آیا از دیدن دندان‌های سپید فرزندتان زمانی که لبخند می‌زند، قلبتان ذوب می‌شود. به عنوان یک پدر و مادر می‌دانیم که فرزندانمان تنها نیاز به مسواک زدن ندارند، بلکه سلامت دهان و دندان کودک بسیار اهمیت دارد. به نظر می‌رسد آموزش مسواک زدن به کودکان، امر بسیار سختی است و ممکن است این کار چندان برای کودکان خوشایند نباشد. اما می‌توان به کمک روش‌هایی به کودکان کمک کرد که از مسواک زدن لذت ببرند. ممکن است بسیاری از والدین هنوز از اهمیت مسواک زدن و سلامت دهان و دندان به درستی مطلع نباشند. بهتر است پیش از هر چیز از اهمیت مسواک زدن اطلاعاتی کسب کنیم.

۱. چرا دندان‌های ما نیاز به مسواک زدن دارند

آموزش اهمیت مسواک زدن

باکتری‌ها معمولا بعد از غذا خوردن بین لثه‌ها و دندان‌ها باقی می‌مانند. اگر بهداشت دندان‌ها را برای طولانی‌مدت رعایت نکنیم، این باکتری‌ها باعث پوسیده شدن دندان‌ها و سوراخ شدن آنها می‌شود. باکتری‌ها به دندان‌ها هجوم می‌آورند، آنها را از بین می‌برند و موجب سوراخ شدن آن‌ها می‌شود. بدیهی است که ما نمی‌خواهیم این اتفاق برای فرزندمان پیش آید. بنابراین بهتر است مسواک زدن را همراه با اصول اولیه مراقبت از بهداشت دهان و دندان به او بیاموزید.

بیشتر بخوانید: تمیز کردن لثه کودک پیش از درآمدن دندان مهم است؟

۲. زود شروع به آموزش کنید

دیر یا زود اولین دندان‌های شیری کودک شروع به افتادن می‌کند و به عنوان پدر و مادر باید مراقب دندان‌های کودک باشیم. از خمیر‌دندان و مسواک مخصوص کودک استفاده کنید. بهتر است هفته‌ای سه بار و به اندازه دو تا سه دقیقه دندان‌های کودک را بشویید. هنگام شستن دندان کودک برای او از اهمیت مسواک زدن بگویید. برای او توضیح دهید که مسواک و خمیر‌دندان می‌تواند مواد مضر را از دندان‌های آنها پاک کند. هر چه قدر که بزرگتر می‌شوند می‌توانند کم‌کم مسواک را در دستشان نگاه دارند. تکنیک‌های صحیح مسواک زدن را به آنها آموزش دهید. به آنها اجازه دهید که تحت نظارت شما دندان‌هایشان را مسواک بزنند. به آنها بگویید که تکنیک حرکات دایره‌ای و از بالا به پایین را برای مسواک زدن رعایت کنند.

۳. آن را تبدیل به یک کار سرگرم‌کننده کنید

کودک و آموزش مسواک زدن

به جای اینکه مسواک زدن تبدیل به یک کار عادی روزانه شود، می‌توانید آن را سرگرم‌کننده و جذاب کنید. می‌توانید اعضای خانواده را دعوت کنید تا با هم مسواک بزنید. این کار نه تنها مسواک زدن را برای کودک لذت‌‌بخش می‌کند، بلکه آن را تبدیل به یک آداب خانوادگی می‌کند.

  • در پایان ماه به کودکتان بابت مسواک زدن مرتب، پاداش دهید.
  • می‌توانید یک مسواک با طرح شخصیت کارتونی مورد علاقه کودک خریداری کنید.
  • خمیر‌دندان‌هایی برای کودک بخرید که طعم آن را دوست دارد. طعم خمیر‌دندان او را تشویق به مسواک زدن می‌کند.
  • می‌توانید یک آهنگ بسازید و زمانی که کودک مسواک می‌زند، این آهنگ را برای او بخوانید.
  • با یک دندان‌پزشک کودک در تماس باشید و مسواک کودک را هر سه ماه یکبار تعویض کنید، به خصوص اگر کودکتان دوره بیماری را سپری کرده است.
  • همیشه به یاد داشته باشید هر چه قدر زود‌تر شروع به آموزش عادت‌های خوب و پسندیده کنید، اثر آن ماندگار‌تر خواهد بود.

شما برای تشویق کودک خود به مسواک زدن از چه روشی استفاده می‌کنید. لطفا دیدگاه‌های خودتان را از طریق بخش نظرات این مقاله یا سایر شبکه‌های اجتماعی کودکت با سایر مادران در میان بگذارید.

 

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید