود موفق می‌شوند، معمولا بیشتر از وقت لازم برای انجام یک کار، برای به پایان بردن آن وقت می‌گذارند. برای مثال اگر کودک شما فکر می‌کند در ۳ روز می‌تواند گام‌های موسیقی را بنوازد، او را تشویق کنید تا برای این کار ۶ روز وقت بگذارد. اگر فرزند شما از آن دسته از کودکانی است که به  سرعت می‌تواند به یک هدف دست پیدا کند او را تشویق کنید تا این زمان را ۳ برابر کند. این کار به او کمک می‌کند که با موفقیت اهداف آینده خود برسد.

بیشتر بخوانید: چطور به کودکان کمک کنیم مهارت نوشتن را یاد بگیرند؟

نتیجه‌گیری

تعیین هدف برای کودکان امری بسیار مهم برای موفقیت آینده او است. برای کمک به کودک خود در هدف گذاری و راه رسیدن به آن باید مطمئن شوید که آن هدف متعلق به خود او است. گاهی اوقات شما باید به او کمک کنید که برای هدف خود سررسید تعیین کند یا هدف خود را به طور دقیق مشخص کند. یا اینکه به او کمک کنید تا برای رسیدن به آن هدف از یک طرح یا نقشه استفاده کند. اما این خود کودک است که باید بیشتر کارها را انجام بدهد و راجع به آن‌ها تفکر کند. بهتر است هدف گذاری و راه رسیدن به آن اولین هدف کودک شما باشد.