شاید با خودمان فکر کنیم بدون اینکه مهربانی با حیوانات را به کودکان آموزش دهیم، آنها عشق و احساسشان را نثار می‌کنند. اما این لزوما درست نیست؛ زیرا در بسیاری از کودکان غریزه مهربانی با حیوانات وجود ندارد و آنها در اطرافشان همسالانی ندارند که رفتار خوب با حیوانات را از آنها بیاموزند.

البته نباید این آموزش را نادیده بگیریم، زیرا بین رفتار خشونت‌آمیز کودکان با حیوانات و پرخاشگری نسبت به انسان ارتباط وجود دارد. آموزش رفتار مناسب با حیوانات حس همدلی را در کودکان هم نسبت به حیوانات و هم نسبت به انسان‌ها ایجاد می‌کند. همچنین تشویق کودکان برای احترام به زیستگاه‌های حیوانی بخش مهمی از آموزش بچه‌ها در زمینه حفاظت از محیط زیست است.

در ادامه این مقاله در وبسایت کودکت با روش‌هایی برای آموزش مهربانی با حیوانات به کودکان آشنا می‌شویم.

روش‌هایی برای آموزش مهربانی با حیوانات به کودک

آموزش مهربانی با حیوانات

لمس آرام

آرام‌تر، کلمه‌ای است که والدین باید به محض رو به رو شدن کودکان با حیوانات به آنها آموزش دهند. برخی از کودکان به طور طبیعی از لمس آرام در رابطه با حیوانات و برخی از چنگ زدن و نیشگون گرفتن استفاده می‌کنند. به کودکان آموزش دهیم تا حیوانات مو‌دار را در جهت رویش مو‌هایشان نوازش کنند و از لمس نقاط حساس آن‌ها خود‌داری کنند.

نکشیدن دم حیوانات

دم حیوانات برای کودکان نو‌پا، بسیار جذاب و جالب است. بازی کردن با دم حیوانات ممکن است برای کودک بسیار سرگرم‌کننده باشد. اما به کودکان توصیه کنید که دم حیوانات را نکشند و آرام آنها را لمس کنند.

ضربه نزدن

البته این توصیه باید بدون گفتن شما و به صورت عملی به کودک آموزش داده شود. اما گاهی پیش می‌آید که کودکان با زور و شدت حیوانات را نوازش می‌کنند. بنابراین لازم است به آنها بگویید که از لمس آرام استفاده کند و به کودک نشان دهید که این لمس چگونه است.

نداشتن رفتار‌های بیرحمانه

همان‌طور که بچه‌ها بزرگ‌تر می‌شوند، ایده لمس ملایم و آرام برای آنها درونی می‌شود، اما آنها هنوز نمی‌دانند که بدون لمس و دست زدن هم امکان آسیب حیوانات وجود دارد. به آنها بگویید که هرگز سر حیوانات داد نزنند و آنها را نترسانند و چیزی را سمت آنها پرت نکنند. ممکن است کودکان فکر کنند که فریاد زدن سر حیوانات، بسیار سرگرم‌کننده و جالب است؛ اما باید به آنها آموزش دهیم این رفتار آنها موجب اذیت حیوانات می‌شود و حتی ممکن است حیوانات عصبانی شوند و به کودک آسیب برسانند.

بیشتر بخوانید: روش هایی برای آموزش حفاظت از محیط زیست به کودکان

توجه به صدا‌ی حیوانات

به کودکان آموزش دهید که حیوانات در صورت ترسیدن، از خودشان دفاع می‌کنند. آنها باید بدانند اگر حیوانی در حال فرار کردن است، حیوان را راحت بگذارند. حتی در صورتی که خیلی دلشان می‌خواهد که حیوان برگردد، به هیچ وجه او را تعقیب نکنند. گاهی حیوانات صدا‌هایی از خودشان در می‌آورند که نشان می‌دهد ترسیده‌اند یا احساس ناراحتی می‌کنند.

نزدیک نشدن به حیوانات وحشی

فرصتی را برای خود و کودک قرار دهید و از دیدن حیات‌وحش لذت ببرید. خوب است که کودکان از نزدیک با زندگی حیوانات مختلف آشنا شوند و از دیدن جست و خیز سنجاب‌ها و پرواز پروانه‌ها لذت ببرند.

احترام به محیط‌زیست

کودک و محیط زیست

به کودکان آموزش دهید که خارج از خانه، جانوران و گیاهانی هستند که ما آنها را نمی‌بینیم اما نیاز به مراقبت و حفاظت ما دارند. همچنین بخش زیادی از این حفاظت و مراقبت به نفع زندگی و آسایش و آرامش خانه ما هم هست. وقتی که زباله‌ها را در طبیعت رها می‌کنیم و شاخه‌های درختان را می‌شکنیم، به خانه و زندگی خودمان آسیب می‌رسانیم.

بیشتر بخوانید: آموزش مهربانی به کودکان با روش هایی تاثیر گذار

بازدید از پناهگاه‌های حیات‌وحش

دیدن باغ‌وحش هم برای کودکان بسیار جذاب و آموزنده است. البته نه برخی از باغ‌وحش‌هایی که شبیه به زندان هستند. برخی از این باغ‌وحش‌ها محل‌های مناسبی برای حیواناتی است که در دنیای وحش قادر به ادامه حیات نیستند. همچنین مراکز حیات‌وحش محل خوبی برای دیدن حیوانات وحشی و آموزش مهربانی با حیوانات است.

آموزش مهربانی با حیوانات نقش مهمی در توسعه روحیه نوع‌دوستی و همکاری دارد. شما از چه روش‌هایی برای آشنا کردن فرزندانتان با زندگی حیوانات و عشق ورزیدن به آنها استفاده می‌کنید. لطفا تجربه و اطلاعات خودتان را در این مورد از طریق بخش نظرات این مقاله یا سایر شبکه‌های اجتماعی کودکت با سایر مادر‌ها در میان بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید