ناباروری یکی از عمده‌ترین نگرانی‌هایی است که زوجین در سراسر دنیا با آن روبرو هستند. برخی ممکن است برای درمان این مشکل به پزشک مراجعه کنند و اولین راه حل برخی دیگر از افراد درمان دارویی در منزل باشد. یکی از اولین گزینه‌هایی که می‌توانید برای درمان مشکلات باروری در نظر بگیرید، مصرف ویتامین C است. گفته می‌شود که افزودن ویتامین C در رژیم غذایی روزانه، باروری را در مردان و زنان بهبود می‌بخشد. اگر واقعا اینطور است چه مقدار باید مصرف شود؟ در این مقاله از کودکت در مورد تاثیر ویتامین C در باروری شما و همسرتان صحبت می‌کنیم.

ویتامین C چیست؟

تاثیر ویتامین C در باروری

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است. به همین علت این ویتامین به راحتی به وسیله ادرار یا تعرق از سیستم بدنی شما خارج می‌شود در نتیجه باید به صورات روزانه جایگزین شود. بهترین منابع این ویتامین، میوه‌ها و سبزیجات تازه هستند. با این حال، این ویتامین می‌تواند به شکل مکمل‌های غذایی وارد بدن شود. ویتامین C به تشکیل و حفظ بافت‌های ارتباطی که شامل استخوان‌ها، پوست و رگ‌های خونی در بدن هستند کمک می‌کند. این ویتامین هم‌چنین سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد و به ترمیم و بازسازی بافت‌ها کمک می‌کند. به طور خلاصه، این ویتامین به انجام بسیاری از عملکردهای حیاتی در بدن انسان کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: ناباروری در زنان ؛ تشخیص، درمان و چیزهایی که باید بدانید

تاثیر ویتامین C در باروری

علاوه بر بهبود سیستم ایمنی بدن و حفاظت از بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و سرفه، ثابت شده‌ است که ویتامین C وضعیت بارداری در مردان و زنان را بهبود می‌بخشد. اگر شما در تلاش برای باردار شدن هستید اما نتیجه‌ای نمی‌گیرید، می‌توانید ویتامین C را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. مصرف ویتامین C به افزایش شانس بارداری کمک می‌کند. در ادامه به طور جداگانه در مورد نحوه چگونگی تاثیر ویتامین C در باروری مرد و زن بحث خواهیم کرد.

 • تاثیر ویتامین C در باروری مردان

مصرف ویتامین C در مردان به بهبود سلامت اسپرم و محافظت DNA اسپرم کمک می‌کند. در نتیجه با بهبود یافتن کیفیت اسپرم، احتمال نقص‌های کروموزومی و سقط جنین کاهش می‌یابد. گاهی‌اوقات آسیب اکسیداتیو ممکن است از قرارگرفتن اسپرم‌ها در معرض رادیکال‌های آزاد رخ دهد، در چنین مواردی ویتامین C به محافظت از اسپرم‌ها در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند مردانی که از کمبود ویتامین C رنج می‌برند با مشکلاتی در زمینه کیفیت اسپرم مواجه می‌شوند. این ویتامین نه تنها به کیفیت اسپرم کمک می‌کند بلکه تحرک اسپرم را هم بهبود می‌بخشد.

 • تاثیر ویتامین C در باروری زنان

مشکلات ناباروری بسیاری وجود دارد که زنان با آن روبرو هستند و مانع از بارداری آن‌ها می‌شود. دریافت ویتامین C در زنان ممکن است برای درمان بسیاری از مشکلات ناباروری مفید باشد. این ویتامین نه تنها به بهبود تعادل هورمونی بدن کمک می‌کند بلکه حضور اسید آسکوربیک به تنظیم عملکرد تخمدان و چرخه قاعدگی کمک می‌کند. ویتامین C حتی به افزایش سطح پروژسترون در بدن کمک می‌کند که به طور مستقیم به بهبود سلامت رحم توسط پوشش ضخیم رحم ارتباط دارد. شانس بارداری در زنانی که در رژیم غذایی روزانه مکمل‌های ویتامین C را دریافت می‌کنند به طور قابل توجهی نسبت به زنانی که ویتامین C را دریافت نمی‌کنند افزایش پیدا می‌کند.

چگونه ویتامین C کافی جذب کنیم؟

تاثیر ویتامین C در باروری

ویتامین C در میوه‌ها و سبزیجات تازه به فراوانی وجود دارد. اگرچه، به محض برش، پخت یا فرآوری این میوه‌ها و سبزیجات، آن‌ها ارزش غذایی خود را از دست می‌دهند. بنابراین، میوه‌ها و ویتامین‌هایی که در ویتامین C غنی هستند باید بلافاصله بعد از برش که بسیاری از مزایای آن‌ها گرفته می‌شود مصرف شوند. ما در مورد برخی از منابع ویتامین C که شما می‌توانید در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید صحبت خواهیم کرد.

منابع غذایی حاوی ویتامین سی

 • ۱ انبه با اندازه متوسط – ۱۶۰ میلی‌گرم
 • ۱ فنجان بروکلی – ۲.۸۱ میلی‌گرم
 • ۱ فنجان فلفل دلمه‌ای – ۱۲۰ میلی‌گرم
 • ۱ پرتقال با اندازه متوسط – ۷۰ میلی‌گرم
 • ۱ عدد کیوی با اندازه متوسط – ۶۴ میلی‌گرم
 • ۱ فنجان گل‌کلم – ۵۵ میلی‌گرم
 • ۱ فنجان طالبی خورد شده – ۵۷ میلی‌گرم
 • ۱ فنجان آناناس برش شده- ۸۰ میلی‌گرم
 • ۱ فنجان متوسط سبزیجات – ۱۲۶ میلی‌گرم
 • ۱ فنجان عصاره گریپ‌فروت – ۷۳ میلی‌گرم
 • ۱ فنجان توت‌فرنگی – ۴.۸۹ میلی‌گرم
 • ۱ فنجان انبه برش شده – ۵۰ میلی‌گرم
 • ۱ فنجان کلم‌پیچ – ۸۲ میلی‌گرم

این‌ها برخی از منابع غذایی ویتامین C هستند که می‌توانید با خیال راحت برای بهبود باروری خود مصرف کنید.

علاوه بر منابع غذایی، ممکن است نیاز باشد مکمل‌های ویتامین C را نیز مصرف کنید. شما می‌توانید از پزشک خود بخواهید که میزان ویتامین C را طبق نیاز بدن شما تجویز کند.

مصرف روزانه ویتامین C برای باروری

تاثیر ویتامین C در باروری

شما و همسرتان می‌توانید از ویتامین C برای درمان مشکلات ناباروری استفاده کنید و شانس بارداری خود را افزایش دهید. بهترین راه برای جذب ویتامین C مصرف میوه و سبزیجات تازه است، با این حال، اگر شما قادر به جذب ویتامین C از طریق منابع غذایی نیستید، پس از مشورت با پزشک خود می‌توانید از مکمل‌ها استفاده کنید.

در یک مطالعه مشخص شد، مردانی که دو بار در روز یا در طی یک دوره ۲ ماهه، ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین C مصرف کرده‌اند در تعداد اسپرم‌ها، کیفیت و تحرک، افزایش قابل توجهی داشته‌اند. با این حال ثابت شده‌ است که فقط ۵۰۰ میلی‌گرم ویتامین C در بهبود سطح پروژسترون بدن زنانی که با نقص تخمدان روبرو بوده‌اند یا در حال انجام درمان با لقاح مصنوعی (IVF) هستند، سودمند بوده‌ است.

بیشتر بخوانید: چه غذاهایی به افزایش قدرت باروری مردان کمک می کند؟

در حالت ایده‌آل، شما و همسرتان باید غذاهای غنی‌ از ویتامین C را به جای اضافه کردن مکمل‌های غذایی استفاده کنید. هم‌چنین میزان ویتامین C بدن شما ممکن است مطابق با سلامتی شما یا مشکلات بارداری که با آن سروکار دارید متفاوت باشد. بنابراین برای شناخت صحیح دریافت روزانه ویتامین C برای بهبودی باروری، باید با پزشک خود مشورت کنید.

هر زمان که قصد باردرای را دارید، ضروری است که به نیازهای غذایی بدن خود توجه کنید. خوردن غذای سالم فوق‌العاده مهم است. گاهی اوقات مشکلات مربوط به باروری ممکن است ناشی از کمبود مواد غذایی خاصی در بدن باشد. گنجاندن تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی به میزان مناسب به شما و شریک جنسی‌تان برای مقابله با مشکلات ناباروری کمک خواهد کرد. علاوه براین، شما می‌توانید ویتامین C را به رژیم‌ غذایی خود بیافزایید، این‌ کار در درمان مشکلات ناباروری به شما کمک خواهد کرد.

اگر شما هم تجربه یا اطلاعاتی در مورد تاثیر ویتامین C در باروری دارید حتما از طریق قسمت نظرات زیر همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید تا بتوانیم اطلاعات کامل‌تری در این زمینه داشته باشیم.

 

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید